1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ölümlü iş kazası ve başıma gelenler!

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve ekecık tarafından 9 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Arkadaşlar B sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ve bundan 3 ay önce meydana gelen ve ölümle sonuçlanan iş kazasından bahsetmek isterim.
    İSG katipte kısmı zamanlı sözleşme yapmışım ve benim iş yerinde olmadığım zamanda fabrikada beton kırılmış ve kırılan bölgede forkliftçi forkliftini kot farkından dolayı devirmiştir.
    Forkliftçi arkadaş devrilen yöne atlamaya çalışırken forklift koruma kabini sırtına çarparak ölümüne sebep olmuştur.
    İş yerinde iş güvenliği adına ne arasanız var öyle ki müfettiş denetimi geçirmiş kazadan önce ve teşekkür almış bir iş yeridir.
    Şimdi olayın özüne gelelim ben isg uzmanı olarak ası kusurlu göründüm ve taksirle ölüme sebebiyet vermekten 2-6 yıl arası hapis cezam isteniyo.
    Bu konuyla alakalı fikirlerinizi almak istiyorum.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Senin öngöremediğin bir durum var mıydı olayla ilgili acaba?
    Seni kusurlu görmelerine sebep olan daha başka bir durum mevcut mudur?
  3. Bilirkişi sadece forkliftin devrildiği alanda korkuluk platform olması gerekiyo demiş ki haklı sonuna kadar.Anlamadığım şu kısmi zamanlı İSG uzamanı olarak yasal süremiz dışında kalan zamanda bir tadilat yapılmaya çalışılıyo ve o alanda kaza oluyo ve tadilattan haberim yok çünkü tam zamanlı değilim ama yine ben suçlandım :)
  4. Evet 100-200 tl ye tenezzül eden meslektaşlarım özellikle sizden yorum bekliyorum
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    O zaman bana göre şansın artacaktır.
    Avukat ile olayın senin bilgin dışında gerçekleştiğini ispatlaman gerekebilir.
    Yapılan işin sana danışılmadan yapıldığını belirtmelisin.
    Bu arada bilirkişi raporundaki korkuluk-platform önerisini inşallah sen daha önceden RD'de belirtmişsindir.
  6. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam öncelikle geçmiş olsun. Umarım bir daha böyle bir olayla hiçbir uzman çalışma hayatının sonuna kadar karşılaşmaz...

İş güvenliği uzmanı olarak tek başınıza risk analizi yapmazsınız, risk analizini risk ekibi yapar dolayısıyla ekipten böyle bir risk göremediyse bu sadece uzmanın değil risk ekibinin suçu olur, bu atlanmaması gereken çok önemli bir nokta. Risk ekibindeki herkesin analize muhakkak imza atması ve belirlenen maddelerin sorumluları ayrıca tek tek her madde için yazılmalıdır. Dolayısı ile uzmanı hukuki anlamda kurtaracak şey analiz değil onaylı defterdir. Bu defterin her ne kadar düzeninden, imzalarından işveren sorumludur dense de muhakkak işverene imzalatıp alt nüshayı almak lazım.

Benim uzmanlığını yaptığım firmaların öneri defterleri risk analizinden çok daha detaylı bir şekilde doludur. Mesela kesinlikle makinelerin kullanım talimatı yapılacak demem, X, Y, Z makinelerinin kullanım ve bakım talimatı hazırlanmalı ve bölüm içerisinde makine operatörünün çalışma sırasında rahatlıkla görebileceği bir alana asılmalıdır derim... İş güvenliği eğitimi verilmelidir demem, çalışanlardan kimin eğitimi yoksa tek tek ayşe, mehmet, ali, hasan, hüseyin'in eğitimi yok, bu adamlara eğitim verilebilmesi için gerekli çalışma organizasyonun yapılması ve eğitimlerin ivedilikle verilmesi gereklidir derim...

1- Makine talimatı varsa,
    2- Defterde söz konusu risk yazılmışsa
    3- Çalışanın eğitimleri verilmişse
    4- Risk analizinde söz konusu risk ön görülmüş ve alınması gerekli tedbir net bir şekilde açıklanmışsa

uzman kendini kurtarır.

Tekrar geçmiş olsun
  7. Deniz bey düşüncelerinize sonuna kadar hak veriyorum.
    Fakat sunu söylemek istiyorum işletmenin dışında ek binada apar topar tadilata karar veriliyo ve isg uzmanının haberi yo ayrıca zaten mevcut risk analizi 2012 de yapılmış benden önceki danışman A sınıfı uzman tarafından
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Şubat 2014 ---
    30 saat bulunman gereken işyerinde bu saatler dışındaki çalışmaları nasıl takip ederiz sizce?
    Sonucta İSG katipte görevlendirme süreniz var ve onun dışında kalan zamanda sorumlu değiliz demek bu açılan davadan sonra mümkün değil.
    Bütün meslektaşlarımı uyarıyorum bu yanılgıya düşmeyin
  8. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın Ekecik
    Bu durum bütün uzmanların ortak sorunu malesef, siz tadilat diyorsunuz ya onu geçtim iş kazası oluyor, iş uzamasın diye uzmana haber bile verilmiyor... !!! SGK ya olayı bildiriyorlar, adam rapor alıyor sonra denetime girildiğinde kaza bildirimlerinin çıktısı hemen o an alınıp (işveren tarafından) müfettişin önüne konuyor. Müfettiş bakıyor bilmemne tarihinde kaza olmuş, çalışan 5 gün rapor almış ortada risk analizi revizyonu yok, Kaza tutanağı, görgü şahidi, bölüm sorumlusu, gibi adamların ifadeleri, kaza üzerine uzman tarafından yapılması gereken sebep araştırmaları yok, yok oğlu yok. Ondan sonra müfettişte tabi oluşan intiba uzmanın iş yapmadığı yönünde oluyor... :)

