1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ölümlü iş kazası ve başıma gelenler!

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve ekecık tarafından 9 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. A. Evren ERTOSUN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92188
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sayın Ekecik.
  öncelikle geçmiş olsun. arkadaşların da tahmini üzere, bir kaç celse geçmiş, vs.vs.vs. şeklinde anlıyorum. öncelikle işveren siz part time olduğunuzdan dolayı, yapılacak tadilat ile ilgili olarak size yazılı ya da sözlü olarak bir bildirimde bulundu mu? ya da şöyle sorayım. Bildirimde bulunmadığını resmi olarak ispatlayabilirmisiniz? bir de siz atıyorum tadilat pazartesi günü başladı ve en son bir önceki çarşamba oradaydınız. orada bulunduğunuz gün tadilat başlamadığını ispatlayabilirmisiniz? resim, en az iki şahit vs.???
 2. Savcıya ifade vermedim sadece kolluk kuvvetlerinde(jandarma) ifadem alındı.
  Ayrıca 6331 yeni bir kanun ve bu konuyla alakalı avukat bulmak da zor
 3. A. Evren ERTOSUN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92188
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yani savcı bu, görevi suçluyu bulmak için öncelikle herkesi suçlamak, ama önemli olan doğru bilgi ve belgelerle hakimi doğru yönlendirmek ve doğru olana ikna etmek.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Şubat 2014 ---
  6331 ile ilgili olarak en iyi yardımı zaten bu tür davaları geçmişten bu yana yürüten ve maden ile ilgili olan hukuk adamlarıdır (sadece tavsiye)
 4. Ebru Kılıç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  geçmiş olsun sayın ekecik
  100 200 tl den ziyade işi hakkı ile yapmak önemli
  değil mi?
  siz 10 bine yapıyor olsaydınız sonuç değişir miydi :(
  şirketlerin yaklaşımları samimi değil
  Allah herkesin yardımcısı olsun
 5. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  Öncelikle geçmiş olsun hocam . Forklift kullanan rahmetli kardeşim iz fabrika icinde rutin bir is mi yapıyor mus kaza aninda ?
 6. Abidin Özler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63771
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Meditek Yazılım
  %2 lik kaçınılmaz kaza sınıfına girer bu durum bence...
 7. Okan Şahin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91544
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Sayın Ekecik,
  Geçmis olsun, arkadaşa Allah rahmet eylesin,
  Tabi olayı tam bilmek lazım yorumlamak için ama,burada sizin orada bulunma süreniz veya forkliftcinin atlama yönü pek önemli olmuyor..
  işyerinin betonu kırılmış diyorsunuz, sanırım işyeri binasının tabanı yapılan işe uygun değildi o halde!!! o alan forkliftle çalışmalarda uygulanan yüke mukavim değil o halde, bu öngörülmüşmüydü yada işyerinin bölümleri yüklü yüksüz çalışmalar için analiz edilmişmiydi?Forkliftin çalışma alanlari ve yolları belirlenmişmiydi? Madem forkliftle çalışan bi işletme demekki ağır yukler sözkonusu, tabanın mukavemeti hesaplanmışmıydı?
  Sizin orda olmamanız veya haber verilmemesi konularından daha oncelikli bunlar düşünülecektir..
 8. Bence ceza hukukunda geçen olası kast ve bilinçli taksir ve bilinçsiz taksirin anlamına bakın derim hangi tanıma uyuyorsunuz...ondan sonra avukata danışın sizi kimse burada kurtaramaz..
 9. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Çok geçmiş olsun, ölen arkadaşa Allahü teala rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin. İnşaallah adaletli bir süreç yaşarsınız.

  Anlaşılan o ki; risk analizi yaparken ve onaylı deftere öneri yazarken biraz paranoyak olmak gerekiyor... En ince ayrıntıları, olmaz denen olayları olacakmış gibi düşünmek şart...
 10. Sadi ÇETİN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50878
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Geçmiş olsun. Hakkınızda iddianame düzenlenmesi olağandır. Çünkü işyerinin İş Güvenliği Uzmanı olarak görev yapmaktasınız. Ölüm olayı ile ilgili olarak işveren, iş güvenliği uzmanı, operatör, ölen işçi ve varsa diğer ilgili kişilerin kusur oranları belirlendikten sonra tarafınıza cezai ve maddi sorumluluk yüklenebilir. Bu sebeple iş & ceza hukuku alanında avukat tutmanızı tavsiye ederim. Öte yandan aşağıdaki mevzuat gereğince işveren asli sorumludur;

  İş Sağlığı Ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Madde5/1; "Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmiş olması; işverenin, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz."

