1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ölüm, birden fazla ölüm, meslek hastalığı

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Ahmet UĞUZ tarafından 18 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. ŞİDDET DERECELENDİRME
    1 ÇOK HAFİF İş saati kaybı yok, ilkyardım gerektiren
    2 HAFİF İş günü kaybı yok, ilk yardım gerektiren
    3 ORTA Hafif yaralanma, tedavi gerekir
    4 CİDDİ Ölüm, Ciddi yaralanma, meslek hastalığı
    5 ÇOK CİDDİ
    Birden çok ölüm, sürekli iş göremezlik

genel olarak kullanılan -tabiki bunu kullanmak kanun değil- matrislerin şiddet değerleri bu şekilde. ama benim aklıma yatmayan bir nokta var.çok önemli ve acil tartışma istiyorum bu konu hakkında.

şimdi şiddet te 4 PUAN ölüm ciddi yaralanma;
    5 PUAN çok fazla ölüm, sürekli iş göremezlik olarak geçiyor.

şimdi sorun olan kısım şu;
    1- sürekli iş göremezlik ölümden daha mı kötü, ki 5 PUAN
    2- birden fazla ölüm 5 PUAN,tek ölüm 4 PUAN.o zaman buradan şu sonucuda çıkarıyorum ben demek ki tek kişinin ölmesi çok ta önemli değil.sonuçta can bu 1 ide aynı 1000 ide aynı.bence böyle ayırım da yanlış.
    ben; 4 PUAN:::::meslek hastalığı, ağır kaza, sakatlanma
    5 PUAN:::::ölüm olarak değerlendiriyorum.

lütfen fikirlerinizi esirgemeyin.teşekkürler
  2. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    çoklu ölüm ve tek kişinin olmesinin ayrılması pek sağlıklı bakılmıyor. o yuzden ölüm en yüksek derecede olmalı. bir kişi öldü diye 4 numara vermek cok dogru gözükmüyor. 5 li matris sisteminde herhangi bir standart olmadığı için firmalar kendilerine göre belirliyorlar ama bu sizin gönderdiğiniz şekilde kullanan pek kalmadı gibi yada kalmaması lazım.