1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önüne gelene sertifika verme yönetmeliği ve kaçınılmaz sonucu

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

şimdi bu arkadaşın maden mühendisliği diplomasını, kaç yıllık deneyimini hem de işveren olarak bir kalemde silmişsiniz, bu kadar katı olmamak lazım. böyle yaptığımız takdirde mevcut bazı a sınıfı uzmanların bu belgeyi hangi zamanda hangi şartlar altında nasıl aldıklarını ve yetkinliklerini de derinlemesine tartışmaya açmak gerekiyor. çok tehlikeli işyerlerinde ne kadar eğitim verirseniz verin, ne kadar tecrübeli olursanız olun, tüm şartları yerine getirin kaçınılmaz olarak iş kazaları olabiliyor. ayrıca bu kadar tehlikenin, değişkenin olduğu bir işyerinde herşey iş güvenliği uzmanında bitmiyor.
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Koray bey bilgin var mı çözüm önerilerini bakanlığa nasıl gönderebiliriz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ekim 2013 ---
    bim kardeşim ben tersanede çalışıyorum çok tehlikeli bir yer diyebiliriz herhalde :) iş kazaları bizde de oluyor fakat parmak çizilmesi, çekiçle ele vurmak vb. bunları önlemek çok zor. ben daha büyük operasyonlardan daha büyük bilgi ve sorumluluk isteyen işlerden bahsediyorum
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ben bu öneriyi beğendim. Yeni olduğu için, farklı olduğu için, içinde bir akıl taşıdığı için beğendim.

Ancak tam katılmadığım yerler var.

C sınıfı bir uzman çok tehlikeli bir iş yerinin sorunlarına vakıf olacak bir eğitim almadı. A sınavında çok fazla ayrıntı ve tehlikeli iş yerlerine ait soru oluyor. Aldığımız kurstan çıkıp hiç birimiz A sınavını kazanamayız.

Ben C sınavlarından hep 90 civarı alırken, B sınavında 70 civarı alıyordum. Ancak A soruları cidden zor. Bir kaç kez denedim ve vazgeçtim. Bana özel değil, kursumdaki herkes denemişti ve bana benzer sonuçlar söyledi.

Doğal olarak çok tehlikeli sınıfın bilgisine sahip olmayan değil 5, 100 tane C olsak sonuç değişmez başarısız oluruz.

Bu, "elimizde beyin cerrahı yok. Ama beyin ameliyatınızı 5 tane pratisyen hekime yaptırıyoruz" demek gibi bir şey.

Bu sorunu çözmez tersine sorunu derinleştirir.

C uzmanda A sınavını geçmek için gereken bilgiyi çalışarak edinirse ve kendi mesleki alanından gelen bir tecrübeye sahip olursa yani A olursa ancak çok tehlikeli bir işyerinin sorunlarıyla başa çıkabilir gibi geliyor bana. Haksız mıyım?
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Iyi de bakanligin prim calismasi bunu engelledigi icin zaten bu baslik acildi.
    Bakanligin istedigi gibi sirf prim gunune gore ehliyeti yukseltilmis bir uzman mi yoksa 4 yada 5 farkli uzman mi daha iyi?
    Unutmayin, primle ehliyeti sisirilmis uzmanda aslinda tehlike sinifi egitimi almamis, en alt kademeli uzman olacak.
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Koray bey yukarıda yazan kısmında tamamen haklısın. fakat bakanlığın şuanda yaptığı daha mı güvenli ???
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bakanlık şöyle bir mantıktan yola çıkıyor; Elimizde bu sistemi oturtacak yeterince A yok. Mevcut A lar emekli mütfettiş ve çoğu aslında filen bu işi yapmıyor. İmzacı durumdalar. İnanılmaz ücretler talep ediyorlar işverende bu durumdan rahatsız.

Bakanlık diyorki;. Kendi mesleğinde tecrübesi olan kendi mesleğinin sorunlarına haiz bir kısım uzmana sınav hakkını vereyim. Zaten zor bir sınav A sınavı, bu sınavı da geçiyorsa bu işi kendi iş kolunda yapabilir. Yaparkende kendini geliştirir.

(Normal şartlarda kimse bilmediği bir iş kolunda sınavı kazansa da A uzmanlığı yapmaya cesaret edemez. Etse de kendini işe alacak işveren bulamaz. Bu durumdan korkacak bir şey yok)

Bakanlığın mantığında sorunlar var mı evet var. Ancak bu sistem yarattığı sorundan daha çok getiriye sahip ve zamanla sorunlarını çözer.