  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Madde5/7; "İşverenin; iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzman görevlendirmesi veya hizmet satın alması işverenin sorumluluklarını etkilemez."
 11. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Yeni yönetmeliğe göre uzman çalıştırma süresi tehlikeli sınıfta 100-100*8/15= %46.7 kısaltılmıştır. Eğer başlığı açan uzman arkadaşımızın hizmet verme süresi 30 saat olmayıp eski yönetmeliğe göre 30*15/8=56.25 saat olsa belki de yapılan işlem sırasında orada bulunabilecek veya daha uzun süre hizmet vermiş olması dolayısıyla durumu öngörmüş olması mümkün olabilecekti. Hatta hizmet süresi kısaltılmayıp tam tersi iki katına yükseltilseydi, uzman arkadaşımız nerdeyse orada tam süreli hizmet vererek belki kazaya yol açan işlemi gerektiği gibi yönlendirip çalışanın hayatını korumuş olacaktı.

  Bakanlık çalışanların canını ve sağlığını korumak için hazırlanmış iş güvenliği mevzuatında hizmet süresiyle bilimsel bir nedene dayanmaksızın, kar/güvenlik oranını büyüten müdahale ile çalışanların canı ve sağlığına verdiği değeri göstermiştir.

  Yukarıda bahsedilen olayın benzerleri gelecekte de yaşanacak ve uzman arkadaşlarımız sıfırdan büyük her rakam iyidir diyerek girdikleri işlerde birkaç yıl hapis ve üstüne de milyon TL tutarındaki tazminatlarla karşı karşıya kalacaklardır. Hepimiz hesap kitaptan anladığımız için uzman olarak yetkilendirildik. Hesabımızı doğru yapmalıyız. Yoksa iş kazalarında işvereni koruyup kendi yanan sigorta oluruz.

