1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önüne gelene sertifika verme yönetmeliği ve kaçınılmaz sonucu

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Mesleki tecrübe dediğimde bana karşı çıkanlar (Bim Bey ve Koray Bey) burada mesleki tecrübeyi savunuyorlar. Gözlerim yaşardı. :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Ekim 2013 ---
    Sonunda doğruyu görmüşler
  2. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Koray Bey aslında siz çözümü yazmışsınız. Mesleğinde 3 yıl tecrübeli olan C sınıfı, mesleğinde 6 yıl tecrübeli olan B sınıfı, mesleğinde 10 yıl tecrübeli olan A sınıfı sınav hakkı verilmeliydi. Tabiki daha uzun süreli kurs ve gerçek stajlarla. Tabiki Her uzman Kendi mesleği veya mesleği ile ilgili yan işlerde çalışması şartı ile.
    Ancak bu çözüm İSG kültürü yerleşmeden, İG uzmanı ve işveren için kazançlar yeteri sevyeye çıkmadan, mesleki etik ve idealistlik insanların içine yerleşmeden yeterli olmaz.
    Her işin cılkını çıkardığımız gibi A sınıfının da, B sınıfınında ........... çıkarırız. Belirli bir süre sonra imzacı İG ler veya rekabet ve daha fazla iş alma adına riske göre daha az ücretler talep edenler çoğalacaklar. Diyeceksin ki belirli süre sonra bu şekilde olanlarda hapisler başlayacak ve insanlar cesaret edemeyecek. Sanmıyorum bizim hapisten bile korkmayan çok cesur bir milletimiz var. Mevcut piyasadan bahsediyorum.
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bu konu kesinlikle çok mantıklı bir çözüm fakat uygulama aşaması için çok erken.
    Uzman branşlaşması için
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Hüseyin bey anlatmak istediğim Orkun bey'in önerisine tecrübe faktörü (mesleki tecrübe mi olur, iş tecrübesi mi olur yoksa iş güvenliği alanındaki tecrübemi olur bilemiyorum) entegre edilmeli demiştim, dikkat ederseniz sadece mesleki tecrübe dememiştim. neden sadece mesleki tecrübe veya neden sadece iş güvenliği alanındaki tecrübe demedim bu durumlarını ispat edemeyenler var. burada biraz gerçeklerden kopuk yorum yapıyoruz gibi geldi, bakanlık tebliğ ile malumunuz mesleki tecrübeyi denedi. mesleki tecrübeyi baz alan bu tebliğ iptal edilmeseydi dahi sorunu çözmüyordu.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Eğer bu tecrübe ispatı yapılacaksa bunu yapması gerekli olan kurumun da bu sertifikayı veren kurum olan ÇSGB olması gerekmez mi sizce de? Oysa konu başından beridir zaten karşı olduğumuz şeyi bakanlığımız yapıyor. Priminin nereden ödendiğine bakılmaksızın diyor. Yemişim ulan tecrübesini. Bas parayı, doldur primini al istediğin belgeyi diyor adamlar.
  6. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    [​IMG] Bir yarim olsun isterdim gözleri yeşil. Bir uzmanlık sertifikası isterdim A Sınıfı olsuN!!!
  7. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    arkadaşlar eleştiriyoruz ama daha önce farklı meslek gruplarında da buna benzer uygulamalar yaşanmıştı. öğretmen olmayanlar bir çırpıda öğretmen olmuşlardı. polis olmayanlar bir çırpıda polis olmuşlardı... bunun gibi çok örnek var ülkemizde. şu bir gerçek ki bir iş yapılmadan öğrenilemiyor. tecrübe denilen şeyin ucu bucağı yok.10 yıl 20 yıl tecrübeli insanlar da bazen öyle şeylerle karşılaşıyorlar ki.. bakanlık kendi yapmış olduğu uygulamalarla köşeye sıkışmış durumda. acilen çıkış yolu bulma çabası içerisinde. bir defa denedi olmadı.. başka bir yol deniyor şimdi. muhtemelen bir süre sonra bu uygulama da durdurulacak. burada bence önemli olan o veya bu şekilde A-B-C sertifikası alan kişilerin olaya ciddiyetle yaklaşması. kendini işine sıkıca vermesi. işini layıkıyla yapmaya çalışmaları. yaşanmışlardan ders çıkarmaları. herkesin aynı yaşanmışları tecrübe etmesine de gerek yok. bu yöntemle bir kişinin bile hayatının kurtarılacak olması çok önemli. aksi taktirde tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışacak yeterli insan zaten yok. bunu hepimiz biliyoruz.
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Peki, gecmiste yapilan hatalar, kotu ornekler gelecekte de bile bile bu hatalari yapmamiz icin gerekce olmali midir?
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    gençler beyniniz mi durdu noldu? ÇSGB bahsettiğiniz yöntemleri denedi fakat çözüm sağlayamadı, şimdi başka şeyler deniyorlar. halen aynı şeyleri ve kendinizi tekrar edip durmaktan sıkılmadınız mı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Ekim 2013 ---
    parayı basıp prim nasıl alınıyor bir tarif eder misin?
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Aslında sorun şu ;bakanlığın yaptığı bir şeye doğru demekten çekiniyor bazılarımız. Bakanlık bu işi ilk kurgularken 2003'te hata yaptı. Epeydir bunu düzeltmeye çabalıyor ve bulduğu yöntem sorunu epeyce gideriyor. Ama bunu kabul etmek... işte orada zorlanıyor kimi arkadaşlar.

