1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ölümlü iş kazası bilirkişi raporu 2014

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve krmlseker tarafından 24 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Resmen çikan para cezasini alabilecekleri kişiler ariyorlar. Gözunun üzerinde kasin var %5
  2. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Muğla da gerçekleşen bir ölümlü kaza da Uzman 1 aralıkta firmaya uzman olarak atanıyor 18 aralıkta ölümlü iş kazası oluyor (daha aylık ziyaretini gerçekleştirmeden) Bilir kişi %25 kusur veriyor, bu ne demek %99 hakimin kanaati bu yönde olacak demek...siz siz olun firma atamalarını ve onaylamalarını firmaya fiiliyatta gittiğiniz ilk gün için yaptırın...
  3. tugbaisg İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25864
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben bilirkişilerin nasıl seçildiğini buna yetkili kişi olarak kimin nasıl karar verdiğini açıkçası anlayamamaktayım..Bilirkişilerin bence bir üst sınavdan geçirilmesi gerekiyor ki verdikleri her raporun sonucunu maddi manevi karşılayan insanlar var. Bizim uzman arkadaşın bir tanesi bilir kişi ancak isg uzmanı olarak sahada o kadar verimsiz ve kalitesiz kararlar veriyor ki verdiği tüm kararlar acaba gerçekten bu işi bilerek mi yapıyor diye sorgulanır. ancak bu kişi uzmanlık yanında bilir kişilikte yapıyor. hangi tecrübeye dayanarak yapıyor orası muamma. yani bilirkişilerin verdiği karardan ziyade bilirkişilerin yetkisi ve bu konuda ne kadar bilirkişi olabileceği sorgulanmalı.
    Başıma gelen diğer bir bilirkişi olayı da döner aksamlı makinelerde çalışan işçiye o firmanın isg uzmanı eldiven kullanma eğitimi vermediğine dair bilir kişi raporu yazmış... Bu da bilirkişilerin gerçekten bu işi nasıl yaptıklarına dair sorgulanması gerektiğinin en önemli göstergesi olsa gerek...
  4. tugbaisg İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25864
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum Bizler isg uzmanı olarak işverenlerle ayrı, işçilerle ayrı, osgb lerle ayrı mücadele veriyoruz. ancak arkamızda olan kimse yok!! İşverene ulaşmak mümkün olmadığı gibi gidilen firmada isg ile bizimle ilgilenen personel şefleri, kalite şefleri, ,insan kaynakları şefleri, muhasebeciler... her kim bizimle firmada iş yapmamız adına ilgileniyorsa resmen o firmada işlerimizi mevzuata göre yürütelim diye yalakalık yapıyoruz. gelene iltifat gidene iltifat. görevimizi yaparken işveren tespit öneri defteri yazma diye tehtit eder, bir usulsüzlük raporlarsın işverenin bağırmalarına ve hakaretlerine maruz kalırsın. diğer odaya geçersin başka bir yetkili aynı hakareti devam ettiririr. sahaya inersin çalışanlar hakaret eder. görevin biter osgb ye gidersin firmaları memnun et diye azar işitirsin.neredeyse asgari ücrete 100 küsür firma yüklenir ve bu firmalara kaliteli!!! hizmet vermemiz beklenir.Bizler iş güvenliği için tüm çalışanlara eğitim verirken o güvenliği kendimize sağlamaktan aciziz.... sonra iş kazası olsun hooop isg uzmanı kurban seçilsin!! . yani bence mahkemeler ölümlü iş kazasını incelemelerden önce bizler isg uzmanı olarak ne derece işimizi rahat ve mevzuata uygun yapabiliyoruz. Hangi psikolojiyle bu işi idame ettiriyoruz bence onu araştırıp bir çözüm bulsunlar.
  5. bmelih77 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle şunu belirteyim olay ile alakalı bilirkişi tek olmaz 3 kişiden oluşur. Diğer nokta 3 yıllık iş tecrübesi olan uzmanlığını eğitim diploma vs ile ispatlayan herkes ama herkes başvurup bilirkişi olabilir. Bilirkişiler sadece doya üzerinden yorum yapabildikleri gibi eğer savcı veya hakim isterse olay yerini inceleyebilirler. Dosya kendilerine verilir ve dosyada ne yazıyorsa (bu noktaya dikkat!), dikkatlice okur dosya içersindeki bilgiler ile konu ile alakalı kanun yasa yönetmelik tüzük vs dayanaklar ile suçlu olanı suç oranına göre kendilerince tayin ederler. Bu konuda kıstas yok!! Eğer işi sağlam dayanaklara oturtursanız rapor geçerlidir. Şuda bir gerçek bu sadece bir rapor karar değil kararı hakim verir.
    Bilirkişilik ile alakalı yasa tasarısı var ne zaman çıkar bilemem ama çıkana kadar bu iş böyle.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Aralık 2015 ---
    haklısınız en acısıda nedir biliyormusunuz ? Bilirkişi heyetinde en az 1 İSG UZMANI var ve asli metin ona ait.....
  6. kübra o İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar krmlseker'in anlattığı gibi bir olay başıma geldi. ben osgb de çalışıyorum 15 haziran tarihinde bir firmaya atamam oldu. ayın 28inde de firmaya ilk ziyaretimi gerçekleştirdim ve bugün sabah elektrik çarpması sonucu bir çalışan bitkisel hayata girdi :l bu çalışanda ayın 20 sinde işe başlamış ve sigortalı. O iş yerinden 23 kişi sağlık raporunu bizden aldı ve 8 saatlik temel isg eğitimlerini verdim. ama bu çalışan o gelenler arasında değil. firma daha önceden hizmet almamış ve bana da daha yeni atandığı için tespit öneri defteri henüz yoktu. Çalışan temsilcisini atadım ve işveren taahütnamesi imzalatmıştım. Risk analizini de hazırlamaya başlamıştım.sizce ne kadar kusurlu bulunur? maddi veya manevi ne gibi ceza yiyebilirim? bir fikri olan var mı? korkmuş ve endişeli durumdayım.
