1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önüne gelene sertifika verme yönetmeliği ve kaçınılmaz sonucu

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bu konuyu prim günleri tutup kendisinin A veya B uzman olabilmesiyle o kadar çok ilgilenen ve gerçeği göremeyenler için açmak istedim.
    ÖRNEK;
    Bir adam maden mühendisi mezunudur ve babasının kasaplar zinciri vardır. Adam babasının yanında senelerce primi yatmıştır. Çünkü madenlere gidip çalışmak beyimize zor gelmiştir babası da para çok gitme burada devam et demiştir. Sonra haberler bas bas her yere uzman lazım deyince bu adamda bende alayım en azından kendi dükkanlarımıza ben bakarım başkasına para vermeyiz der. C sınıfını uzmanlık belgesini alır üzerine de prim günleri yönetmeliği çıkar ve 3000'den fazla olan primi ile bu adam A oluverir.
    bunun gibi birçok örnekle karşılaşacağız arkadaşlar................

GÜVENLE BÜYÜ TÜRKİYE :eek:
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Evet bunun gibi pek çok örnek olacaktır. Ancak bu gibi insanların çok riskli bu işi yapma intimalleri de çok azdır. Böylesi insanlar bu tür riskleri almaz (ben dahil :) )

Ama bunun yanında olumlu yanları var. 10 yıldır madende inşaatta vs çalışmış. A olsa bu işi hakkıyla yapacak türden insanlar içinde bir fırsat yaratılacak ve A eksilkiği nedeniyle hizmet alamayan pek çok işyeri ve işçi de bu hizmete ulaşacaktır.
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Danıştayın iptal ettiği nace kodu tebliğini biraz daha yumuşatıp tekrar yürürlüğe konula bilinirdi. Ya sınav duyurusunu okudukça gülesim geliyor;
    Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.

Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa başvurmak zorundadır. İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Eeeee. Orkun anla sende iste.
    Demekki yasa cikaranlarimizin yakinlari vardi bu durumda ve kucucuk bir duzeltme yapilmaliydi.
    Tipki sigorta girisi erken olsunda emeklilik engeline takilmamasi icin yapilan sahte sigorta girislerinin onlenmesi konusundaki kanun degusikligi gibi. ( is bu degisiklik oncesi tesaduftur ki sn cymhurbaskanimizin 14 yasindaki oglu kursat tuzmen beyin sirketinde tezgahtar unvani ile sigorta girisi yapilmisti. Hatirlar misiniz bilmem.)
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yurdum insanı komplo üretmeden duramaz. A sınıfı eksikliğini gidermek, işverenlerin çılgın A sınıfı maaşlarına itirazlarını gidermek için yapılmış olamaz dimi :)
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Yazinin bir kismini okuyunca boyle seyler olur. Uzulme sen. Ben sana konu ile ilgili yasanmis seyleri de anlatarak ornek verdim.
    O kadarda pollynacilik yapmaya gerek yok.
    Is sagligi ve guvenligi kavraminin 2003 senesinde ab uyum yasasi cercevesinde kabul edildigini bilirsiniz insallah. Peki 10 yil boyunca uzman sayisini arttirmayi dusunmediler mi? Egitimi nasil verdiler? Soyleyeyim mi?
    Meslegine bakilmaksizin 10-12 yil bakanlikta calusmis memur arkadaslRa hadi sen a sinifi uzman oldun. Al sana sertifika. Birgun lazim olur dediler. Yalan mi buda? Buda mi komplo? Gercekleri duymak sana zor geliyor farkindayim, rastgele atip tutmak senin icin daha basit ama bu isler boyle. Birilerinden " komplo bunlar caaanim" demek gercekleri arasfirip konusmaktan cok daha zor evet. Farkindayim. Ama arada bir sen de arastir istersen. Yok ama cahillik mutluluktur dersen sana saygida duyarim. Sadece senden istedigim insanlari oyle mesnetsiz seylerle hemen yargilamaman.
    Saygilar.
  7. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Koray beye katılıyorum,bardağın bazen de dolu tarafını görmek lazım.Ben de tecrübem olmayan inşaat ve maden gibi sektörlere girmeyi düşünmüyorum.Bilinçli uzman arkadaşların da gireceğini sanmıyorum.Kendine güvenir,çalışır öğrenir o başka.
    Bu sektörlerde yıllardır çalışan C sınıfı uzman arkadaşlarım var ve bu işin hakkını vereceklerine eminim. Onbeş yıldır özel bir hastanede teknik serviste çalışıyorum ve bu sektörde yeterince tecrübem olduğunu düşünüyorum.Halen bu sektörde İş Güvenliği hakkında kendimi geliştirmeye çalışıyorum.Bu gelişim ve değişim işin özünde var.
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

