1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önüne gelene sertifika verme yönetmeliği ve kaçınılmaz sonucu

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Yani diyorsunuz ki puanlama olarak yine 5 adet C uzman Çok tehlikeli yere baksın ama çalışma süreleri 5'e bölünmesin.
    Mantıklı olabilir gibi
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu durumda C lerin A görevi yapsamında sorun yok diyorsunuz. Ama sınavla o C yi A yapınca sorun oluyor.. İlginç..

"bir C değil 5 C= 1 A" tezi sorunlu..

5 elma= 1 Armut olmaz çünkü.. 5 elma = 5 elma olur...

Mantık dersini hep sevmişdim.
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bende diyordum Ana Muhalefet Başkanı nerelerde diye :cool:
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    :)
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Orkun bey bende sizi özlemişim. Zaman zaman sizle çok ters düşüyorum ama sizle tartışmayı seviyorum. Katılmasamda yeni fikirleri olan zeki insanlara hep zafım oldu.
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bu bir iltifattı herhalde :cool: Koray Bey gelin şu sisteme farklı bir bakış açısı katalım ve bakanlığın onayına sunalım
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Orkun bey inanın parlak bir fikir bulayım diye çok düşündüm. Ama şu mevcut durumu düzeltecek en parlak fikir bakanlığın önerisi (hukuksal sorunu görmezden gelirsek)

Ama bu gecici durumu görmezsek bundan sonrası yeni bir düzenle bulabiliriz.
  8. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Evet Orkun Dalyan Bey projenizin biraz revize edilmesi gerekiyor. Bence;
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı = 3 Puan Çok Tehlikeli İş Yerleri = 3 Puan
    B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı = 2 Puan Tehlikeli İş Yerleri = 2 Puan
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı = 1 Puan Az Tehlikeli İş Yerleri = 1 Puan
    Çalışma sürelerini puanlama usulü değil iş yeri tehlike sınıfına göre adam başı dakikadan hesapladığımıza göre bir sıkıntı yok
    ÖRNEK-1:
    100 kişini çalıştığı Çok Tehlike İş Yeri Çalışma süresi = 100x6=600dk yani 10 Saat
    1 adet A Sınıfı da gelse 10 saat hizmet vericek
    1 adet B ve 1 adet C Sınıfları da gelse 10'ar saat hizmet vericekler
    3 adet C Sınıfı da gelse 10'ar saat hizmet vericekler.
    Seçim işverenin 3 C sınıfı uzman alıp ayda toplam 30 saat uzman desteği mi istiyor yoksa 1 A sınıfı uzman alıp 10 saat uzman desteği mi istiyor?
    Maddi gelişimi nasıl olur bunlar hep iş verenin insiyatifin de olacak.
  9. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Koray Bey konuyu tamamen okudum. Arkadaşların bir kısmı piyasanın durumunun, sizin işveren ve uzmanlar hakkındaki idealist olmalı düşüncenizle örtüşmediğini anlatmış. Ancak yeterli olmamış. Hep inşaattan örnek veriyorum ama kızma.
    işveren için:
    Devlet ihalelerini bilirsin müthiş kırımlarla kamikaze firmalar işi alıyorlar. İşi şartname ile alakası olmayacak şekilde yapmaya çalışıyorlar. Bu durumda iken kasap ....... mühendisi A sınıfı uzman en uygun teklifle işe talip oluyor. Kamikaze firma sence idealist düşünüp İnşaat mühendisi tecrübeli A sınıfı daha fazla ücret alanı mı tercih eder. Okul inşaatında bile demirden çalan (Kontrol mühendisi gidince) kamikaze firmalardan bahsediyorum. Senin dediğin idealist, dürüst, kazancı yeterli firma %10 u geçmez. Ben 10 yıldır bu kamikaze firmalar batar, yok olur, ortam dürüstlere kalır diyorum ama nafile. Batmasına batıyorlar ancak ya başka bir isimle yada yeni kamikazelerle boşluk hemen doluyor hatta daha çok çoğalıyor. Senin dediğinin olması için ya ölümüne idealist olacak, ya ölümüne dürüst olacak ki aynı şey, ya da iyi kazanacak tecrübeli A sınıfının maaşı işverenin gözüne fazla gelmeyecek.
    Uzmanlar için:
    Şantiye şefliği 4857 nin 81. maddesine göre sorumluluğu olduğu için İGU ile aynıdır. Yıllardır 2 katlı toplamda 5 m2 civarı inşaatlar için meslektaşlarım şantiye şefliğine 200-300 TL ye imza atıyorlar. Şantiyeye hiç gitmiyorlar. Ne ile gitsinler en az 3-4 ay süren inşaat için aldığı para yakıt değil dolmuş parası ancak olur. Herhangi bir kazada ilk önce şantiye şefi hapse girer. Yıllardır bekliyorum, işverenler bu tür şantiye şefini seçmesin veya bahsettiğim meslektaşlarımın başına birşeyler gelirde bir daha yapmazlar (kimsenin başına gelsin istemem) diye ancak hala aynı. Devlet 2012 başında 5 adetle sınırlandırdı, bende ümitlendim ama dinleyen yok 15-20 adet şeflik alanlar var belediyeler izin veriyor ve hala 200-300 tl. Beni soracak olursan 5 adedin hepsi boş. Aylık 750 tl ve en az beni haftada bir getirip götüreceksin diyorum. İşveren arkasına bakmadan kaçıyor. Umurumda da değil. İişi yaparım hakkımı alırım mantığında olan meslektaş sayısının da %10 u geçeceğini zannetmiyorum. Sizin bahsettiğiniz İdealist kendi mesleği dışında çalışmayacak olan İGU olabileceğini zannetmiyorum. Kasap .........Mesleğinde A sınıfı olabilmiş arkadaş, mesleği ve tecrübesi dışında kendine göre eski kazancına göre yüksek kazançla iş bulduğunda etik düşüneceğini zannetmiyorum. Nasıl olsa öğrenirim der. Nasıl olsa Formen, işçi temsilcisi yardımcılarım var der ve paranın sıcaklığı ile atlar işin içine.
    MAALESEF piyasa bu Koray bey. İSG kültürünün yerleşmesi en az 10 yıl, mesleki etiğin yerleşmesi ve gelirlerin iyileşmesi enaz 15 yıl, Bence.
    Devlete gelince göç gide gide düzelir deyip avrupa kanunlarını Türkiye'ye adepte etmeye çalışıyor. bazen olumlu da olsa kafası dalavereye çalışan Müthiş Türk zekası ile etkisiz hale geliyor. Bazende iyiden iyiye saçmalıyorlar. İGU nun cılkının çıkması gibi.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ekim 2013 ---
    Orkun Beyin teklifi geliştirilebilir. Güzel fikirler gördüm. 1 A sınıfının göremediği riskleri 5 veya 3 C sınıfı tecrübesine göre daha iyi görebilir.
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Sizin çözümünüz nedir?
  11. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Çok umutlu değilim :(
    Aklımdaki çözümleri akşam yazayım. Ancak Uzmanlaşma yönünde olacağını özet olarak söyleyebilirim.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Ferit Bey teklif cazip, geliştirilme kısmı olumlu. Puanlama sistemi devam çalışma süreleri değişik.
    İtiraf etmeliyim benim önerimden daha kolay anlaşılır ve kolay uygulanabilir :rolleyes:
  13. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
  14. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

