1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Çsgb'nı faruk çelik, yılbaşında yürürlüğe girecek yeni isg kanunu ile ilgili net konuştu

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 30 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yılbaşında yürürlüğe girecek Yeni İş Sağlığı ve Güvenlik Kanunu ile ilgili net konuştu: Apartmanlarda bile iş sağlığı uzmanı ve hekim bulundurulacağı iddiaları doğru değil. Sadece yılda bir kapıcı kontrol edilecek.
    haber.jpg
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, her apartmanda hemşire, doktor ve iş güvenliği uzmanı istihdam edileceği tartışmalarına son noktayı koydu. Haziran ayında kabul edilen Yeni İş Sağlığı ve Güvenlik Kanunu ’na göre iş sağlığı ve güvenliğini artıracak önlemler alınmıştı. Bakan Çelik, tartışılan yasayla ilgili şöyle konuştu: “Yasanın ikincil mevzuatı hazırlanıyor. Yasanın büyük bölümü 1 Ocak 2013’ten itibaren yürürlüğe girecek. Rekabeti de dikkate alarak, 1-9 çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin iş sağlığı güvenliği hizmetlerinin finansmanını üstlendik. Apartmanların bile iş sağlığı uzmanı ve hekim bulundurması gerektiği yönündeki haberler doğru değil” dedi. ‘Sanki yanlış bir şey yapıyoruz’ Alınan önlemlerin içeriği dikkate alınmadan sanki yanlış bir şey yapılmış gibi yasaya leke sürülmek istendiğini ifade eden Çelik, tüm çalışanların güvenliğini sağlamakla yükümlü olduklarını dile getirdi. Çelik, ”Yılda bir, o apartman kapıcısının hangi koşullarda hizmet ettiğini hizmet aldığı güvenlik uzmanının görmesi gerekiyor, eksiklikleri tespit etmesi gerekiyor. O apartmanda sadece apartman görevlisi yaşamıyor, onlarca, yüzlerce vatandaşımız yaşıyor. Bu düzenlemeler, o apartman görevlisi ve apartmanlarda yaşayanların geleceği açısından çok önemli ve yerinde” diye konuştu.

Her yıl 1 Kuveyt nüfusu kadar insan iş kazasında ölüyor
    Bakan Faruk Çelik, iş sağlığı ve güvenliği konusunun sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da sorunu olduğunu vurguladı. Çelik, şöyle konuştu: “Dünyada yaklaşık 3 milyar işgücü var. Her gün 1 milyon iş kazasının meydana geldiği, her yıl 2.3 milyon insanın iş kazaları ve meslek hastalıklarından dolayı hayatını kaybettiği, daha doğrusu her bir dakikada 4 çalışanın hayatın kaybettiği bir dünya ile karşı karşıyayız. Bu tablo korkunç bir tablodur. Yılda bir Kuveyt, bir Moğolistan büyüklüğünde bir nüfus yok oluyor, iş ve meslek hastalık larından dolayı. Mali olarak da 170 ülkenin GSMH’sinden çok kayıp var.”
    Kaynak:
  2. isg_87 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    " 1-9 çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin iş sağlığı güvenliği hizmetlerinin finansmanını üstlendik " yazıyor. Pezi az tehlikeli olan yerler nasıl olacak ? Yani kuaförler, işyerleri vs. onları ne şekilde etkileyecek.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    taslaklar yayınlanıyor oralarda yorumlar yapılmalı ve dernek ile odaların ciddi çalışmalar yapıp gözümüz kulağımız olmalı..çeşke bunları yapsa odalarımız..
  4. volkan seven İSGforum Üyesi