  @ekecık Muhtemelen basında yer almış bu olayın aktarıldığı haberlere link verebilir misiniz?
 12. çok geçmiş olsun.. anlamadığım bir nokta var:
  İş yerinde bir tadilat yapılırken, yapılan tadilat sebebiyle mi betonda çökme meydana geliyor?
  eğer durum böyle ise sizin iş yerinde olmanız veya olmamanız neyi değiştirecekti. Yani İGU yapılacak iş akışındaki talimatları ve yönergeleri belirleyen ve dökümante etdiren, İŞ AKIŞINDA alınması gereken önlem ve yönergeleri belirleyen kişi değil mi?.. beton çökmesi veya kopması olayı ise; inşaat tekniği ile ilgili mühendislik bir hesaptır. Yani tadilatı yüklenen kişi veya kurumun KATÎ SORUMLULUĞU altındadır. Forklift normal iş akışındaki manevraları nedeniyle aşağı kaymıyor..
  1) bir tadilat esnasında forkliftin oradan geçiyor olmasından o an orada bulunan tadilatı üstlenen kişiler direkt sorumludur.
  2)bu tadilat yapılıp bittikten sonra forkliftin geçtiği yer koptu ise bu tadilatı üstlenen kişiler yaptıkları işin fenni usullere uygun olup olmamasından yasanın ilgili maddelerince sorumludurlar.
  2) tadilatın ehil kişilerce yapılıp yapılmadığından işveren ve vekili direkt sorumludur.
  3) tadilatı yapan kişiler, betona gelecek yükleri hesaplamak ve gerekli hesap, plan ve teknik önlemleri almakla yasal olarak yükümlüdür.
  yani bu tadilatı kim yapıyordu?.. dışarıdan bir ekip mi getirilmişti? ki bunların ehil olup olmaması ve yetkili olup olmaması direk işverenin sorumluluğundadır. yoksa iş yerinde çalışanlar mı bu tadilatı yapıyordu.. bu seferde yönetim tamamen bu işte sorumlu ve suçludur..
  ayrıca beton zeminler durduk yerde pat diye düşmez.. ön habercileri olur.. olay yerini bilmediğimiz, fotoğraf vb ile zemini konumunu göremediğimiz için teknik yorum, fazla yapamıyorum..
  benim dikkat çekmek istediğim konu: savunmanızı orada bulunup bulunmamanız üzerine kurmayın.. çünkü iş güvenliği uzmanı çalışanlar üzerinde "çavuş" değildir.. iş güvenliği uzmanı iş akış diyagramının ne şekilde olacağına dair yönergelere rehberlik ve klavuzluk yapan kişidir. yani fabrikada tadilat izin formu doldurulmuş olması vb., betonun kopmasına engel değil ki.. beton kopma olayı STATIK VE TEKNIK hesap ve öngörü gerektiren mühendislik bir olaydır. ve işveren bu konu ile ilgili donanımlı bir ekiple çalışmak zorundadır.. bence direk işveren ve vekilleri sorumludur. İGU nın ne suçu var.. korkuluk ile ilgili o.deftere öneri getirmediyseniz biraz sıkıntı ancak yine bu da iş verenin suçu, sonuçta karar verecek masraf yapacak kişi o..
 13. bence betonun kopma sebepleri üzerine yoğunlaşın.. asıl sorumluluk ve ihmal bu noktada.. sahaya deneyimli bir inşaat mühendisi gönderin yada bilirkişiliği için başvuruda bulunun. tadilat varsa demek ki kopma ile ilgili ön uyarı da vardır.. tadilat varsa fenni usul ve tekniklere uyulmadığı için beton kopması vardır.. ve BETON KOPMASI ASLA KABUL EDİLİR birşey değildir, çünkü önlenebilir bişeydir.. öncelik olarak inşa faaliyetlerine ait teknik ve uzmanlık hatası vardır. asli kusur betonun kopmasına sebep olan kişilerdir.. size haber verme tenezzülünde bile bulunmayan, gerekli izin, takip, araştırma, inceleme yapmadan karar verenler zaten tadilatı YÜKLENMİŞLERDİR... bu tadilatı ve kim yüklendiyse asli kusurlu onlardır.. sizin de bazı sorumluluklarınız var, ancak burada anlatmak çok zor.. yorumlarda iş güvenliği uzmanına yoğunlaşılmasını eksik bulduğum için acizane belirtmek istedim.. bilirkişi raporunun da bu minvalde düzenlendiğini umut ediyorum..
  en zararsız şekilde atlatmanız dileği ile.. forklift operatörü kardeşimize rahmet diliyorum..
 14. Sadi ÇETİN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50878
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sayın ekecık,
  Burada yapılan yorumların sizi etkilemesine izin vermeyin. Neticede savcının mütalaası ve bilirkişi raporu doğrultusunda mahkeme kararı verecek. İlk aşamada savcı kusurlu olduğunuzu düşünerek sizi mahkemeye sevk etti. Mutlaka alanında uzman avukat tutunuz. İleride, az bir oranda kusurlu bulunup hiç ceza almasanız dahi, ölen kişinin mirasçılarına ödenecek tazminata ortak olabilirsiniz. Bu da ciddi rakamlar tutabilir.
 15. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  İşyeri bina ve eklentileri yönetmeliği;

  Binaların yapısı ve dayanıklılığı

  3 - İşyeri binaları ile bunlara yapılacak her çeşit ek ve değişiklikler, yapılan işin özelliğine uygun nitelik ve yeterli sağlamlıkta inşa edilir. Binaların dayanımına ilişkin değerlendirmelerde 6/3/2007 tarihli ve 26454 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelikten ve TS 500 standardından yararlanılabilir.
 16. Sadettin Fırat İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  60099
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Endüstri Mühendisi
  Önce geçmiş olsun. Olay eğer anlattığınız gibi, size bildirilmeden yapılan bir iş ise :

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  İKİNCİ BÖLÜM

  İşverenin Yükümlülükleri

  İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

  (6) İşveren, çalışanların sağlık ve güvenliğini etkilediği bilinen veya etkilemesi muhtemel konular hakkında; görevlendirdiği kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşları, başka işyerlerinden çalışmak üzere kendi işyerine gelen çalışanları ve bu çalışanların işverenlerini bilgilendirir.
  (7) İşverenin; iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzman görevlendirmesi veya hizmet satın alması işverenin sorumluluklarını etkilemez.

