1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önüne gelene sertifika verme yönetmeliği ve kaçınılmaz sonucu

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Abi sorum basit.
    Buna engel mevzuat var mı yok mu? Lafı dolandırmayın.Cevap verin lütfen.
    Bu arada sertifika üzerinde bir numara var. Hani sizinkinde 32082 yazıyor ya. O kod çok önemli.
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yasal engel yok ama iki daha önemli engel var. Zeka ve hayat.

Mevcut hükümetin eski hükümekttlerden farkı, anadolu sermayesinin (ki tırnaklarıyla kazıyıp var olmuşlardır) birikimini taşıyorlar. Hayatı biliyorlar. Bu yüzden çok başarılı oluyorlar.

Yönetmeliği yaparken de bir geçici çözüm üretmişler. Sizin belirtiğiniz bu sakıncanın iki önemli bariyerlerle geçersiz olacağını hesaplamışlar.

Kaygınız yersiz.

Ayrıca bu tartışmada daha çok duygular ön planda. Bu sınava giremeyenlerin kıskançlığı, çekememezliği vs vs. Ee insanız olabilir.

Bence kanuna yapılacak tek itiraz hukuktan olur. Mevcut A ve B lerin kazanılmış hakları. Ben buradan itiraz etmiştim.
  3. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Meslekleri aşağılamada yeni bir boyut. Simitçi, gazozcu, kasap, hatta bütün meslekleri yapanlarda çöpçüdür büyük bir ihtimalle. Kapıcılık yapan da vardır kimbilir. Hatta yıllarca mühendislik yapıpta mühendis olduğunu sanan ama hiçbirşey olmayan tiplerde vardır. Aşağılamada başka boyut varsa onada geçebiliriz. Bir Maden Mühendisi olarak örnekleme çok aşağılayıcı olmuş. Önce adam olun sonra ne olursanız olun..
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bir mühendisin simitçilik, gazozculuk, kasaplık yapmasında hiç bir sorun yok. Alınteriyle yapılan her meslek kutsaldır. Son derece haklı bu uyarınız.

Ama sanıyorum Orkun bey biraz yazının şehvetine kapılmış olabilir. Gerçek niyeti aşağılama değildir. Bu ara nedense biraz heyacanlılar.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Yasal engel yok ise, ve hukuk devletinde de yaşıyorsak zaten gerekli cevabı sizde biliyorsunuz demektir.
    Kanuna yapılacak tek itiraz hukuktan olursa madem neden hukuk kuralları ile zeka ve hayatı karıştırıyorsunuz. Hukuk kuralları açık ve net. YASAL ENGEL YOK! Kısacası böyle bir kazanın olma olasılığı var. Olmasını engelleme yetkim de var. Ama engellemiyorum. Engellemek çok mu zor? Koltuğunu düşünmeyen, cebini düşünmeyen için zor değil. Ama demekki bizdekiler böyle değil.