Bence bu yönüyle de kendi içinde bir mantık ve akıl barındırıyor. Ben öneriyi destekliyorum.

Ancak karşı çıktığım hukuksal açıdan mevcut A ve B lerin kayıpları noktasında ve itirazlarım mevcut.
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    özelde çalışırken top 500 bir şirkette (çok tehlikeli) yöneticilik yapmıştım :) bakın sizin gibi genç arkadaşlar (alanınız denizcilik sektörü ile ilgili değil sanırım) çok tehlikeli bir tersanede sorumluluk verildiği zaman c sınıfı uzman olarak görev yapılabiliyormuş ne kadar güzel. önyargılı olmamak lazım.
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Biz aynı yönetmelikten bahsediyoruz değil mi ? kendi mesleğinde tecrübeli diye bir ibare yok ki!!!! üstüne üstük prim günleri için sgk yada bağkur farketmez diyor vede herhangi bir onaya da gerek yok diyor.
    bizim A sınıfı uzmanlarımız ve EYS departmanımız var ama ;) siz sanıyormusunuz ki tersane gibi bir yeri C sınıfı uzmana tek başına bıraksınlar :cool:
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Cok trhlikeli sinifta calisma hakkinin clere taninmasindaki guzellik nerede acaba sayin bim
    Anlayamadim?
    Maddi olarak diyorsunuz sanirim.
  10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

resmiyette c sınıfı uzmana zaten bırakamazlar, ama o a sınıfı uzmanlardan çok gördüm :). bunlar a-b sınıfı olunca herşeyi a'dan z'ye kendilerinin bildiğini zannediyorlar, kendilerinden fazla yok, el mahkum ya :) ama bilmedikleri çok şey var. biraz yoklayıp burnunu sürtünce tecrübenizi görüp saygı duyuyorlar. zaten herkesin herşeyi bilmesi mümkün değil.
    sorumluluk verilince yapılabiliyor anlamında kastetmiştim, maddi olarak bir düşüncem olmadı.
  11. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

Enteresan bir fikir.Beğenmedim desem yalan olur.Zira A sınıfı iş güvenliği uzmanların sözleşme yaptıktan sonra yerlerine 2 tane c sınıfı çalıştırıp haftada bir çay içmeye uğradıkları yerleri düşününce peki ala bu sistemde mantıklı geliyor.Bazı dezavantajları da olacaktır ama en kötü fikir fikirsizlikten iyidir.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Elbette bakanlığın bunu ayırması takibini yapması çok zor. Ancak bakanlık; A ve B sınavına girip kazanıp. Örneğin madencilikte hiç çalışmamış birinin madende A uzman olmayı kabul etmeyecek kadar zeki olduğunu varsaymış.

Uzmanın zekasına güvenmese de sanırım onu işe alacak patronun zekasına güvenmiş olmalı. Hayatında hiç maden görmemiş bir biyoloğu yada mesela ziraat mühendisini madenin A sınıfı güvenlik sorumlusu yapacak zekada bir patron emin olun yoktur.

O yüzden diyorum boşa telaşlanıyorsunuz.

Bakanlıktada en az bizim zekamızda bazı insanlar olabilir dimi :)
  13. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence herkes işine odaklansın.
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Forumu da kapatalım işimize bakalım :) yahu bu tartışmaların tümü işimizle alakalı
  15. ld7626 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    KAMU
    C sınıfı uzmanım. Günümüz maddi şartlarında ne yazık ki kendi mesleğimi yapamıyor, tamamen farklı bir sektörde daha iyi maddi şartları olduğu için çalışıyorum. A sınıfı uzmanlığı sınavına gireceğim, kazanırsam ve çalıştığım işle en azından aynı maddi şartlarda bir iş bulursam iş güvenliği alanında çalışacağım. Tamamen farklı bir sektörde çalışmaktansa en azından mühendis olarak kendi diplomana uygun bir alanda çalışmak çok daha mantıklı değil mi? Kolay gelsin.
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Iste isin icine maddiyat girince zaten isin rengi degisiyor zaten.
    A sinifi oldunuz. Tamam. Adamin birisi sizin is kolunuzla alakasiz bir sektorde 10000tl teklif edecek, sizin is kolunuzdaki veya uzmanliginizdaki 5000tl teklif edecek. Madem maddi is, maddiyata bakan hangisini secer.
    Birde katila katila guldugum syleri soyleyeyim.
    Is veren farkli sektorden birini a belgesi var diye almaz temennisi. Cok komiksiniz ya. Sanki ulkemizde tum patronlar cok duyarli, hepsinin tek derdi isi bilen alaninda uzman kisilere yaptirmakmis gibi bunu israrla devam ettiriyorsunuz ya. Yahu patronlarin zihniyeti sizin pembe ruyalarinizdaki gibi olsaydi zaten ulkemiz is kazalari alaninda liderlige oynamazdi. Adamin derdi belli. Kanun cikmis. Bunu ceza yemeden en ucuza halledeyim. Bu kadar basit.
    Bakanlikda o derece ince dusunseydi inan bana, yonetmelikte vay suna bakilmaksizin, nereden odendigi onemsemeden demez, primin odendigi is kolu uzerinden a sinifi uzmanlik yapar derdi. Yani bakanliginda salladigi yok. Diyelim salliyor. Bu yonetmelige gore yaptirim uygulayabilir mi?
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Patronları salak sanmanın bir versiyonu olan bir yazı. Emin olun değillerdir.

