1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Çsgb yetkilileri kocaeli'de iş güvenliği uzmanları ile buluşuyor!

Konusu 'Diğer Etkinlikler' forumundadır ve Tuğba Coşkun tarafından 25 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Yetkilileri, İş Güvenliği Uzmanları ile buluşuyor !

İş güvenliği uzmanlarının sorularını, bakanlık yetkilileri cevaplayacak! Kulaktan dolma, tecrübe ile sabit bilgi(!) ler yerine sorunlara ve sorulara en doğru cevabı verecek ve yönlendirecek kişiler, sizlerle buluşmak için Kocaeli' ye davet edilmişlerdir.

“ İş güvenliği uzmanları kendi risk analizlerini yapıyor “ projemin devamı niteliğinde olan ve Kocaeli Ticaret Odasının katkıları ile gerçekleştirilen bu etkinliğe tüm meslektaşlar davetlidir.
    Etkinlik ücretsizdir.

Tarih : 06 Mart 2014
    Yer : Kocaeli Ticaret Odası
    Saat : 16:00 19:00

İletişim : info@tugbacoskun.com.tr
    Katılım isteğiniz için lütfen mail atınız.

KOCAELİ etkinlik.jpg
  2. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim şu sorularım olacak buradan ; bizi ne zaman devlete alacaksınız?
    Niye mi diye soracak olurlarsa?
    1) Belediyelerdeki sözleşmeliler (mühendis vs) direk kamucu oldu.
    2) Üniversitelerde çalışan sözleşmeli üniversite mezunu işçiler direk kamucu oldu.
    3) Teknik öğretmenler direk mühendis oldu ama mühendisler direk teknik öğretmen olamadı.
    4) Dershanelerde 5 yıl çalışan öğretmenlerde direk kamucu olma yolu dün açıldığını öğrendim.
    5) Ee biz mühendisler ve/veya isg uzmanları niye direk bir şey olamıyoruz?
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Uzman Yardımcısı Mustafa TÜLÜ ile İSGÜM Kocaeli Bölge Laboratuvar Şefi Hüseyin SEZEK katılımcı olacak.
    Sanırım sorduğunuz sorulara cevap veremezler.
  5. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben istanbuldan katılmak istiyorum
  6. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
  7. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Recep bey
    bu konuyu recep bey e sormak lazım.
  8. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Tugbacım bakannlık yetkileleri ve özellikle müfettişler arasında uygulama, görüş farkılıkları ve tutarsızlıklar varken hangi yetkiyle çözüm arayacaklar merak ediyorum. Sempozyumda olmaya çalışacağım... Kolaay gelsin
  9. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu panel özellikle soru-cevap olacak,bu nedenle sorularımızı yöneltebiliriz,cevap bizi tatmin eder mi etmez mi bilemiyorum şu an.
  10. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk değerlendirme analizlerinde hangi işletmelerde hangi metodlar kullanılacak,bakanlık konuyla ilgili tebliğ,yönerge vb. mevzuat yayınlayabilir mi ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Şubat 2014 ---
    toplum sağlığı merkezlerinde bu açık var,iş güvenliği sertifikasına sahip mühendislerin alımı konusunda odalar birazcık çalışma yapsalar mühendislerde kamucu olabilirler.
  11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Notumu aldım Aygün hn. katılamayacak olup soruları olan varsa buraya yazabilir.
  12. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler Tuğba Hanım .
  13. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Recep bey,