Bilirkişi raporuna itiraz edebilirsiniz bildiğiniz gibi, iş kazası davasına bilirkişi olarak atanan mali müşavirler var bu ülkede yahu... :) Mali müşavir kaza oldu mu beni denetliyor inanabiliyor musunuz... ? :)
  9. Teşkr ederim Deniz Bey.
    Bilirkişi asıl kusurlu işveren demiş ama savcı bey isg uzmanı o anki üretim mühendisi ve müdürü hakkında asıl kusurlu diye 2-6 yıl istemiş.
    Bikirkişi işveren demiş ama savcı davayı bize açmış nasıl iş bu var mı fikriniz?
  10. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Savcılar zaten davayı genelde herkese açarlar, yargılansın suçsuzsa hakim salsın anasını satayım, benden çıksın iş diyorlar genellikle...
    Yalnız bilirkişiyi hakim atar ki bu noktada zaten davanın açılmış olması lazım, sizin bilirkişi dediğiniz acaba bakanlıktan kazayı incelemeye gelen müfettiş heyetimidir... ??
  11. Hayır İSG uzmanı adliyeden bilirkişi dosya üzerinden incelemiş
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Öncelikle geçmiş olsun. Geçen gün aynı konuyu ekibimizdeki uzman arkadaşlarla görüşüyorduk. Maalesef ki iş yerinde olmasanız bile oraya resmi olarak hizmet verdiğiniz için sorumluluk sizde. Çünkü iş yerinde bulunmanız gereken süreler asgari. Bilirkişi raporu ilk etaptaki görüşler sonuçta savcının hakkınızdaki kararı nedir?
  13. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Öncelikle geçmiş olsun. Davanız hangi aşamada. Bilirkişi raporunun çıkmış olması bir kaç duruşma geçirmiş olduğunuz gösteriyor. Bilirkişi raporları hakimlerin kararlarında etkili oluyor. Bilirkişi ayda 4 gün çalıştığınız işyerinde olayın sizin tedbirsiz davranışınız sonucu meydana geldiği konusunda nasıl bir bağ kurmuş. Bilirkişi raporunun sonuç bölümünü paylaşır mısınız? Rapora itiraz ettiniz mi?
  14. isg.ozgur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Böyle bir konuyu burada paylaştığınız için teşekkürler. Dediğiniz gibi sertifikalarını ciklet parasına veren hatta kiralayan b sınıfı a sınıfı uzmanlar durumun ehemmiyetini şu yazdıklarınızdan anlamalarını ümit ediyorum. Mesleğimizin sadece bir prosedür olmadığını ve birçok yerde kaliteci, argeci, mimar, mühendis ekstra iş güvenliği uzmanlığı yapanlar ekecik ' in başına gelenleri düşünerek bir kere daha konumlarını gözden geçirmelidri.Bu tür konuları güncel tutarsak mesleğimize daha önem vereceğimiz şüphesiz.Tekrar teşekkürler.
  15. İlk duruşma önümüzdeki ay.
    Ayrıca bilirkişi dosya üzerinden inceleme yapmış ve sonuç kısmına işveren asıl kusurlu ölen arkadaş tali kusurlu demiş fakat savcı bize dava açmış bişey anlayamadım
  16. isg.ozgur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    forkliftçin in ehliyeti var mıydı ? deniz bey' in dediklerine ek olarak.
  17. İsg.Özgür bey desteğiniz için teşekkür ederim
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Şubat 2014 ---
    Evet ehliyeti eğitimleri talimatları görev tanımları oryantasyon tutanakları döküman yönünden herşey tam eksik birşey yok
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Vefat eden arkadaşımıza Allah rahmet eylesin, sayın ekecik iş güvenliği eğitimlerini siz mi vermiştiniz? operatör forklift devrilirken dışarı atlamaması gerektiğini biliyormuydu?
  19. Temel isg eğitimini ben vermedim benden aldığı iki eğitim var iş ekipmanlarının kullanımı ve KKD eğitimi
  20. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Savcı olayla uzaktan yakından ilgisi olan herkesi suçlar, bu onun görevidir. Kimin suçlu, kimin suçsuz olduğunu ayırt etmek hakimin görevidir. Araştırma safhasında savcıya ifade verdiniz mi? İlk duruşmada hakim size olayla ilginiz konusunda sorular yöneltecektir, savunma yapmak için profesyonel hukuki yardım almanızı tavsiye ederim. Ancak bilirkişi size kusur vermediğine göre gönlünüzü ferah tutabilirsiniz.