Sizin çözüm ne dendiğindeyse üretilen bir şey yok. ( 5elma= 1armut dışında)
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Koray bey sürekli aynı şeylerin etrafında dolanıp duruyoruz, keşke herşey bizim istediğimiz gibi olsa ama malesef olmuyor, olmayınca da kırıcı olmamak insanları rencide etmemek lazım.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

haklısınız bakanlığın yerinde ben olsam napardım diye çok düşündüm. 2003 te hata yaptılar. Ama bu hatadan dönmek istiyorlar... bir çare arıyorlar... en azından bunu görmek lazım.
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gecmise donuk odenmemis olan primlerinin odenmesi gibi bir durum var. Bununla birlikte, orkun kardesimin ilk mesajini okuyabilirseniz, babanizin kasabi uzerinden senin hesabina islettigi prim gunleri de sayiliyor. Ne istiyor dusuncelibakanligimiz. Nereden odendigne bakilmaksizin.. yani senin mesleki tecrubenden bana ne. Herhangi bir dukkanfan parani yatirarak priminiyukselt diyor.
    Denemesi kolay. Varsa esnaf arkadasin soyle ona, ssk parasini yatirayimda sigortali olayim de. O sana ayrintisini anlatir.
  14. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çözüm şudur : 50 ve altı tehlikeli ve çok tehlikeli yerler için uzman şartı 2014 yılının sonuna kadar ötelenmelidir.
    2010 ve 2011 den itibaren C sertifikalı arkadaşlar en kötü ihtimalle bu süreye kadar B için yeterli seviyeye gelir.
    bir de yüksek lisans yapanları işin içine katınca sayı istenilen seviyeyi bulacaktır.

net çözüm bu şekildedir, kimseler de bu duruma ne isyan eder ne de prim günü peşinde koşturur. bu mesleği yapanlar da huzurlu ve mutlu olur.
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bunun riski de uzmana en çok ihtiyaç duyan tehlikeli iş kollarında güvenlik önlemi alınamayacak oluşudur. Hükümet bu süredeki ölümleri azaltmak istiyor olabilir. 2010 ve 2011 arası C lerden sınavı kazanacak olanların sayısı da yeterli olmamış olabilir.
  16. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Futbol oyununda maçı yöneten hakem açısından en önemli kurallardan bir tanesi hatalı verdiğin kararı unutmak ve buna takılarak yeni hatalar yapmamaktır. Bakanlığın sorunu ise bu maalesef Koray Bey. Sonuçta sizin öneriniz olan sınıf farklarının kaldırılması en doğrusu. Buna yoğunlaşarak sorunu çözmek yerine hak etip etmedikleri belirsiz insanlar kitlesini A sınıfı yapıp bu işi belki harika yapanlardan üste çıkartacaklar. Unutsunlar şu baştaki hatayı, herkesi eşit hale getirsinler, sorun kendiliğinden çözülecek. Milleti abuk subuk sınavlara sokmaya uğraşıyorlar, işimize verelim kendimizi.
    Ben Ağustos'da C oldum, Aralık'ta A sınavına gireceğim. Bizi sınava sokacağına sahaya sürsen sorun bitecek zaten...
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Baştaki hatayı unutamıyorlar çünkü elde yeterince A ve B mevcut değil. Bunu bakanlık bu yeni yöntemle çözecek ve bu muhtemelen bir kereye mahsus olacak. Denge sağlandıktan sonra sistemi rayına sokacaklardır sanıyorum.

Evet sizde aralık sınavını kazanıp A olmayı hakketiğiniz gösterip hayat kurtarmaya devame edeceksiniz. 2 ay sabır :)
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    geçmişe dönük ödenmemiş primler demek, fiili olarak geçmişte çalışılmış, sgk'ya bildirilmiş fakat maddi olarak ödenmemiş demek. mühendis bağkurlu mesela kendisine ofis açmış fakat sgk'ya borcu var. önce bunu bir anlayın. esnaf arkadaşınıza gidipte geçmişe dönük sigorta yatırayım demeyin sakın gülerler size. ne ala memleket o kadar değil artık. iş güvenliği uzmanı bunlardan biraz anlayacak, bilgi sahibi olmadan fikir üretmeyin komik oluyor.
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Sayın bim'de forumda akıllı bulduğun insanlardandır kendisiyle tartışmaktan hep zevk aldım
  20. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

tabi ki olmamalıdır. benim anlatmak istediğim bu işin bilincinde olan C ve B sınıfı belgesi olan insanların sınavla A sınıfı olarak bu taşın altına ellerini sokmaları. böylece kasabın çocuklarına da ihtiyaç kalmayacaktır.