1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önüne gelene sertifika verme yönetmeliği ve kaçınılmaz sonucu

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Koray bey.
    Allah aşkına bana somut şeylerle geliniz.
    Bakın kendinize uzman diyorsunuz. Benim dediklerimin olmaması için bana somut delil gösterin lütfen.
    Tecrübesiz bir uzmanın , sırf prim günü kurtardı diye çok tehlikeli yerlerde çalışmaması için bir belge, yazı gösterin. Lütfen duygusallık yapıp, zeki patron, aklı başında bakanlık bunu düşünmüştür demeyin. Siz çalışmayacak olmanız kimsenin bunun yapmayacağı anlamına da gelmez değil mi?
    Ben delillerimi sundum. Bakanlığın bu konudaki yönetmeliği açık ve net. Sizinki, duygulardan ve tahminlerinizden başka! elle tutulur somut bir deliliniz var mı?
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hayat en büyük delilim. Sizin bakış açınız çok bildik. "Herşey kötüye gidecek-bu ülke adam olmaz abi" bakışı bu. Eski Türkiye'de yaşıyorsunuz hala.
  3. ali karademir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şu anda piyasada uzman olan birçok kişi bu işi para için yapıyor(bende dahil). Şu anda A sınıfı uzmanların maaşı 8 ile 10 bin tl arasında bu uygulamadan sonra kimse bu maaşları alamayacak. Bundan birkaç yıl sonra ise artık herkes kendi çalıştığı şirkette hem kendi mesleğini yapacak hemde iş güvenliği uzmanlığı yapacak. Şu anda özellikle inşaat ve kimya sektöründeki büyük şirketler artık kendi uzman kadrosunu oluşturuyor.
  4. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yok yok Sayıları 1000 i geçmeyen , bakanlıkta miadını doldurmuş emekli olmayı düşünmeye başlamış adamlar yapmalı bu işi. öyleya neden pastayı küçültüyor bakanlık. 35 yaşını bulmuş 10 yıldır özel sektörün kahrını çekmiş mühendisler , kimyagerler hatta iş bulamamış fizikçiler yapamaz bu işi. neden çomak sokuyorlarki dönen tekerleğe aylık 25 - 30 bin kazanıyorlardı 1-2 senedir ya şimdi aylık gelirleri 15 bine düşerse mevcut A sınıfı uzmanların. Bu konuda duyarlı olmaya ve mevcut A sınıfı uzmanların avukatlığını yapmaya davet ediyorum tüm 1400 gün primde takılmış olan arkadaşları.
  5. Ela Abak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18812
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çiçek Yapı
    Biz 2 yıldır sahalardayız. Tek suçumuz yeni mezun olmamız mı? 2 yıldır iş güvenliği uzmanlığı yapmamaızın mükafatı bu muydu?
  6. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yeni mezunsunuz 2 yıl uzmanlık yaptıysanız seneye b sınıfı uzman olursunuz. sıkıntı nerde onu anlyamadım ben
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    İşini hakkı ile yapmayanları kimse savunmuyor ki zaten
    Sadece daha neyin ne olduğunu bile bilmeyecek kişiye de daha neyin tehlikeli bile olduğunu kestiremeyen pohpohlanmış birisine iş yaptıracaksınız.

