1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ölümcül iş kazalarında türkiye sıralamasına ilişkin ilo açıklaması

Konusu 'ILO' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 23 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ölümcül İş Kazalarında Türkiye Sıralamasına İlişkin ILO Açıklaması
  Son zamanlarda medyada yer alan çeşitli haberlerde ILO’nun “ölümcül iş kazaları açısından Türkiye’yi Avrupa’da birinci, üçüncü dünya ülkeleri arasında ise üçüncü sıraya yerleştirdiği” belirtilmektedir.

  Şu hususların açıklanmasında yarar görüyoruz: Türkiye olsun, başka ülkeler olsun ILO ülkeleri iş güvenliği ve sağlığı (İGS) açısından hiçbir zaman sıralamamaktadır. ILO’nun istatistik veri tabanı; madencilik ve taş ocakçılığı sanayilerinde meydana gelen ölümlerle ilgili ve web sayfamızdan herkesin ulaşabileceği bilgiler içerdiğinden, Türkiye dâhil ülkelerin sıralanmasında dışarıdan kişiler tarafından bu veri tabanının kullanıldığını varsayıyoruz; böylece doğru olmayan sonuçlar çıkarılmış ve kaynak olarak da ILO gösterilmiştir.

  ILO bir hususu kuvvetli şekilde vurgulamak ister: Bu tür karşılaştırmalara gidilmesi doğru değildir; çünkü veri tabanımız çeşitli nedenlerden dolayı tüm ülkeleri her durumda kapsamamaktadır (örneğin, kimi durumlarda ülkeler sayısal bilgi iletmemekte ya da ancak kısmi bilgiler vermektedir).

  Ayrıca, mutlak sayılardan yola çıkarak ciddi bir karşılaştırma yapılamayacağının da belirtilmesi gerekir. Ciddi bir karşılaştırma için, örneğin maruz kalma süresi gibi ek unsurların hesaba katılması, örneğin eldeki verilerin söz konusu yıl içinde belirli bir sektördeki işgücünün yıllık çalışma saatleri gibi başka verilerle ilişkilendirilmesi gerekir.

  Türkiye’deki maden kazası söz konusu olduğunda bu açıklamayı meslektaşlarınızla paylaşmanız bizi memnun edecektir.

  Daha fazla ayrıntı için ILO madencilik uzmanı Martin Hahn ile şu adresten temasa geçebilirsiniz: newsroom@ilo.org

  ILO TÜRKİYE OFİSİ