hazırlıksız ve baştan savma bir yasa
  5. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dün Manisa da Çalışma ve SG bakanlığının 81 ilde tanıtım konferansına katıldım.Bakanlık yetkililerinin ben de bıraktığı izlenim şöyleydi,"başımıza bir kanun çıkarttık,şöyle ortalama yönetmelikleri de çıkartıverelim bu işi kapatıverelim"Sorduğumuz sorulara siz ne önerirsiniz diye soruyla karşılık vermeleri de şaşırtıcıydı.Salondakilerin ortak kaygısı özellikle İş Güvenliği Uzmanlarının, Güvenlik kültürü nerdeyse hiç oluşmamış olan bir toplumda ,bir işyerinde tek başına nasıl bir mucize yaratacaklarına dair di ve yönetmeliklerle destek bekliyorlardı.Alınan yanıt ise"herhangi bir iş kazası ya da meslek hastalığında yargı devreye giriyor ,yargı bağımsız olduğu için bakanlığımız buna müdahele edemez"şeklinde oldu. İş Güvenliği Uzmanları nasıl örgütlenecek,nasıl kendilerini koruyacaklar ?
  6. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    açıkta kalan bir çok soru var ,her zamanki gibi düzen değiştiğinde yerleşene ve benimsenene kadar kurbanlar olacak.kimse çok büyük zarar almaz umarım aramızdan.zira insanlar artık ek gelir mantığıyla, bu işte para varmış mantığı ile yaklaşmaya başladı uzmanlığa.bana nasıl alınıyor diye sormayan kimse kalmadı arkadaşlarımdan.ben kendi adıma tesadüf eseri girmedim bu yola.yavaş ve güvenli bir şekilde ilerlemek istiyorum.umarım para hırsı ile bir çok meslektaşımız kendini yakmaz.
  7. haso61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    muammada kalan bi sürü sorun ve soru var kafamızda ama kime sorup kimden cevap bulabileceğimizi bile daha bilmiyoruz. böyle bir ortamda isg nin i sini bilmeyen bir topluma isg öğretmek , isg bilinci kazandırmaya cabalamak Allah sonumuzu hayreyleye....
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sorular çok aklımızda,aklımız biraz karşık olsun..bildiklerimizin onda birini yapsak yavaş yavaş sindire sindire zaman içinde hallonmıyacak sorun kalmaz..MEsüliyet hissiyle yaklaşım olaylara başarı gelir arkanızdan..
  9. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşimiz özellikle( işe yeni başlayanlar için) biraz şansa kalmış gibi gözüküyor,Mühendis odalarının desteğine kendi odamız kuruluncaya kadar çok ihtiyacımız olacak.Ancak şu an gözüken rolümüz herhangi bir olumsuzluk anında iş sahiplerinin günah keçisi.Kaldı ki mühendis olmuş ve bu belgeyi sınavla almış -içeride yatan iş güvenliği uzmanı arkadaşlarımızın bunu para hırsıyla ya da sorumsuzlukları nedeniyle yaşadıklarını sanmıyorum.
  10. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    değerli paylaşımlarınız için öncelikle teşekkürler; gerçekten çok önemli bir bilgi kaynağı oldunuz değerli paylaşımlarla... umarım iş sağlığı ve güvenliği kültürü yeni yeni oluşmaya başlamış ülkemizde , henüz emekleme devresinde olan bir ortamda hepimiz için daha iyi yarınlar olur umarım... Maalesef mevzuat ve yönetmelikleri sayfa sayfa çıkartmayı biliyoruz da, saha da neler olup bitiyor ve neler yaşıyoruz bunu tabi ankarada ki yönetenlerin çok iyi bildiklerini zannetmiyorum.. işsizliğin kol gezdiği bir ülke olursanız maaalesef, iyi uzmanınız da olur, yetersiz uzmanınız da olur; ve maalesef bir iş bulduğunuzda ister istemez tavizler vermek zorunda hissedersiniz kendinizi; çünkü iş bulmak gerçekten kolay değil.. ve hele isg kültürünü işletmesin de oturtmak isteyen işletmeleri bulmak hiç kolay değil..ben nice uzmanlar biliyorum ki tespit öneri defteri işveren vekilinin elinin altında ve zaten o işletmede yapılan göstermelik şeyler yazılıyor.. ve nice uzman aç kalmamak için birçok şeye göz yumuyor...ankaradakiler için herşey çok kolay tabi..eğer işveren yapmıyorsa bakanlığa bildirirsiniz diyor...ne güzel değil mi ?? ekmek yediğimiz yeri şikayet edeceğiz ve orada barınmaya devam edeceğiz..güzel yarınlar umuduyla iyi çalışmalar..
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    her kelimesine katılıyorum..dicek bir şey bulamıyorum.