1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran bilgiler

Konusu 'Edebiyat ve Kitap' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 4 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bunun gen mühendisliği ile alakası yok. Eski romadan beri yapılan bir melezleme çalışması

Ayrıca ona Kaslan'ı biz uydurmuşuz. İki adı var liger ve tiglon. Aslan erkek kaplan dişiyse Liger denir. Tersi ise Tiglon. Büyük oranda kısır oluyorlar.
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Renk sadece ışık değil.

Elbette ışık maddeye çarpıyor bir kısmı yansıyıp soğuruluyor ancak bu işin bir yönü.

İkinci bir yön daha var. Oda yansıyan ışığın bizde yarattığı etki. Bu ikisinin birleşimine renk diyoruz.

Örneğin renk körüyseniz algı farklı olduğu için ışığın yansıması aynı dalga boyunda olsa sizin renk diye tanımladığınız şey farklı oluyor.

Yine köpeklerin renkleri göremiyor oluşu da işin algı boyutuyla alakalı. Belli dalga boyundaki ışığı algılayacak pigmentleri yok.
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İlk olarak bilim adamı demek doğru değil, bilimi sadece erkekler yapmıyor. Bilim kadınları da var. Bu nedenle bilim insanı demeliyiz. Bilim adamı erkek egemen bir sözdür
    İkincisi erkeklerin kavgaya istekli olması, şiddete yatkın olması vs nedeni testesteron hormonunda gizli. Dışardan testeron verilen hayvan deneklerin tümünde şiddete yatkınlık ve ölümü göze alma dürtüsü yükseliyor. Tabi testesteronun bu etkisi dışında bir takım olumlu etkilerini de gözardı edemeyiz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Kasım 2013 ---
    Bu bilgide doğru değil. Göz büyüyen bir organdır. Büyümeyen göz değil irisdir sadece.
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    koray bey sizi mi kırıcağız hadi biliminsanı olsun:)(ama ben bu kelimeye kılım çocukluğumuzdan beri kırk yıllık bilimadamı lafı oldu biliminsanı ben biraz gelenekçiyim, sanki herkes bunu cinsiyet gözeterek söylüyormuş gibi bu isimdir yahu örn. benim adımda fatma arapçada bebeği sütten kesme manasına geliyomuş ama kimse bana bu anlamı gözeterek bana seslenmiyor) ikinci olarak yahu fareler üzerinde bir deney yapmışlar sonucundada böyle bir teorem atmışlar ortaya bakın teorem diyorum.ha sizde bir bir teorem daha atmış oldunuz.:)
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

İdeolojiler dilde hayat bulur. Erkek egemenliğin temel üretim yerlerinden biridir dil. Bilim insanı lafına alışamam diyorsanız TDK cinsiyetçi bilimadamı yerine bilimciyi önermiş onu kullanın.
    Benimki teorem değil zaten bilimsel gerçek.

Mesela boğaların testisleri genç yaşta burulur ve testesteron salgı üretimi durulursa agresif davranış göstermezler gayet uysal bir hayvan olurlar vs vs.
  6. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    koray bey dediğim gibi polemiğe girmeye gerek yok ben gelenekçiyim.tdk otobüsede oturgaçlı götürgeç diyor.ama bakın günlük kullanımına..ben her seferinde bilimadamı diyeceğim bilim insanı da bilimci de sizin olsun sizde bana takmaya devam edin o zaman:)
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Tartışmayalım ama bunun gelenekle alakası yok. Bu tamamen erkek egemen bir dilve konu erkek egemenlikle alakalı. Erkek egemendili seviyorum derseniz anlarım. Ama bir kadın olarak benden çok sizin dildeki erkek egemenliğine karşı çıkmanız gerekir fikrindeyim. Ama tabi erkekegemenliği seviyorsanız devam edebilirsiniz.

Benim nefret ettiğim bir ideoloji olduğu için erkek egemenliğe hemen tepki veriyorum. Ayrıca bilginiz olsun kadın kelimesi sogca dilinden gelme TDK ile alakasıda yok. Bilimde kırgızcadan gelme.
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Yukardakilerin tümü yanlış.

Kamber düğünde atı çeken kişi demek değil. Kamber arapça köle demek birinci anlamı bu. Klavuz anlamı çok zayıftır sürülerde tehlikeyle ilk karşılaşsın diye köle önden gidiyordudan türetilmiş olabilir. Kam köküde farsça zevk ten geliyor. Kamber sanırım zevk sunan köle demek.

Kerevette sedir değil. Yunancadır kreváti κρεβάτι yatak demektir.