3. madde de dediğiniz gibi olmadı malesef bir sınav açtılar. Mühendislik programına sınava katılımın %5 i kadar kişi aldılar. Sizin cümlenizden sanki her teknik öğretmene hemen mühendislik diploması verdiler izlenimi çıkmaktadır. Cümleyi düzeltirseniz iyi olur 'direk mühendis' oldu ne demek. Mühendis olma hakkı tanındı. Sınava gireceksin ve 1 yıl eğitim sonunda bu hak tanınmaktadır. Ayrıca mühendislere teknik öğretmenlere verilenlerden daha çok hak verildi. Bir sürü meslek lisesinde öğretmenlik yapan mühendis var. Araştırmanızı biraz daha iyi yapsanız olur.
  14. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, bir aksilik olmaz ise, bende gelmeyi düşünüyorum, kolay gelsin
  15. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Katılamayacaklar için video kaydı yada soru cevapların yayınlanmasını sağlarsınız umarım.
  16. bende katılmayı düşünüyorum mailde attım size
  17. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Video çekilecek.Canlı yayın düşünüyorum.Ancak bakanlık yetkilileri buna sıcak bakar mı? o gün netleşir sanırım.
    Erol bey mailinizi aldım,ve aldığıma dair geri dönüş yaptım.Mail atılması önemli ticaret odasına katılımı bu şekilde bildiricem.

Ferhat bey,
    Sizinle tanışma toplantısında konuşma fırsatı da bulmuştum.Umarım gelirsiniz,sorularınızı bekliyorum orada
  18. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim soruları not alırsanız memnun olurum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Şubat 2014 ---
    Nerde teknik öğretmenlik yapan mühendis var. Ben 10.ncu yılımı doldurdum daha hiç bir fırsat görmedim şimdiye kadar.
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sorunlarımız,

1.Firmalara tehlike gruplarına göre verilen süreler fantazi sınırlarını zorlamakta ve bırakın denetmeyi,eğitim vermeye bile bu süreler ancak gidip gelmeye yetmektedir.Bu noktada aç osgb sahiplerini yani işyeri hekimleri'ni karınlarını doyurmakta zorluk çekiyoruz ve hizmet vermemekle beraber ciddi riskler altında çalışıyoruz,aldığımız komik rakamların karşısında kanun bizi bu işin altında hammal olarak çalışmamıza neden izin vermektedir.

2.3-4 yıllık kanun ışığında yaptığımız çalışmalar ve tecrübelerimize dayanarak sormak isterim işyeri hekimleri ne iş yapar.ne eğitim ne yıllık plan ne eğitim planı nede kanun kalbi olan risk değerlendirme yapmaz yapamaz yada ilgili olmazlar.Acaba kanun hekim arkadaşların keyfine mi çıkarılmıştır.Bu hekimler ne ayaktır öğrenmek isterim.

3.C sınıfı uzman arkadaşlar 3-4 yıl sonra nasıl B sınıfı olacaklar,az tehlikeli yerlerin 2016 da yükümlülüklerinin başlaması ve tehlikeli grubundaki işyerlerinin olaylara fransız kalması nedeniyle ne osgb nede bireysel anlamda çalışma imkanları olmamaktadır.Bu hususta çözüm önerileriniz nedir ve acaba millet olarak emekli müfettişlerinin açmış olduğu kalitesiz eğitim kurumlarının karnını doyurmak için miydi tüm sınavlar.

4.OSGB firmalarının en az %40 nın kapatılması gerektiği hususunda ve kaliteye yönelik çalışmaların yapılması hususunda neden bu kadar bekler teftiş kurumu anlamak mümkün değil.Bununla alakalı teftiş bakanlığının planı yada çalışmaları mevcut mu?Neden OSGB ler kapatılmıyor.

5.İş Güvenliği uzmanlarının sigortaları asgari yatmakta ve işlerini layıkı ile yerine getirme konusunda sıkıntıları mevcuttur.Bu hususta özlük haklarının ve profesyonelce çalışmalarının önünün açılması ve maaşlarını arzu edilen seviyede ve zamanın da almaları hususunda saygın bakanlığımızın herhangi bir plan ve çalışmaları mevcut mu?yoksa Emekli baş müfettişlerinin keyfi yerinde mi onuda öğrenelim.

Not:Ölüm var sonunda herkes için.O yüzden çok Mutluyum.Ne Güzel bir adalet bizler için.

Saygılarımla,

Erkan DÜNDAR
  20. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ölee demeyin ,Hindistanda inekler Türkiyede hekimler kutsaldır.