Duyguların ön planda olması normal. En azından benim açımdan. Normal çünkü ben bir İNSAN'ım. İnsan hayatı konusunda hassasım. Yaşınız benden büyük olabilir. Ama hep dediğim bir laf vardır. İnsanları olgunlaştıran yaşları değil, yaşadıklarıdır. Ben gemide çalışıyorum. Benimle vardiya tutarken denizin ortasında kalp krizi geçirip ölen adamı da ben gözlerimde gördüm, çalışma esnasında volana parmağını kaptırıp, parmağının un ufak parçalarını bile bulamadığımız kaza da benim gemimde yaşandı.
    O sizin akıllı, salak değil dediğiniz yetkililer ne yaptı biliyor musunuz? Gemide , denizin ortasında aylarca çalışan bu insanlar kaza geçirirlerse beni ırgalamaz dedi. 854 sayılı deniz iş kanununa tabi olanlar bu haklardan yararlanamaz dedi. Neden mi? En ölümcül kazalar bizde çünkü. İstatistiklerini kötülemek istemiyorlar. Bizi hep hariç tutuyorlar. Kendilerine kıyak emeklilik tartışılırken biz denizde çalışanlardan yıpranma hakkını kaldırıyorlar. Ben iş güvenliği eğitimimi şubat ayında tamamladım koray bey. Mayıs sınavına girmedim. Ağustosa da girmedim. Kısmetse Aralıktakine de girmeyi planlamıyorum. Aptal da değilim salak da değilim. Sırf kendimi insanlara nasıl daha fazla faydalı olurum, kendimi nasıl yetiştireyim de bir iş kazası, kötü olay görmeyeyim diye çabalıyorum. Yoksa sertifika, müfettişlik umurumda değil. Anladınız mı? Yani bu yönetmeliğe itirazım ne prim gün sayım, ne de çekememezlik. ISG konularında benim diyen uzmanla da kapışırım. Ama herşey sizin kendi gözünüzle baktığınız gibi aman piyasaya adam sürelim de canlansın piyasalar mantığıyla gitmez. Amacınız daha fazla hayat kurtarıp ihmalleri engellemek ise bunu sağlamak için elinizden gelen her şeyi eksiksiz yapacaksınız. Her ayrıntıya dikkat çekecek, o ayrıntıları belirteceksiniz. Millet çakallık yapmak için ne açıklar arıyorlar. Siz bile bile bu açıkları verir de " patron salak değil efendim, uzman onu kesin düşünür, bakanlık kesin bunu düşündü" derseniz, sizin de o açıklardan faydalanacağınızı anlarım ben.

Benim derdim 1 kişi daha nasıl yaralanmadan, burnu kanamadan kurtulsun olayı.
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yaşımın sizden büyük olması yada olmaması ne beni yanlışlar ne de haklı çıkarır. Yaşlı olanın daha iyisini bileceğine, yanılmayacağına dair bakışın adı Gerontokrasi. Hepimizden uzak olsun. Hiç bir zaman böyle bir bakışım olmadı.

Gemi insanlarının farklı statülerinin (kanunlarının) olması meselesi sadece Türkiye'ye özgü değil. Yine buradan hükümete çakmışsınız ama dünyanın bütün ülkelerinde gemi insanları için hep farklı kanunlar olmuş. (isg dahil)

Size komplo kuruluyorsa bu komplo dünya çapında kurulmuş durumda. Uzaylılardan şüphelenebilirsiniz.

Size bir tiyo; dünyada askerlere de pek çok kanun farklı uygulanıyor. Uzaylılar onlara da sanırım komplo kurmuş. Size ve askerlere garezi var.

