1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Öğrenciler çalışanlar gibi sigortalanacak

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma Bakanlığı bir ilke imza attı. 14 milyon öğrenci 'çalışan' sınıfına girdi. Böylece okul kazaları 'iş kazası' kabul edilecek. Can kaybında ailesine tazminat ödenecek.
  [​IMG]
  İstanbul'da okulda lavobanın üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybeden Efe Boz, herkese ders oldu! Çalışma Bakanlığı, 14 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren önemli bir adım attı. Öğrenciler tıpkı bir işçi gibi "çalışan" statüsüne alınacak ve okuldaki kazalar "iş kazası" olarak tanımlanacak.

  AİLEYE 220 BİN TL ÖDEME

  Meclis, tatile girmeden önce İş Güvenliği Yasası kapsamında, dışarıda görevli olarak herhangi bir aktivitede bulunan herkesi "çalışan" sınıfına koydu. Öğrenciler de "çalışan" sınıfına girmiş oldu. Böylece, okullarda meydana gelen kazalar "iş kazası" olarak kabul edilecek. Okul yönetimleri, öğrencilerin başına gelen kazalardan mesul tutulacak. Bu durumda öğrencinin, okul içinde meydana gelen yaralanmalı veya ölümlü kazalarından, okul yönetimleri ve Milli Eğitim Bakanlığı sorumlu olacak. Üstelik sadece okul içinde değil, okula giderken bile öğrencinin başına bir şey gelse, sorumlusu yine okul yönetimi olacak. Bir öğrencinin, okulda yaşanan bir kazada ölmesi durumunda ise Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencinin ailesine tam 220 bin lira tazminat ödemek zorunda kalacak.

  TEDAVİ OKULDAN
  Okul yönetimi, kaza sonucu yaralanan öğrencinin yani "çalışanın", tedavi bedelinin tamamını karşılayacak. Tazminat ise yine okul yönetimi yani "işveren" tarafından öğrencinin ailesine ödenecek.

  EFE BOZ ÖRNEĞİ!

  Maltepe'de anasınıfına giden Efe Boz (6), 12 Mayıs 2010 tarihinde öğretmeninden izin alarak tuvalete gitmişti. Küçük çocuk ellerini yıkarken düşen lavabonun altında kalarak feci şekilde can vermişti. İşte Efe Boz'un ölümü, yeni yasaya göre yüksek miktarlı tazminat gerektiren "ölümlü iş kazası" sınıfında değerlendirilecek. Bakanlık, okulda ölümlü kaza durumunda, öğrencinin ailesine tazminat verecek.


  http://www.ankarahaber.com/haber/Ogrenciler-calisanlar-gibi-sigortalanacak/114535