1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önüne gelene sertifika verme yönetmeliği ve kaçınılmaz sonucu

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Soyledigim sey sadece rd hazirligu degil.
    Adamin isg alanina gormedigi seyler dolu, neye nasil bakacagindan haberi yok.
    Dokumanlardan haber yok, uluslararasi mevzuati takip edemiyorlar.
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Orkun Bey'in önerisi şu duruma benziyor.

Elimizde Beyin cerrahı yok ama merak etmeyin ameliyatınıza 5 tane prastisyen hekim sokacağız.

Farklı bir öneri ama sanıyorum bakanlıkta gülümsemeye yol açacaktır.
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü

daha iyi bir önerin varsa buyur Koray Bey
    önerileri küçümseyeceğine varsa fikrin sen öneride bulun ya da herşeye evallah de sus
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    o başlı başına bir konu ben sizin önerinizi soruyorum fakat dikkat edin konu farklı uzmanların maddi bağımsızlığı değil sertifikalar ve tehlike sınıfları hakkında
    bazen a derken c ye döndürüyorsunuz konuyu da o bakımdan :cool:
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İlgili linki tam okursanız önerilerimin sorunu çözmeye yönelik köklü bir adım olduğunu görürsünüz. İlk 6 madde.

Şu an içinse bakanlığın önerisi (hukuki sorun dışında) sorunu büyük oranda çözer.
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    yine aynı şey........ konudaki sertifika sınıfı konusunda ki çözümünüzü göremedim hala ?????
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    aslına bakarsanız bu şekilde çalışmak bir sorun değil ki. Örnekte ki yere A sınıfı uzman şimdiki yönetmeliğe göre ayda 12 saat gelip bakıcak yani kısmi süreli. C'lerde aynı şekilde kısmi süreli gelip bakabilirler. sürenin çok az olması size enteresan gelmiş olabilir fakat
    11 çalışanı olan az tehlikeli bir iş yerini düşünün 11x6=66 dk yani ayda 1 saat 6 dk hizmet vericek C sınıfı uzman
  9. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    A sınıfı uzman Beyin cerrahı , C sınıfı uzman Pratisyen hekim yani :eek:
    hiç güleceğim yoktu Koray Bey yaşınıza hürmeten tutuyorum kendimi
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Peki şöyle yapalım elimizde mühendis yok size 8 tane ustabaşı verelim.

Yada elimizde araba yok yerine size 5 tane bisiklet verelim.
  11. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yaşına hürmetim var Sayın Koray işi daha da çirkinleştirme
    bence uzmanları akıl ve mantık testine sokmalılar sonucunda bu tarz düşünce yapısına sahip olanlara başka bir hak versinler :cool:
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    O zaman peki elimizde A sınıfı uzman yok, size 5 tane C versek olur mu?
  13. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bakanlığı yaptığı bu değil mi ? Türkiye'de yeterli sayıda A sınıfı yok yaşınız başınız da var hadi sizi göstermelik sınava sokalım sonucunda da A verelim
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ekim 2013 ---
    3 sayfa önceye gittim ve Bakın Korray Bey ne demiş ;)
    "İddia ediyorum. Hiç tecrübesizde olsa, bir uzmanın çalıştığı her hangi bir işyerinde kaza oranları da ölüm oranları da ciddi miktarda azalır." demiş şimdi de A sınıfının bilgi ve tecrübesi nerdeeeeeeee C sınıfı nasıl çalışacak çok tehlikeli iş yerlernde diyor :cool::cool: tam bir bürokratsın
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yahu sınav göstermelik değil. A sınavı epey zor. Girenlerin çoğu kazanamayacak. Son C sınavında bile başarı oranı %10 du. %90' kazanamadı.

Ayrıca bu insanların zaten o işi çok uzun zamandır yapanları sınavı kazanıp A olacak. Ve yine kendi işkolunda yapacak. Daha pratik bir çözümünüz var mı..

Elimizde doktor yok 5 hemşire verelim dışında tabi
  15. Az insan öldü diyen sgk nın saçma istatistikleri..son on yılda taşeron artarken iş kazaları nasıl azalıyor hayret..
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Beni güldürüyorsunuz. Elimizde A yok 5 tane C versek önerisini savunmamın alemi var mı :)
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Aslında neden şu bakış açısından kurtulmuyorsunuz siz. 5 tane c sınıfı uzman da aynı yerdeki aynı hatayı mı görecek aynı ehliyete sahip diye. Birisinin fark edemediği bir tehlikeyi birisi bulabilir, diğerinin eksiğini bir diğeri. Bu sayede 5 farklı bakış açısı elde edilmiş olmaz mı? Aynı zamanda kendilerini de geliştirmiş olurlar.
    Olmazlar mı hala?
  18. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aynı konu içinde 2 sayfa geride yazanlara bakkk, bu sayfada yazanlara kim kimi güldürüyor Allah Aşkına :D
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Meslektaşlarımız sayesinde azalmış. SGK napıyor komplo mu kuruyor bize.. Allah iyiliniz vermesin yahu. Şaka gibisiniz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ekim 2013 ---
    Tabiki aynısı diğer branşlarada yapılabilir. Mesela beyin cerrahı çok az, olmayan hastanelere yerine 5 tane Pratisyen yollanır. Onlar da ameliyat yapa yapa öğrenirler oda doktor sonuçta. Birisinin fark edemediği bir tehlikeyi birisi bulabilir, diğerinin eksiğini bir diğeri. Bu sayede 5 farklı bakış açısı elde edilmiş olmaz mı? Aynı zamanda kendilerini de geliştirmiş olurlar.

Hey tanrım :)
  20. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Orkun Bey isterseniz projeniz de küçük değişiklik önerebilirim ???