Filinta da tüfek namlusu değil. Almancadan gelme bir kelime çakmak demek. Çakmak gibi alev çıkaran delikanlı denmiş olabilir. Gerçi bu deyim 1850 yılından sonra üretilmişse tüfek namlusu anlamı da doğru olabilir. Bunda çok iddialı değilim. Değimin sürüme uğradığı tarihe bakmamız lazım.
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Koray iş başında ortalık yine karışacak..Koray var,Tikkat?(Yukarıdakilerin Tümü Yanlış Cümleside yanlış, yazıya başlarken yazmaya başladığın andan itibaren,burada doğru yanlış aramıyoruz düşünceler payaşılacak rahatlıkla,..Biz bu korayı napcaz abi,kaç kurtul erkan olm..:)..)
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kerevet in bizdeki anlamı sedir dir.zaten sizin dediğiniz gibide anlam bütünlüğü yok onlar ermiş muradına biz çıkalım yataklarına olurmu öyle saçma bir anlam..kırk yıllık kereveti bu seferde yatağa çevirmeyin lütfen:)
    ama şöyle bir senaryoda yazılabilir zamanında rum komşular sedir üzerine yatak yapmışlardır .bizim ataların yanlarında da kerevet deyince belki sedir anlamışlardır bizimkilerde.olamazmı yani:)
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Kerevetin sedir anlamı yok.

Sedirde صدر arapça 1 göğüs, 2. bir şeyin ön veya ileri kısmı, baş köşe, misafir oturtulan yer. Baş köşeye çıkalım demek tabiki mantıklı ama kerevetin öyle bir anlamı yok. Kelimeyi ben üretmedim elimden bir şey gelmez.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yeni taze bilgi.. kerevet yatak demek ancak 1500 yılında türkçeye giren bu kelimedeki yatak bizim anladığımız yataktan farklı bir yatak. Biraz yüksekçe ve irice bir yatakmış. Muhtemelen eve hatırlı misafir gelince bu yüksek yatakta yatırılıyormuş. Sanırım işi çözdük :)
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ntv nin açılımı nergis tv imiş.
    akbank ın açılımıda adanalıkayserililer bankası imiş:)

not:hadi bunlara da bir kulp tak koray bey:D
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    cavit çağlar ın hanımının adı nergis.artık çok sevdiyse demekki neyse kayseri ve adana konusunda nasıl bu kadar eminsiniz banka sizinmi yoksa? o kadar troll sünüz ki benim dersen onada okey diyeceğim:D yani o kadar
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    NTV Cavit Çağlar'ın TV siydi. Nergis Holdingten geliyor adı. Sonra satıldı.

Akbank ise pamukçulara kredi vermek için kurulmuştu. Bu ak oradaki pamuğu çağrıştırmak içindir. Bir ara sabancı bank yaptılar ama sonra ak ismine dönüldü.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Kasım 2013 ---
    Taze bilgi: Ortaklarına baktım gerçekten adana ve kayseri kökenliymiş. Haklı olabilirsiniz :)
  16. Murat Koçak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64951
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Merinos - ÖZERDEM MENSUCAT A.Ş.
    Tek bir doğru yoktur.....

Albert Einstein
  17. Gökhan Ustaosmanoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

valla TDK'dan baktım bir tek kamber tutmuyo:)
  18. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

TDK nın şöyle bir sorunu var günlük dilde bizim yüklediğimiz anlamlarıda veriyor. Ancak kelimelerin köken olarak bu anlamları yok ve bu deyimlerin üretildiği tarihte kelimeler bu anlamda değil zaten. Etimolojik sözlüklerden deyimlerin üretildiği tarihteki anlamlarına bakmalısınız.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Kasım 2013 ---

Yanlış anlaşılmaya son derece müsait bir söz. Mutlak doğru yoktur dense sanırım daha doğru olurmuş. Bununla ilgili bir başlık açayım bu yakınlarda ilginç bir konu.
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Günah keçisi sözü yahudi kavminin pagan inançlarından doğmuştur. Keçi çöle bırakılmaz bir uçurumdan bırakılırdı. Benzer bir uygulama antik yunanda da vardı. Takdir edersiniz ki yunanistanda da çöl yoktu.
  20. Murat Koçak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64951
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Merinos - ÖZERDEM MENSUCAT A.Ş.
    :) Mutlak tanımı ile tek farklı kavramlar. Mutlak sadece değeri içerir. Duruma göre değişen artı değerler MUTLAK a katılamaz. TEK ise eşi benzeri olmayan, sadece dünyada benzeyeni yok anlamında. Oysa ki MUTLAK da iki farkı değer, MUTLAK ı gösterebilir

Sonuç olarak TEK BIR DOĞRU YOKTUR. daha doğru bir söz