Maksat bağcıyı dövmek değil elbette, ama üzüm yemekse maksat bırakın da çürük üzümleri yemeyelim. Herşey hakkı ile yapılsın. Orkun kardeşimin yazının en başında verdiği örneği hatırlar mısınız bilmem. Adam ailesi sayesinde primini doldurup, daha C sınıfı uzmanlığı bile anlayamadan, tehlike nedir, risk nedir ayrımını yapamadan A sınıfı hakkını tanırsan, o paranın hayali ile ( isteyerek olmasa bile ) yanlış kararlar verirse ki verecektir, bunun sorumlusu kimdir? Ya uzmanlık alanına bakılmaksızın, primi nasıl ve nereden ödenmiş olursa olsun demek ne demektir, birisi bunu açıklasın önce. Bari o iş alanına ait prim gününe baksa da o alanda uzmanlığı verse mantıklı değil mi? Sizlerin amacı nedir arkadaşlar? Sırf şu ankiler çok işine hakim değil diye, piyasayı daha da rezalet hale getirmek ne kazandıracak sizlere? İnsaf yahu...
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Mustafa kardeşim Sait Aktaş Beyin yazdıklarını okumuşsundur, birde bu pencereden bak. Sırf şimdiki A'lara inat saçma bir sistemi desteklemekte bana saçma geliyor anlatabildim mi ??
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ekim 2013 ---
    İşte sıkıntıyı anlayamıyorsun çünkü konudan bayağı bir uzaksın.
    1-) 2 yıldır tehlike sınıfına uygun bir yerde çalışmamıştır süresi işlememiştir dolayısı ile seneye B olabilecek durumda değildir.
    2-) Çıkan yönetmelik hiç uzmanlık yapmamış birini bu meslekteki tüm hakları sağlarken Ela Abak kardeşimiz gibi iş güvenliğine emek vermiş bir çok kişinin hakkı yenmektedir.
    Artık anlayabiliyor musun ?
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    şimdi tarafsız gözle bakıyorum, yeni mezunlar veya iş tecrübesi-prim süresi az olanlar yararlanamayacakları için düzenlemeye karşı çıkıyorlar, bir şekilde prim süresi yeterli olanlar ise üst sınıf belge alma imkanı verildiği için düzenlemeye destek veriyorlar. çeşitli sebeplerle eskilerin bir kısmı destek veriyor, bir kısmı destek vermiyor. bildiğim kadarıyla bu düzenlemeyle amaçlanan ocak 2014'ten itibaren piyasada ihtiyaç duyulacak a-b sınıfı uzman açığının kapatılması. dolayısıyla buradaki herkesin hemfikir olacağı konu, ihtiyaç ve bu ihtiyacın giderilmesi. ihtiyacın giderilmesindeki yöntem tartışılabilir fakat bu aşama bence çoktan geçilmiştir. zira kanun, yönetmelik ile yasal düzenleme yapılmıştır. zaman zaman duyduğum önerilen yöntemlerle bu ihtiyacın giderilemeyeceği belliydi. bakanlığın yapacağı düzenleme bir kısım kişiye imtiyaz sağlayan, ihtiyacı karşılamaktan uzak, yeni elit zümreler oluşturmayacak şekilde olmalıydı. burada uzmanların birbirlerine verdikleri tepkilerin anlamı yoktur, tepki verilecekse yargı yoluna başvurulmalıdır. komşunun tavuğu kaz görünür misali başkasına değil kendi gelişimimize bakalım.
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü

Peki puanlama konusundaki düşünceleriniz nedir ? Bu tasarıyı bakanlığa iletmek nasıl olur ?

A Sınıfı Uzman = 5 puan
    B Sınıfı Uzman = 3 puan
    C Sınıfı Uzman = 1 puan
    yine
    Çok Tehlikeli İş Yerleri = 5 puan
    Tehlikeli İş Yerleri = 3 puan
    Az Tehlikeli İş Yerleri = 1 puan

Yani Çok Tehlikeli bir iş yerinde (5 puan) çalışabilecek uzmanlar;
    1-) 5 puan değerinde 1 adet A Sınıfı Uzman
    ya da
    2-) 3 puan değerinde 1 adet B Sınıfı Uzman ve 1+1 puan değerinde 2 adet C Sınıfı Uzman
    ya da
    3-) 1+1+1+1+1 puan değerinde 5 adet C Sınıfı Uzman
    çalışabilecek. Böylelikle işverenler A sınıfı ya da B sınıfı bulamadık sıkıntısına düşmeyecekler aynı zamanda sayıları hayli artan C sınıfı uzman istihdamı da artacak
  11. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bayram tatilinde yeni yayınlanan yönetmeliğe göz atamadım kısaca Sertifika yükseltmek için geçişlerde salt prim gününe bakılacağına karar verilmiş. Benim Fizik mezunu arkadaşım var ve en az 5 yıldır dersanelerde fizik öğretmenliği yapıyor. Dersanelerde kazandığı para ortada olduğu için ve ona da hak tanındığı için İSG sektörüne geçiş yaptı. Yönetmelik salt primlere baktığı için A sınıfı almaya hak kazandı. dersanede 1000 2000 lira arasında günde 10 saat çalışarak yaşamak varken haftada iki hastaneye bakıp 5000 bin kazanmayı neden düşünmesin. Yönetmelik bunun önüne geçebilecek bir mekanizma sunmalıydı. SGK sicil numaraları üzerinden topladığı prim günlerine bakılıp bu şekilde sertifika yükseltilmesi hakkı tanınmalıydı.

polyanacılık yapmaya gerek yok. Yaşadığımız ülke de etik diye bir olgu yok ne patronda var ne de malesef çoğu isg'cide. 80 liraya risk analizleri yapan osgb-isg uzmanı haberleri paylaştık bu sitede. etik kurallar üzerinden hareket eden Uzman arkadaşlara kimsenin laf dediği yok sorun geri kalanda zaten!
  12. Fatih ALTINTOP İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32443
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Üstad verdiğin örnek için öncelikle teşekkür ederim...
    ancak şunu unutmayalım bizler mühendisiz (diğer meslekleri tenzih ederim)
    bizim mühendislik bilgimiz 90+90+40 saatlik bir eğitimden kat be kat fazladır (bi çoğumuz içinde olduğunu umuyorum)
    yani mühendis olan biri elbetteki iş güvenliği uzmanı olmalı hatta azıcık bir eğitimle bile olsa olmalı
    çünkü bizler aslında zaten a sınıfıyız sadece belli eğitimler belli sınavlardan geçmek zorundayız
    bazılarımız biraz şanslı ve daha çabuk olması gerek sınıfa gelecekse bırakalım gelsinler
    çünkü bu zaten onun hakkı diye düşünüyorum...