Kendinizi hükümet bize komplo kuruyor, bizlerin kötülüğünü istiyor bakışından kurtarsanız emin olun dünyayı kavramanız değişecek. Kendinizi boş yere köreltiyor ve zor durumlara düşürüyorsunuz.
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Koray bey.
    Siz nedense hep kendinizi haklı göstermeye çalışıyorsunuz.
    Ben dünya üzerinde denizcilere aynı kanunlar uygulanıyor da bizde mi farklı dedim? Bana o şekilde yazdığım bir yeri gösterir misiniz?
    Bununla beraber, bana yine bir örnek verin bakalım, gemilerde geçirdiği kaza nedeni ile kendi vatandaşı bulunduğu devlet tarafından kollanmayan bir ülke. Lütfen. Sadece 1 ülke. Konuşmak, laf atmak kolaydır. Örneğini verin bana.
    Sizden tüyo alacak kadar az bilgim bulunduğunu sanmayın. Yanlış anlaşılmasın. Benden daha fazla bilgisi olan kişiden alabildiğimin fazlasını almaya çalışırım. Ama basit bir soruda bile kendini haklı göstermeye çalışıp türlü laf oyunu yapan birisinden öğrenecek birşeyim yok benim.
    Hükümetin komplo kurduğunu, bizim kötülüğümüzü istediğini de söylemedim. Bilakis, kendi çıkarları için başkalarını gözleri görmediğinden böyle bir sıkıntımız da yok.
    Dediğim gibi. Benim derdim birilerine çamur atmak değil. Hükümetimiz ile de şahsi bir derdim yok. 1 insanın hayatının tehlikelerden uzak olması için sunduğumuz ek bir fikir de sizleri neden bu kadar rahatsız ediyor anlayamıyorum. Şu anki çalışma neden 1 kademe daha iyileştirilmesin? Sistemde açıklar var. Neden bu açıklar belli iken kapatılmasın?
    Bu ülkede neden vatanını vatandaşını düşünenler hep karamsar damgası ile etiketlenir ki. Yazık.
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Cemal Bey yazdığım örnekte 2 meslek var. biri maden mühendisliği diğeri kasaplık
    hangisi aşağılamışım lütfen alıntı yapabilir misin?
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Ela Abak kardeşim biliyorum yaklaşık 4,5 yıldır HES projelerinde çalıştım yurtiçi ve yurtdışı tecrübelerim var. Ama Türkiyemizde süremizi saydıramamışız !!! tehlike sınıfı tutmamış. Açık açık söylüyorum benim kadar HES Projelerinde uzmanım diyen A sınıfı varsa çıksın karşıma.
    Gömerim onu
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ekim 2013 ---
    şimdi okudum da çok gaza gelmişim :D:cool::D:cool::D
  10. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Arkadaşlar meslektaşlar,
    burada birbirini rencide edici sözler söylemeye bazilarini küçümsemeye gerek yok. Kanunlari cikan yönetmelikleri bizler cikarmiyoruz eğer memnun degilsek bunları güzel bir üslupla bakanliga maille dilekçeyle bildirelim. Birbirimize destek olalim benim 1500 3000 prim günüm yok diye olani aşalamam veya ona kötü sözler söylemem gerekmez. Bu durumlar bizlerin suçu degil 10 yıldır AB sürecinde bu kanun işlerken bakanlık mantıklı adymlar atmamış şimdi zaman süreç kisaldigi için ne yapacağını şaşırmış sınav takvimini soruları iptalleri katmış karıştrmişki bu prim meseleside onlardan biri. Cikartigi yönetmelikler okudum kadariyla düzenli gidiyo. O yüzden birbirimize destek olalim çözüm üretelim.. Saygı ve sevgilerle.
  11. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Sizin cümleler hep böyle bir şeyler var AMA .......
    o kadar felsefik birinin "2 cümlenin arasında "ama" konularak bağlanıyorsa ilk cümlenin hiç geçerliliği yoktur" tezini bilmeniz gerekir
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Dünyadaki uygulamalarda A-B-C gibi sınıflandırmalar yok. Herkes iş güvenliği uzmanı oralarda. İşveren sözleşme yaparken kendine uyan uzmanı işe alıyor. Piyasa bu tarz yasalar olmadanda kendinni duruma uyarlar.
  13. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Harbiden gelmişsin arkadaş :D Diyesim gelmişti, cümlenin sonunu okuyunca İş Güvenliği açısından HES işinden anlamıyormuş gibi yapmak mantıklı geldi :)
  14. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakanlıkta çalışan arkadaşların iyi niyetli acemiler tayfası olarak görüyorum. Benzer acemi tayfası Çevre ve Şehircilik Bakanlığında da var. Maalesef sahadan uzak arkadaşların hazırladığı mevzuatlar bunlar. Koray Bey'in hazırladığı ve bir forum sayfasında yayınladığı sistematik bile (bu bilenin amacı küçümsemek değil, bizlerin yeni İSG uzmanı olmamız yönünden) profesyonel olarak bakanlıkta çalışanların hazırladıklarından 3-4 kat daha iyi. Bizlerin sorgulaması gereken asıl konu burası maalesef.
    Ben de İSG uzmanının A-B-C'si olmasına karşıyım, ancak özel bazı sektörlerde belirli süre deneyim yönetmelikle düzenlense yeterli. Örneğin Orkun Bey'in belirttiği HES projeleri, inşaat çalışmaları, baraj inşaatları, tehlikeli makinelerin kullanıldığı belirli sayıda işçiden fazlasının çalıştığı fabrikalar,vs...
  15. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    8 sene maden mühendisi olarak devlette sadece işe gidip gelmiş mevzuattan bir haber naylon a sınıfı belgesi verilmiş uzmanların 15000 tl-50000 tl ye çalışması bence bu yönetmelikten daha abes bir durum en azından bu astronomik rakamların önüne geçilecek.
  16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    sırf astronomik rakamların önüne geçelim diye işçilerin ölmesine göz yumalım doğru doğru göz yumalım
  17. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