Orkun bey daha önce taksici,simitçi, limoncu mühendis denilmişti, şimdi literatüre kasap maden mühendisi tanımını soktunuz öncelikle tebrik ediyorum. :) ve sormak istiyorum bu örnek gerçek mi?
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gercek olmamasi icin bir neden var mi?
    Demekki komsusu. :)
  10. ali karademir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yalnızca kendi meslek alanında ki primine bakılarak bu hak verilmeliydi bence. Düşünün bir fizikçi veya kimya mezunu bir arkadaş kendi alanında çalışmış 3000 gün primini doldurmuş ve A sınıfı uzman olma hakkı kazanıyor ve ondan sonra gelip bir inşaatta ve en tehlikeli sektörde nasıl uzmanlık yapacak.
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    maalesef gerçek :(

herkes diyor ki bu kişiler A sınıfını alsa bile bu işi yapamaz diye, diyelim ki adam bu işi yaptı 3-5 kişinin ölümüne sebep oldu o zamanda hapse girer diyorlar. peki ölen 3-5 kişi ??????????
  12. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şu an herkes prim gün sayısı saymakla meşgul,
    herkes kendine göre haklı olduğunu düşünüyor,
    ben de şunu soruyorum ; bu meslek 9 yıl önce çıktı
    9 yıl önce neden başvurmadınız sınavlara , çasgem'in kursuna ?

herkes B veya A olarak çoooooooooooookkkkkkkkk büyük para kazanacağını düşünüyor , gerisi hikaye...
  13. Herkes çok para kazanmak istiyor doğrudur ama gerçek olan bir şey var ise herkes rızkını yer...Bence yalnızca olaya maddi açıdan yaklaşmak yanlış...kasapta çalışmış maden mühendisi var mıdır? vardır..ama kimse bu kişinin İş güvenliği uzmanlığında başarısız olacağını iddia edemez.bu iş,kişinin kendi becerisi kendini yenilemesi mesleğe gönül vermesi ,kendini adapte etmesi ve yönetmeliklere mevzuata iyi bir şekilde hakim olması ve uygulaması ile bağlantılı olarak iyi bir şekilde yapılabilir..
  14. Erhan ŞENTÜRK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sonuçta insan yaşamını etkileyen bir durum, kendini ve işçisini düşünen işverenler zaten alanında tecrübeli İSG sertifikalı meslek sahiplerini çalıştırır. Sorumluluk büyük hata yapan cezasını çeker. Bence c, b veya a olmanın önemi yok. Şimdilik kontrol odaklı bakıyor bakanlık o yüzden sınıf ayrımları olacak. İş güvenliği kültürünün oluşturulması kolay değil daha çok zaman gerek, ne yazık ki bir rant sistemine döndü. Üzücü ve bir o kadar düşündürücü bu durum kısa zamanda düzelir umarım.
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bunlar zamanla olur zaten Cden Aya geçmekte zamanla olan şeylerdi şu sahte yönetmelikten önce
  16. şu an C den A ya normal çalışma süresini doldurup sınavlarına girerek geçen ve şu sahada çalışan kaç A tanıyorsunuz?tanıdığınız kişiler 600.000 işyerine(tehlikeli-çok tehlikeli) yetebilecek mi?ya da 7 yılda A olan bir kişinin çok tehlikeli bir iş yerinde çalıştığı sırada iş kazası olmayacağını kim garanti edebilir.(%2 önlenemez öngörülemez kaza oranı küçümsenecek birşey midir?)
  17. tekrar ediyorum:bu iş,kişinin kendi becerisi kendini yenilemesi mesleğe gönül vermesi ,kendini adapte etmesi ve yönetmeliklere mevzuata iyi bir şekilde hakim olması ve uygulaması ile bağlantılı olarak iyi bir şekilde yapılabilir..bunun için 7 YIL veya 3 YIL veya 10 Yıl Çalışmak yalnızca kişinin algılama yeteneği,isteği ile değişecek sürelerdir..
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    herkesin sizin gibi algılama yeteneği olduğunu düşünmüyorum Ezel hanım
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ekim 2013 ---
    Ayrıca sistemi puanlama şekline dönüştürmek daha sağlıklı olacaktır.
    A Sınıfı Uzman = 5 puan
    B Sınıfı Uzman = 3 puan
    C Sınıfı Uzman = 1 puan
    yine
    Çok Tehlikeli İş Yerleri = 5 puan
    Tehlikeli İş Yerleri = 3 puan
    Az Tehlikeli İş Yerleri = 1 puan
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Yani Çok Tehlikeli bir iş yerinde (5 puan) çalışabilecek uzmanlar;
    1-) 5 puan değerinde 1 adet A Sınıfı Uzman
    ya da
    2-) 3 puan değerinde 1 adet B Sınıfı Uzman ve 1+1 puan değerinde 2 adet C Sınıfı Uzman
    ya da
    3-) 1+1+1+1+1 puan değerinde 5 adet C Sınıfı Uzman
    çalışabilecek. Böylelikle işverenler A sınıfı ya da B sınıfı bulamadık sıkıntısına düşmeyecekler aynı zamanda sayıları hayli artan C sınıfı uzman istihdamı da artacak
  20. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hiç tecrübesi olmayan birinin sınavı kazandım diyip. Çok tehlikeli bir kimya fabrikasında, madende, inşaatta çalışacağına, oranın işgüvenliği anlamında tek sorumlusu olmak isteyeceğine ihtimal vermiyorum, O böyle bir cesarete sahip olsa bile, böyle bir elemanı işe alabilecek kadar cesur (!) bir patronun olmayacağına da emin olabilirsiniz.

O nedenle ortada telaş olacak bir durum yok, relax.

Ayrıca hiç bir uzmanın çalışmadığı bir işyerindense, tecrübesizde olsa sınavları geçecek kadar birikimi olan bir uzmanın çalıştığı yerde işkazaları büyük oranda düşecektir. Bunu da kar hanesine yazalım.