1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Öğrenci yurduna paratoner gerekli midir?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve İbrahim Ömer tarafından 30 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

 1. İbrahim Ömer İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhaba;

  Bir araştırma neticesinde burayı buldum ve içeriğini çok beğendim. Gerçekten çok dolu bir ortam olmuş. Hepiniz tecrübenizi paylaşıyorsunuz.

  Benim de bir sorum olacaktı. Acaba öğrenci yurtlarında da paratoner zorunluluğu var mı? Yangın yönetmeliği ve planlı alanlar yönetmeliklerini inceledim fakat direkt bu yönde bir açıklama göremedim. Yoksa sadece yıldırımdan korunma amaçlı başka bir çözüm bulunabilir mi?
 2. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Gökyüzünde bulunan bulutlarda aşırı elektrik yükü oluşmuşsa, bu aşırı elektrik yükü, yıldırım şeklinde yeryüzüne geçerek deşarj olmaya çalışır. Bu akımın geçiş yeri olarak, bulutla yeryüzü arasındaki en yakın ve en iletken nokta seçilir. Bu durumda özellikle yüksek kodlu, dağlarda, yaylalarda ıslanmış ağaçlar, metal aksamlı yüksek ekipmanlar, binalar (Yüksek gerilim enerji nakil hatları, yüksek binalar, cami minareleri vb. ) diğer yerlere göre daha iletken ve yüksek konumda olduğundan ve buralara yıldırım düşme ihtimali de yüksek olur.

  Eğer yıldırımdan korunmak istiyorsak (Yıldırım düşme anında aşırı yüksek akım geçişi olduğundan yıldırıma maruz kalanların vücudu yanar ve bir kısmı hayatını kaybeder.) yıldırımdaki akımın geçişi için bulunduğumuz bina yerine, daha iletken bir akım geçiş yolu yaratarak, düşen yıldırımdaki akımın bu yolu takip etmesi ile bize ve bulunduğumuz binaya zarar vermemesini sağlamış oluruz.

  Kendi hayatımıza, diğer insanların hayatına, örneğin bir ağılda bulunan hayvanların hayatına, yaylada yaşadığımız evimize değer veriyorsak, (Özellikle yüksekte bulunan) bu binaların hepsi için paratoner tesisatı yaptırılması gerekir.

  Öğrenci yurtlarında paratoner zorunluluğu var mı? Sorusuna gelirsek.. Öğrenci yurdu açılabilmesi için onay alınırken paratoner olması şartı yoksa bile, bu şartın yapılması gerekenler listesine eklenmesi, eklenmese bile insani sorumluluk gereğince bu tesisatın yaptırılması gerekir.
 3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Öğrenci yurdunun ruhsatı olmalı. Ruhsat alması içinde yangın raporu alması gerekiyor. Paratoner yok o zaman itfaiye istemedi. Yıldırım düşme tehlikesi gördüysen önerini yazılı olarak yap illa mevzuata dayanmak zorunda değil. önemli olan tehlikeyi yok etmek.

  Resmi Gazete Tarihi: 02.11.1985 Resmi Gazete Sayısı: 18916 mükerrer
  PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ
  Paratonerler
  Madde 54 -
  İçinde patlayıcı madde bulundurulan yerlerle, sivri ve yüksek bina ve tesislere paratoner konması mecburidir.
  BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
  Bakanlar Kurulunun 10.08.2009 gün ve 2009/15316 sayılı kararı ile resmi gazetenin 9.09.2009 gün ve 27344 sayılı sayısında yayınlanan “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hükümleri...
  Yıldırımdan korunma tesisatı
  MADDE 64- (1) Binaların yıldırım tehlikesine karşı korunması için ilgili yönetmelik ve standartların gereğinin yerine getirilmesi şarttır. Elektrik yükünün yapı veya yapı içindeki diğer tesisat üzerinde risk yaratmaksızın toprağa iletilebileceği yeterli bağlantının sağlanması ve bir toprak sonlandırma ağı oluşturulması gerekir.
 4. Ender ÜSTÜNDAĞ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118333
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  Paratoner, yurtlar veya apartman gibi yerleşim birimleri için çok gereklidir. Düşme ihtimali bulunan yıldırım sadece canlı üzerine değil yanıcı ve parlayıcı maddeler üzerinde de etkilidir. Yıldırım sonucu yangın, parlama ve patlamaları engellemek için de paratonerlere ihtiyaç vardır. Burada sizin yapmanız gereken paratoner ihtiyacını sorgulamak değil, hangi paratoner çeşidine ihtiyacınız var onu tespit etmektir. Radyoaktif paratoner hariç diğer paratoner çeşitlerini binanın durumu, konumu gibi özellikleri ve tabi ki maliyet gibi faktörleri dikkate alarak araştırmanızı öneririm. Radyoaktif paratoneri zaten bulamamanız gerek. :)
 5. DurmuşKoyun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Milli Eğitim Bakanlığı
  okul, yurt, kreş, askeri tesisler, kamu binaları, hastaneler, patlayıcı depoları, benzinlikler, verici tesisleri vs yerlerde yıldırımdan korunma tesisatı kullanılması mecburidir.
  Yani sadece parotener değil,faraday kafesi veya franklin çubuğuyla da yıldırımdan korunulabilir.
 6. MEvlüt Cihan Demir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhabalar ;

  Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelikte Yıldırımdan Korunma Tesisatı Madde 64 ' te aynen bu şekilde geçmekte (MADDE 64- (1) Binaların yıldırım tehlikesine karşı korunması için ilgili yönetmelik ve standartların gereğinin yerine getirilmesi şarttır. Elektrik yükünün yapı veya yapı içindeki diğer tesisat üzerinde risk yaratmaksızın toprağa iletilebileceği yeterli bağlantının sağlanması ve bir toprak sonlandırma ağı oluşturulması gerekir.)

  İlgili yönetmelik ve standartlar olarakta Yıldırımdan Korunma Yönetmeliğini işaret etmektedir. Bu yönetmeliktede ayrıntılı bir şekilde nerelere yapılacağı yazmamış Yapının sınıflandırılması yapılmış ve görebileceği zararlar yazılmış,

  Binaların yangından Korunması Hakkındaki yönetmeliğin Madde 111 'de LPG depolanması ve ikmal istasyonları ile ilgili güvenlik tedbirlerinde ise Açık açık Yıldırım tehlikesine karşı ilgili yönetmeliklere ve standartlara uygun yıldırımdan korunma tesisatı yapılır. net bir şekilde yazılmıştır.

  Yıldırımdan Korunma Tesisatı yönetmeliklerde Şahsi kanaatim olarak nerelere yapılması gerektiği yoruma bırakılmış bunun ise büyük bir eksiklik olduğu kanaatimdeyim....