Maden, inşaat, kimya vb çok tehlikeli sınıfta cezalar ciddi ağır ve patron bu işter sıyırmak için ne gerektiğini sizden (bizden) daha iyi bilir. Şu an A sınıflarına o astronomik rakamları ödemelerinin nedeni de budur. A sınıfları bakanlık soyludur ve sorunları çözmenin yollarını bilirler. Yerine alacağını A sınıfı bakanlık soylu değilse, işi gerçekten bilmesi gerektiğini idrak edecek yetenektedirler. Bu sezgiye sahip olmayan patron olamaz zaten.

Burjuvazi ahmak bir sınıf değildir, tarihin hiç bir döneminde de olmamıştır. Zaten ciddi firmaların iş ilanlarına şöyle bir bakmak aranan kriterleri görmek bile, patronun tek derdinin yapılan iş ve ciro içinde devede kulak olan uzman maaşı olmadığını anlamaya yeter.

Bu işin birinci kısmı.

Gelelim ikinci kısmına. Uzamanlar da salak değildir.

Ucunda 5 yıla varan hapis , 600 milyara ulaşan tazminatlar olan bir işe ortalama zekada bir uzman gerçekten bilgisi yoksa soyunmaz. Kimse canını ve parasını yolda bulmadı.

Örnek ben :) bana ayda 100 milyar versenizde beni bir inşaatta, bir madende A sınıfı ve iş güvenliğinin baş sorumlusu olarak çalıştıramazsınız. Çünkü bu iki alanı hiç bilmiyorum. Aklımı da peynir ekmekle yemedim. Böyle bir işe cesaret edebilmem için bu işi benden çok iyi bilen birinin yanında uzun yıllar bu işi yapıp öğrenmem ve bu bilgiden gelen güvene sahip olmam gerekir.

Bakanlıktaki insanları salak sanmayalım derken kastettiğim tam da buydu. Onlar işin doğasını kavramış durumdalar.

Zamanında yanında onlarca kişi çalıştırmış eski bir patron olarak söylemeliyimki, bir işçiyi hele bir mühendisi işe alırken asla en düşük ücret veren tercih edilmez. Tam aksine, bana para kazandıracak en iyi ve bilgiye sahip adaylar arasında, bütün yetenekler eşitse görece daha düşük ücreti verecek olanı seçeriz. İşin doğası budur. Bunu kavramayan kapitalizmi kavramamış demektir zaten.
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü

ben kapitalizmi iyiki de kavrayamamışım :cool:

Sait Aktaş Bey sen durumu tamamen kavramış birisin zaten öyle olduğunu da biliyordum bir kez daha ispatlamış oldun.
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü

Bir örnek daha;
    Doğu Karadeniz tarafında HES projesi için bir firmayla görüşmüştüm. Süremin işlemesi için A Sınıfının gerekliliğinden konuşuyorduk adamın tepkisini görmeniz lazımdı. " Tam zamanlı bir A Sınıfı iş için 20.000 TL istiyor eğer uzmanım olmazsa devlet bana 5-10 bin lira ceza kesecek ne gerek var ki o zaman, siz zaten sahadaki eksiklikleri giderecek yapıdasınız !!! "
    Düşünce yapısını anlayabildiniz mi ???
  20. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu değişecek, cezalarda ciddi artışlar olacak merak etmeyin. Kötü uzmanların ve kötü patronların bu piyasada yeri olmayacak, iyi uzmanlarda iyi patronlarda iyi para kazanacaklar.