1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önüne gelene sertifika verme yönetmeliği ve kaçınılmaz sonucu

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ama bu kezde C ye A işini yaptırma polemiği başlayacak. Şimdi inşaat firması deseki mühendis pahalıydı yerine 3 tane teknisyen aldım oldu. Hiç farkı yok ki. Yanılıyor muyum.

Pirim gününüz tutuyorsa niye bu fırsatı değenlendirip A yada B olup kurtulmuyorsunuz. Madem A kadar biliriz bu işi diyorsunuz.
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Peki prim günü tutmayanlar ??? Onlar hak etmiyor mu ???
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ekim 2013 ---
    Yurtdışındaki çalışma sürelerini saydıramayan arkadaşlar...... senelerce iş güvenliğine emek veren ama primi yatmayanlar
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Ee yani kendi mesleğini bile 1500 pirim gün yapmayanda biraz beklesin ama ...

Neyse yine siz bilirsiniz diyeceğim ama bakanlık zaten yasayı çıkardı. Sizinki biraz afaki tartışma bir zararı da olmaz. Devam edin.
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bu bakanlık başımızda olduğu sürece hiç bir şey afaki değil. sizde devam edin ;)
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Evet belli olmaz bakarsın sizinki çıkar sende haklısın. Prim gün işinde de hukuksal sorunlar var bakalım nasıl olacak.

En iyisi daha uzun kurs yapıp sınıfları olmayan İSG uzmanı yetiştirmekti sanıyorum.
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bence en iyisi lisansını okumak diye düşünüyorum. yani lisansını çıkarırlarsa tabi ki.
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Dünyada bunun üniversitesini kuran yok. Yani ben rastlamadım. Üniversiteden sonra sınavla oluyor hep. İşin garibi dünyada bu işi en çok sosyoloji, hukuk, ekonomi gibi bölümlerden mezun olanlar yapıyor.
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Ama bizde Ön lisansı ve Yüksek Lisansı var :) ama arası yok. Bakalım bakanlık daha neler neler yapacak
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Hangi ülkeden esinlendiler bilmiyorum. Benim bildiğim hiç bir ülkeninkine benzemiyor bu.

Bence ta baştan yanlış kurgulandı, şimdi de toparlamaya çalışıyorlar. Birazda işsiz mühendislere bir iş kapısı ve istihdam diye düşünülmüş bir iş bu.
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Koray Bey gelin kabul edin puanlama güzel bir sistem :D
    bırakın elmayı armutu
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Ya orkun bey size hiç bir garezim yok biliyosunuz ara ara överimde sizi. Ama çok zihni sinir bir proje sizinki hiç bir mantığı yok kırılmayın diye sölemekte istemiyorum bunu ama. Tabi yine öneridir. Bence bu acayip durumu düzeltecek en iyi öneri yine bakanlıktan geldi. (hukuksal sorun hariç)

Gerçi ben kurstayken bunu çözüm olarak öneren hocalar ve birde emekli müfettiş vardı.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Nasıl yani !!! puanlama sistemini mi öneriyorlar dı ???
  13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Hayır hayır :) sevindiniz birden yok yok. Bu tamamen sizin icadınız patenti size ait. Bakanlığın çözümünü önermişlerdi.
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü

:( valla üzüldüm
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hükümet bu işe ilk soyunduğunda kursu uzun tutup mesela 5 yıl mesleği olanlar kursa gider dese ve sonra sıkı bir sınavla sınıfsız İSG uzmanı çıkartsaydı sorun kalmamış olacaktı. Ama eski müfettişler hükümeti oyuna getirmiş gibi.
  16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Hatırlar mısınız bilmiyorum 6331'in taslağında en az 2 yıl tecrübeden sonra C sınıfı için kursa gidebilir diye bir ibare vardı. ama kanun yayımlandığında çıkardıklarını görmüştüm
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Hata etmişler. Yani hiç mesleki tecrübesi olmayanı çok zorlayacak kadar ayrıntılı bir iş bu. Ve kurslar çok nasıl denir dandik ve kısa. Daha ciddi, daha uzun kurslar olsa ve bu komik A-B-C işi olmasa harika olacak. Bilinir dünyada böyle sınıf filan yok zaten.

Hangi ülkeden esinlendiler meraktan ölüyorum. Onca başarılı ülke var. Al birinin denenmiş sistemini yap. Hem bizi uğraştırıyorlar hem kendilerini... vallahi yorulduk yahu.
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Orkun bey önerinizi inceledim, puanlama sistemi mantıklı fakat buraya tecrübe faktörü de eklenmeli. şöyle bir handikap var, puanlama sistemine göre çok tehlikeli bir işyerinde 1 (a) sınıfı uzman görev yapacağına 5 (c) sınıfı uzman demişsiniz. c sınıfı uzmanlardan 15-20 yıl tecrübeli olanlarda var, yeni mezun hiç tecrübesi olmayanlar da var. yani buradaki c sınıfı uzmanlar arasındaki farkı nasıl tespit edeceğiz? çok tehlikeli bir işyerinde tecrübesiz 5 kişi değil 15 kişiyi koysanız çözüm olur mu?
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    valla Bim A sınıfınında tecrübelisi var türlü katakulliler ile A'ya atlayanları var, o konuda bir şey düşünmedim. sizin var mı bir önerin?
    birde tecrübe faktörünü nasıl tespit etmeyi düşünüyorsunuz ?
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    şu aşamada bir önerim yok fakat tecrübe faktörü bir şekilde işin içine katılmalı. (mesleki tecrübe mi olur, iş tecrübesi mi olur yoksa iş güvenliği alanındaki tecrübemi olur bilemiyorum)