kolay gelsin...
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    tam inceleme fırsatım olmadı, müsait zamanda bakıp tekrar yorum yapayım.
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Diğer arkadaşlardan da yorumlarınızı ve olurlarınızı bekliyorum bakanlığa göndermek için çoğunluğa ihtiyacımız var biliyorsunuz
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Hocam öyle şeyler demişsin ki neymiş bu mühendisler dedim.
    Bir tane uzman geldi gemiye. Sözde İş Güvenliği kontrolü yapacak. Koca gemide iş müsadelerinden, posterlerden talimat vb. şeylerden söz edip gösterince o da şaşırdı. Sizdeki dokumanlar ve uygulama tamam zaten dedi. Hatta onun atladığı yeri ben ona gösterdim. Bu adam değil A sınıfı , C bile olamaz. Gemide nereye bakacağını bile bilemez. O eğitim de işin kitaba uydurulma vakti ama mühendislik bilgisi bile iş güvenliğinde hiçbirşeydir gözümde.

Ben varım Orkun Dalyan
  16. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

puanlama iyi hoş'da örneğin küçük bir maden ocağında 5 adet iş güvenliği uzmanı kimse çalıştırmazki. aynı zamanda yeni mezun bir maden mühendisi ve C sınıfı uzman olan 5 arkadaşın görebileceği şeyi 10 yıllık deneyime sahip bir A sınıfı maden mühendisine eşit değildir malesef. kanımca. Maddi olarak bakacak olursak 60 işçisi bulunan bir ocak için yaklaşık 3-4bin arası maaş ödeyecek olan patron beş uzmana bin lira ödese bile 5bin olur. hadi bunu ödedi diyelim. bin liraya hangi uzman çalışır.

ve bu 5 kişinin hepsi hangi zaman dilimlerinde denetleyecek bu işletmeyi ve sorumluluk neye göre paylaşılacak.
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü

60 kişinin çalıştığı ocakta 3-4 bin arası mı alacak A sınıfı uzman :eek: o paraya çalışmazlar.
    saatlik çalışmaları ve iş bölümünün detayını yazmadım dolayısıyla kafa karışmış olabilir. 1000 lira maaşı tam zamanlı almayacak zaten detaylı bir örnekle açıklayayım;
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    800 çalışanı olan Çok Tehlikeli bir iş yeri düşünün;
    Yönetmeliği göre ayda en az kişi başı 12dk 12x800=9600 dk yani 160 saat iş güvenliği uzmanı ya da uzmanlarının hizmet vermesi gereken süre

Seçenek 1 = Ayda 160 saat hizmet verecek 1 adet A Sınıfı Uzman(5 puan)
    Seçenek 2 = 1 Adet B Sınıfı (3 puan) = 96 saat
    1 Adet C Sınıfı (1 puan) = 32 saat
    1 Adet C Sınıfı (1 puan) = 32 saat toplam puan 5, toplam çalışma saati 160 saat
    Nasıl hesapladık. Çok tehlikeli bir yer olduğu için toplam puan 5 olmalı. B sınıfı 3 puan olduğu için 160 saatin 3/5'ini B sınıfı çalışmalı, 160 saatin 1/5ini C sınıfı geriye kalan 1/5'ini diğer C sınıfı uzman Çalışacak.
    B sınıfı için 160 x ( 3 / 5 )= 96 saat
    Seçenek 3 = 5 Adet C Sınıfı Uzman (1x5 puan) her biri 32 saat çalışacak
  19. Fatih ALTINTOP İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32443
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Büyükşehir Belediyesi
  20. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Orkun bey, 800 çalışanı olan büyük işletmeler gerek A sınıfı uzman gerek C sınıfı Uzman ve gerekde Destek elemanlarını görevlendirmede sorun yaşamazlar ve bu denli büyük firmalar sistemi çoktan kurmuştur. küçük ama çok tehlikeli işletmeler ne olacak

60 çalışanı bulunan bir işletmede 12x60 = 720 dk yani 12 saat. buda ayda ortalama iki gün yapar. 5 adet C sınıfı bir kişi ayda 2.4 saat bakmak zorunda. kimi seçer patron ve ödemeler nasıl olacak hangi zaman dilimlerinden kim sorumlu olacak?