  7. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Öncelikle geçmiş olsun. Kaçak akım rolesi varmiymis acaba kaza olan firmada bilginiz var mı
  8. kübra o İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ziyaretim sırasında özellikle bu konularda sorular sordum gerekli bilgilendirme yaptım. tabiki kendisi bu söylediklerimi ilk defa duydu. panoyu kontrol ettim göremedim resmini çekip elektrik mühendisine de gösterdim emin olmak için o da yok dedi. işveren zaten bi haber.
  9. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    İşte bunu yazılı olarak belirtmeniz gerekirdi. Bilirkişi bunlara bakar evvela risk analizinde kaçak akım rolesi yok denilmiş mi denilmemis mi, denilmemis ise sizden önceki uzman arkadaş da potada eger ki o tespit etmiş ise top size döner ataninca işletmenin risk analizini inceleyip gerekli tedbirlerin alınması için çalışma yapıp yapmadığıniza ve bunu ispat etmenize gerek var
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Temmuz 2016 ---
    Kaldı ki sadece siz değil eger işletme Yıllık periyodik kontroller kapsaminda elektrik uygunluk raporu almışsa ve orada da kaçak akım rolesi varmış gibi rapor duzenlendiyse raporu duzenleyen muhendis, eger bina yeni ise yani yapi denetim görevlisinin onayiyla enerji bağlanan bir yer ise yapı denetim yetkilisi bile kusurlu olacaktır
    Bir de olay jandarma mı polis bölgesinde mi
  10. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Kübra hnmnbu arada iş yerindeki tehlikeleri belirlemek sadece uzmanin vazifesi değil bunu unutmayin ifadenizde vurgulayin. İşyeri hekimleri de bu konuda vazifeli ifade verirken bu konuya da atıfta bulunursaniz sizin için iyi olur diye düşünüyorum
  11. kübra o İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    daha önce hizmet almamışlar ilk defa bizden hizmet almaya başladılar. o yüzden risk analizleri yok ve tespit öneri defterleri de yok:l polis bölgesinde bir de.
  12. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Dua edelim de kazali çalışan sağlığına kavuşsun bir an önce
    Rica etsem firmanin kaç personeli var tehlike sınıfı nedir bunları paylasabilir misiniz? Burada en ağır kusur isverene çıkar gibi
  13. kübra o İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    firma az tehlikeli sınıfta firmalara servis hizmeti veriyorlar. benim atama yapıldığında sistemde 54 kişi gözüküyordu. isg katip üzerinden çıkardığım atamamı işverene onaylattım hatta muhasebecileriyle de görüştüm kurul kurulması gerek 2 çalışan temsilcisi seçmem gerek dedm. onlarda bana temmuz ayı itibariyle 50 üzeri kişi çalıştırıldığı zaman artan sorumluluklardan dolayı kişi sayısını 48 e indireceklerini söylediler. ve hatta bu yüzden bugün sistemden tekrar baktık 1 temmuz itibariyle 48 e de indirmişler.
    evet büyük suç işverende 50 den fazla çalışanı olduğu için önceden hizmet almak zorundaydı. ben salı günü işverene taahütname imzalattım. resmini buraya ekleyemiyorum, becerbilirsem yükleyeceğim.
    Çalışanın beyin ölümü gerçekleşmiş :'(
  14. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Sevgili meslektaşlarımız , sizlerden ricam. Ekim ayında adliyelere Bilirkişilik için başvuru yapın. Bizi bizden başka kimse anlayamaz. Bunun için, Bilirkişilik işlerinin bizler tarafından yapılması şart. Saygılarımla.
  15. may İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97554
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ben burda bilirkişi olsam , olay yerinde kemer bulunduğu eğitimlerinin verildiği halde takmadığı için asli kusurlu olarak işçiyi gösterirdim, iş güvenliğini ciddiye alma , uzmanla dalga geç , savunnma yazma, sonra işverene git deki bu adamı çıkart , odadesin tek ustam bu,, sonra geberince suçlu uzman, bide uzman arkadaşlar iş cinayeti diye ppaylaşım yapıyorlar, çarpasım geliyor, bunlar iş cinayeti değil iş intaharı
  16. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Raporu ve yorumların hepsini okudum. Aslında herkesin söylediği bire bir aynı. Arkadaşlar bu sistem devletin sistemi, amaç iş kazalarını azaltmak değil amaç iş kazalarında suçlu aramak, kurban seçmek. Eğer amaç gerçekçi olsaydı zaten biz devletin bünyesinde olurduk, bizi devlet atardı ve bir eksiklik olduğunda çatır çatır şikayet ederdik ya da müfettişlerin denetim gerçekleştirmesini isterdik.Hepimiz ya işveren bünyesinde ya da osgb bünyesinde çalışıyoruz. muhtaç bırakıyorlar. İşçi ister taksın ister takmasın, ister eğitimi 2 saat ver ister 4 saat ver ya da isg eğitimlerinin hepsini tamamla, başına gelen iş kazasının tek sorumlusu KURBAN İSG UZMANI. Sisteme bak... Biz bu kafayla gidersek ohooo....
  17. Aynur Kayapınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80755
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kimya Mühendisi
    iş güvenliği uzmanı gerekli eğitimleri vermişse,suçlu olamaz iş güvenliği uzmanı günah keçisi değildir.elinden tutacak değil ya...