1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Öğrenciler için temel isg eğitimi

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Kahraman GÜLŞEN tarafından 11 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Kahraman GÜLŞEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91091
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Niğde Üniversitesi
    Meslek Liseleri, Üniversitelerin meslek yüksek okulları ve üniversitelerin diğer bölümlerde laboratuvar-atölye çalışmalarının olduğu okullarda öğrencilere temel isg eğitimi verilmeli midir? Kanunda çalışan ve stajyerler diyor ama öğrenciler için bir şey bulamadım. Kişisel görüşüm kesinlikle verilmesi yönünde çünkü laboratuvar-atölye çalışmaları bünyesinde bulundurduğu makine-teçhizat ve yapılan uygulama çalışmaları ile bir çok tehlikeyi barındırıyor ve öğrencilerin kaza geçirme olasılıkları hayli yüksek.
  2. münevver ösün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2930
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    sarteks
    merhaba ,bende sizin düşüncenize katılıyorum.Sonuçta staj yapan öğrencilerde işletme içerisinde bir takım çalışmalara ortak ediliyorlar bu yüzden isg konusunda genel bir eğitime tabi olmaları ve bunun belgelendirilmesi gerekliliğini savunuyorum.Bu yüzden de staj yapanları eğitime dahil ettim ve belgelerini verdim.Her şeyden önce yasal zorunluluk olmasa bile bu konuda gelecek yıllar için bir alt yapım oluşmasına öncülük edilmiş olunur.
  3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.

b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.

c) Ev hizmetleri.

ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.
    6331 Kanun kapsamında oldukları için bu eğitimi vermeniz gerekecek sadece 1 temmuz 2016 tarihinde ek olarak iş güvenliği uzmanı, doktor ve sağlık personeli gelecek kısaca bir kaza olursa orada çalışan çocuğun parmağı koparsa veya ex olursa 6331 ve yönetmeliklerde yazan yükümlülüklerinizi yerine getirmediniz diye hesabını sorarlar.
  4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6331 isg kanunu stajyerleri de kapsıyor ancak bazı duyumlar alıyorum ilerleyen zamanlar da stajyer ve çıraklar kanun kapsamından çıkarılacak.
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    evet öyle bir taslak var hatta o taslakta iş güvenliği uzmanı ve hekim süre hesabında baz alınan çalışan sayısı içerisinde olmayacakmış :rolleyes:
  6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş güvenliği eğitimleri çalışma süresinden sayılmayacak bu mevzu doğru mu?
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
  8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bunun da gelişi yakındır. İş güvenliği eğitimlerinde saatler konusunda sıkıntı olduğundan dolayı çalışma süresinden çıkaracaklarını duydum. Osgb'ler ile firmalar bu konu için ayrı anlaşacak. Doğrusu da bu bence