Bu şekilde olmaz.Toplam 160 saatlik bir çalışmayı c sınıfları için 5 bölemezsiniz.Bölerseniz 5 kişiyi, bir iş yerinde çalıştırmanın manası olmaz.Aynı nitelikte 4 iş yeri daha bulurlar A sınıfının aldığı maaş kadarını alırlar toplamda da yine a sınıfı kadar saat çalışırlar.Bu sisteminizdeki fark saati 5 bölmek o kadar.. Bu sistem ancak 160 lık saatlik A sınıfı uzmanın çalışacağı yere direk 160 saat çalışacak 5 adet C uzmanın koyulmasıyla olur. Mantığıda şu olur.800 kişinin çalışacağı yerler büyük Fabrikalar olacağından fabrika belli departmanlara ayrılır ve her iş güvenliği uzmanı kendi departmanına yoğunlaşarak daha ince ve spesifik çalışma yaparaktan iş kazalarını önler. Bir A sınıfının yerini ve tecrübesini 5 adet C sınıfı kaparmı dersen bence 3 adeti bile kapar..Nacizane fikrim..Bence C nin katsayısı 1,5 olmalı..
  18. emrah taş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence sistem müfettişlerin işletme işletme gezip C sınıfı uzmanlara ve işverenlere yol göstermesiyle çözülür ceza vermesiyle değil cünkü piyasada deneyimsiz uzman çok benim gibi ve isteler az tehlikeli yerlerde bile çok açıklarımızı bulurlar önemli olan kritik noktalarda bize müdahale etmeleri , işi öğretmeleri deneyimlerini aktarmaları gerekmektedir ,bizler bir nevi onların asistanları olarak çalışmalıyız hatta C sınıfı uzmanlar Devlet bünyesinde olup sistemdeki işyerlerine atama ile göreve getirilmeli biz işverenle değil bizi denetliyecek kişiler ile direk muhattap olmalıyız. Orkun Beyin önerisi çok mantıklı 5 tane C sınfı uzman çok tehlikeli bir işyerinde ve onların amiri A sınıfı bir müfettiş haftada 1gün ,2 haftada birgün olmadı ayda 1 gün işyerine gelip denetlese hem uzmanlar çabuk yetişir hem sistem çabuk oturur.
  19. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    C sınıfları tabi ki başka iş yerlerine de bakacak !!! şu anda A sınıfları nasıl kısmi süreli 10 gün oraya , 15 gün buraya bakıyorsa aynı sistem olabilir
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ekim 2013 ---
    Bir de
    A Sınıfı = 3 puan
    B Sınıfı = 2 puan
    C Sınıfı = 1 puan,
    olsa daha iyi olacak gibi ....
  20. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    puanlamaya katılıyorum.yalnız yanlış anlaşılmasın.Ben saatlerinde 3 e bölünmesine karşıyım. A sınıfının 160 saat ayırarak çalıştığı bir iş yerine aynı 160 saati herbir c sınıfıda ayırarak çalışsın..Yoksa bu puanlamanın bir anlamı yok ki.Saat boşluğu dolana kadar tabiki istediği kadar A sınıfı alsın. Bu arada iş verende nerden A sınıfı uzman bulacağım derdinden kurtulur.Lakin bu sınıflandırma işverenin yüksek ücret ödeme sıkıntısını gidermez.A sınıflarına verdiklerinden daha aza çıkmaz. En azından çok büyük bir fark olmaz arada.