 17. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44214
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
  Sayın ekecik geçmiş olsun,
  Savcının düşüncesi konusunda arkadaşların yorumuna katılıyorum.İGU yönetmeliğine göre eğer bir ihmaliniz sözkonusu değilse burada e.arslan ve Ersin Bozkurt arkadaşımızın yorumları ön plana çıkacaktır.Bu iş kime ne sebepten verilmiştir.Gelişigüzel bir şekilde mi iş yapılmıştır.Yetkinlikler nelerdir?Bunların hepsinin araştırılması gerekir.Genel kanı olarak İGU'ları günah keçisi olarak işaret eden birçok işvereni çevremizden duyuyoruz.Forklilft operatörü kardeşimize Allah'tan rahmet dilerim.Bu süreçte size de sabır diliyorum ve iyi bir hukukçuya danışmanızda fayda görmekteyim.
  Kazasız günler dileklerimle.
 18. Arkadaşlar öncelikle yorumları için herkeze teşekkür ederim.
  Şunu belirtim tadilattan kasıt zemin hilti ile sonradan kırılmış ve kot farkı oluşunca kaza meydana geldi.Zeminin kırılacağı ve o bölgede çalışma yapılacağı tarafıma bildirilmemiştir.Ayrıca gece vardiyasında gerçekleşmiş kazadır
 19. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  http://www.forkliftkursu.net/forklift-kullanma-talimati.html
  Linkteki sayfadaki kurallar eğer operatörlere verilen genel eğitimin kapsamındaysa, kaza sırasında bu kuralların dışına çıkılıp çıkılmadığına bakılarak operatör eğitimi almış çalışanın kusuru ortaya çıkarılarak size düşecek kusur azaltılabilir. Mesela forkliften, kol çıkarmak, atlamak ve arızalı zeminde sürüş yapılmaması gereken davranışlar.

  Eğer forklift operatörünün belgelendirilmiş, geçerli bir iş güvenliği eğitimi varsa ve bu eğitimi veren siz değilseniz bu suçu başkasına atma imkanı tanır. Çalışanın yapmaması gereken bir davranışı yaptığını, eğitimi siz verseydiniz bu konuda davranış değişikliği sağlayacak şekilde eğitim vermiş olacağınızı iddia edersiniz.

  İş güvenliği eğitimlerini bir başkası verdiyse, eğitim aldığı halde eğitimlerine uygun davranmayanları da suçlayabilirsiniz.

  Zemin betonunu kırma emri veren, uygulayan, oraya uyarı işareti veya ek aydınlatma koymayan, forklift operatörlerini bilgilendirmeyen yani iş kazasına katkıda bulunmuş olan tüm kişilerin varlığını mahkemenin dikkatine sunabilirsiniz.

  Avukatınız yaratıcı olsun. Fakat iyi takip etmezseniz, avukatlar da iyi iş çıkarmaz. Bu işten sıyrılabileceğinizi zannediyorum.
 20. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Öncelikle geçmiş olsun Ölen kardeşimizede Allah rahmet eylesin.

  Bir kaç öneri getirerek bu yönde savunma yapmanızı öneririm.

  Yapılan işin asıl iş olmadığını, olayın çalışma zamanı dışında geliştiğinizi, takip kontrol ve gözetimlerin işveren ve vekillerin olduğunu, Mesleğiniz inşaat müh ve zemin konusu değilse Jeoloji Mühendisi olmadığıını bu nedenle teknik konulara vakıf olmadıgınızı, kanunun ilgili maddesine göre işveren tarafından haberdar edılmedıgınızı ve bilgilendirmesiğinizi dile getirin. Ancak şu noktada sanırım öngörünüz olmamış forklift operatörüne emniyet kemeri takma zorunluluğu getirmeniz gerekirdi.