1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önüne gelene sertifika verme yönetmeliği ve kaçınılmaz sonucu

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::

Koray bey.
    Acaba bu istatistiklerin düşük görünmesinin sebebi SGK daki tutarsızlıklardan etkilenmek istemeyen işverenin her olayı raporlamaması olabilir mi?
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hımm işçi ölüyor ama gizliyor işveren öylemi :)

Bu gün hasta filan mısınız
  3. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sait Aktaş kardeşim dilinde tüy bitti biliyorum ama anlayan bizlerin çabasını ve emeğini anlıyor zaten. İnatla bakanlığın saçma sistemlerine körü körü balanmış hayli yaşlı arkadaşlarımıza da yoluna devam demek düşer bence
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Tamam diyelim bakanlık hata etti. Sizin doktor yoksa yerine hemşire verseydik dışında öneriniz var mı?
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Artık bu alaycı konuşmalarınızı bırakmanızı rica ediyorum. İnanın çok kızıyorum. Seviyeyi düşürmeye gerek yok. İnsanlar makul bir çözüm önerisi getiriyorlar. Sizin gibi projesi olmayan insanlar da muhalefet için diğerlerinin önerisini çarpıtarak olayı saçma yere getiriyorlar. Bu kadar basit mi iş?
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Tabi ki !!! değişik fikirlere her zaman açığım
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yahu bunun neresi makul. Elimizde A yok ama size 5 tane C veriyoruz. Bir tür şaka filan mı bu. Camera nerde??
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Sait Bey aldırmaya gerek yok. herkes kendi düşüncesinden sorumlu nasıl olsa
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Koray bey. Bakın inatla sabrımı zorluyorsunuz.
    Hala C sınıfı olan adamı sadece 1 sınavla A yapacaksın. Adamın hayatla alakası yok. 1 aylık kurs ile almış C sini. ( Tıp fakültelerinde de temel eğitim 6 yıldır, 1 ay değil ) Sonra babasının alakasız bir iş kolunda sırf erken emeklilik olsun diye pirimi yükseltilmiş. Ahanda sırf adam açığı var, adam yokluğunda birilerini adam edelim mantığı ile 1 aylık eğitim almış kişiye en riskli yerlerin anahtarını sunuyorsun.
    Başka yaratıcı bir arkadaşım da ara yol bulmaya çalışıyor. Ulan arkadaş bari bu saçmalığı 1 kişinin mantıksız alakasız çözümüne bırakmaktansa, 5 tane adam yapsın da şu işi, en azından kendi aralarında konuşurlar da birinin göremediğini bir diğeri görür diye. 1 saçma fikir yerine 5 tane fikir çıkar da en mantıklısı uygulansın diye. Buna da yanaşmıyorsun, gidiyorsun, adam öldüreceksem A sınıfı ehliyetim ile öldüreyim, şanım yürüsün diyorsun.
    Başka fikir sun diyoruz, şey , kem küm demekten başka cevabınız da yok. Şaka olan siz misiniz?
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Valla sizde benim gülme eşiğimi zorluyorsunuz bir şey demiyorum ama

eski mesajlarda şöyle demişim;

Bakanlık şöyle bir mantıktan yola çıkıyor; Elimizde bu sistemi oturtacak yeterince A yok. Mevcut A lar emekli mütfettiş ve çoğu aslında filen bu işi yapmıyor. İmzacı durumdalar. İnanılmaz ücretler talep ediyorlar işverende bu durumdan rahatsız.

Bakanlık diyorki;. Kendi mesleğinde tecrübesi olan kendi mesleğinin sorunlarına haiz bir kısım uzmana sınav hakkını vereyim. Zaten zor bir sınav A sınavı, bu sınavı da geçiyorsa bu işi kendi iş kolunda yapabilir. Yaparkende kendini geliştirir.

(Normal şartlarda kimse bilmediği bir iş kolunda sınavı kazansa da A uzmanlığı yapmaya cesaret edemez. Etse de kendini işe alacak işveren bulamaz. Bu durumdan korkacak bir şey yok)

Bakanlığın mantığında sorunlar var mı evet var. Ancak bu sistem yarattığı sorundan daha çok getiriye sahip ve zamanla sorunlarını çözer.

Bence bu yönüyle de kendi içinde bir mantık ve akıl barındırıyor. Ben öneriyi destekliyorum.

Ancak karşı çıktığım hukuksal açıdan mevcut A ve B lerin kayıpları noktasında ve itirazlarım mevcut.
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

Allah aşkına bana bakanlık yönetmeliğindeki şu kendi mesleğinde tecrübesi olan kısmını açıkladığı bölümlü yönetmeliği gönderir misiniz yoksa ben mi yanlış anladım?
    Ben de primin nereden yatırıldığına bakılmaksızın falan anladım da.
    Bekliyorum
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    yok ikimizde doğru anladık ama orada boltlanmış yer var ya orayı okuyacaksınız..

durun zorlanmayın tekrar buraya yazayım.

Normal şartlarda kimse bilmediği bir iş kolunda sınavı kazansa da A uzmanlığı yapmaya cesaret edemez. Etse de kendini işe alacak işveren bulamaz. Bu durumdan korkacak bir şey yok
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bana bakanlığın yönetmeliğinden bölümü gösterin dedim.
    Sizin kendi düşüncenizi istemedim.
    Ben uzmanlık işimi yaparken Acaba Koray Pehlivanoğlu bu konuda ne demiş diyerek iş yapmam. Lisansımı aldığım ÇSGB'nın bu konudaki yönetmeliğine bakarım. Kendisine uzman diyen kişi de oraya bakar.
    Hala bekliyorum tecrübeli! koray bey.
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yok anlamadınız. Tekrar deneyelim. Bakanlık diyorki pirim gününü doldur. Sınavı da kazan A ol. İş bul çalış. Burayı anladık dimi..