Bende mantığı severim ama benzetmeniz yanlış. Biz 5 elma bir armut olsun demiyoruz.. 5 adet amasya elması 1 adet iri golden elma olsun diyoruz. Sonuçta tecrübe ve bilgi birikimi A sınıflarının cinsinin değiştirmez ..olsa olsa onları daha büyük daha gösterişli yapar... Ben kendini yetiştirmiş C sınıflarının eski bilgi tecrübe ve birikimlerini birleştirerek pekialal A sınıfı işini yapabileceğini söylüyorum.. Unutmayın ki Her C sınıfı üniversiteyi yeni bitirmiş Toy mühendisler değil... Öyle olanlarımızın bile istek,şevk ve azimle hızla yol alacaklarına eminim...
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Katılıyorum ama işini yapmasın fırsat var sınavına girip A olsun diyor bakanlık. Buna niye karşıyız bir anlasam :)
  16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Koray Bey puanlama sistemiyle çalışırsak tehlike sınıfında çalışıp süre işletme sorunu da ortadan kalkacak. Dolayısıyla öyle bir karşıtlığımız yokki ;)
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Kendinizi niye puanlatıyorsunuz. Madem A kadar bu işi biliyoruz diyorsunuz. İşte fırsat gir sınava kazan ve A ol. Niye bu zahmetler? A nın işini yapacağına kendisi olun. Bitsin bu azap.
  18. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

Evet benim dediğim sistem daha doğrusu verilen önerilere getirdiğim yorum bu.Yalnız dediğim gibi bu sistem sadece A sınıfı ihtiyacını berteraf etmeye yönelik. Asınıfı iş yerinden 10000 tl isterken iş veren 2500-3000 tl ye C sınıfı iş güvenliği uzmanı çalıştıracak. toplamda 3 kişi çalıştırıp daha fazla saat ile aradaki tecrübe farkını tolere edecek. Aynı zamanda fabrika sorumluluk sahaları 3 e bölünerek daha ince ve spesifik çalışmalar yapılabilecek..arada ki maaş farkı iş vereni maddi yönden rahatlatacak seviyede olmayacak ama yasa gereği Kalkıp Asınıflarının çok yüksek fiyatlarınada boyun eğmeyecek...Ben nerden A sınıfı bulacağım diye düşünmeyecek..C ler bir sınavla A ya nasıl geçer gibi polimikler kalmayacak...
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Allah'ım sonunda duygularıma tercüman olan, tam olarak aklımdan geçenleri anlayan biri çıktı...........:asik:
  20. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu devirde babası bile oğluna çalışmadan para vermiyor. En azından bu işi yapmaya niyeti olanlardan seçecekler. A sınıfı iş güvenliği uzmanlığında çok para var deyip önce c olayım sonra hemen bir sınavla A olurum diyebilen olmayacak bu işte c den başlayıp çalışacaklar insanlar arasında alacaklar :)