Şimdi bundan sonrasını tane tane okuyacaksınız.

Uzmanlar salak değildir. Hiç bir uzman bilmediği bir iş kolunda hele çok tehlikelliyse .. süper A oldum gidip çalışayım demez. Napar peki? Bildiği iş kolunda bunu yapar.

Diyelimki olur ya uzmanında salağı çıktı. Mesela uzman diyelim biyolog gitti madende A oldu...

O zamanda diyoruz ki; uzman salak olabilir ama işveren salak değildir. A be uzmanım hayatında maden görmedin nasıl yapacaksın. İşyerimi kapatırırsın sen der.

Bakanlık uzmanın ve işverenin salak olmadığı tezinden yola çıkıp benimle aynı sonuca varmış

Normal şartlarda kimse bilmediği bir iş kolunda sınavı kazansa da A uzmanlığı yapmaya cesaret edemez. Etse de kendini işe alacak işveren bulamaz. Bu durumdan korkacak bir şey yok

Siz ama uzmanda salak işverende salak ve hatta bakanlıkta salak sanıyorsunuz. Burda anlaşamıyoruz.
  15. Ela Abak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18812
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çiçek Yapı
    Sıkıtntı daha ağustosta belgesinni alan vatandaşın A sınıfı uzman olabilecek olması ok?
  16. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bildiğim işverenler her halükarda iş kazalarının raporlanmaması için çaba harcar, bu yeni bir durum değil, istatistikleri değiştirmez. En ufacık iş kazasında elli türlü rapor tutulur, polise falan ifade verilir, hiç bir işveren hatta ileride göreceksiniz, hiçbir isg uzmanı da istemeyecektir.
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ayrıca ölümden bahsediyoruz.. raporlamazsa hapse gider :)

İş kazalarında zaten geçen yıla göre artış var.

İş kazasının artışının nedeni de uzmanların işe başlamasıyla birlikte bildiğim sayısının artaması. Ama ölüm sayısı %56 azalmış. Meslektaşlarımız başarmış bunu.
  18. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

kobilerde yaşanan kazaların bildirildiğini söyleyebilir misiniz? büyük kazalar hariç! Anadoluda iş kazası ne insanlar onu bile bilmiyor. Amca oğlu tamirhanede çalışırken parmağıın ucunu kopramış hastaneye gidip normal tedavisini olmuş hiç iş kazası mı diyen de olmamış. Kurumsallaşmış büyük firmalarla kobileri yani en çok iş kazası olan işletmeleri karıştırmayalım.
  19. Ela Abak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18812
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çiçek Yapı
    Orkun kardeş. rabbim gönlünün muradını versin. Kelimesi kelimesine ne yazacaksam yazmışsın. Allah razı olsun. Ben öz ağbime zorla C Sınıfı ISG Uzmanlığı belgesi aldırdım. İşiyle uzaktan yakından ilgisi yok aslında.Stajını ben onaylattım.eğitime sadece imza attı geldiğinde. Şimdi A sınıfı uzman olacak. Bu sadece benim ağbim. Yüzlercesi binlercesi var böyle.Çok tehlikeli yerlere bakacak bu vatandaşlar.
    Çalıştığım yerler termik santral inşaatı, Petrol işletmeleri, inşaat mekanik işleri. Hepsi çok tehlikeli. Aktif sahadayım sürekli. Çok şükür burun kanaması bile yaşanmadı benim sahamda. İşçilerimin terine içtiği suya kadar kontrol ediyorum. C Sınıfı Olarak bırakmakta ısrar ediyorlar beni. 250 günle B sınıfı olamayan arkadaşlar var. onların durumu daha da vahim. Bu yönetmelik değil rezilliktir. Aymazlıktır
  20. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ela hanım, 17 yıllık mühendisim ve birçok mevzuatın boş boş çıkartılıp sonra iptal edildiğini çok gördük. Bazı arkadaşlar sınavlara sokulup uzman mühendis yapıldı, şimdi belgeleri çöp niteliğinde ama duvara asıp kullanıyorlar. Bu sebeble bizim gibi tecrübe sahibi meslek adamları her konunun üzerine balıklama atlamaz ve olgunlaşıp olgunlaşmayacağını anlamak üzere bekler. Ve gerçekten yumurta kapıya sıkıştığında ve karşı tarafın konuda ciddi olduğunu anladığında "nasılsa bakanlık geçiş yapar" der ve fırsat kollar. Durum bundan ibaret ve ben de Ağustos sınavında uzman oldum. 17 yıldır şantiye, büro ve mevzuat konusunda bilgiliyim, sizce yetersiz miyim? Yoksa Türkiye'nin genel durumu olan ve işi bu hale getiren bürokratlarda mı sorun var? Diyelim ki Ağustos değilde bir öncekinde uzman olduk, ne değişiyor Allah aşkına?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ekim 2013 ---
    Pardon, siz kendiniz için serzenişte bulunuyorsanız lafım yok. Tabi ki de siz bunu hak ediyorsunuz. Bu yönetmelik mevcut uzmanların uzmanlık yapması durumuna göre de geçici madde içermeliydi, katılıyorum.