1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Öncelikli Kimyasallar Listesi-10 Temmuz 2012

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 28 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yapılan yazılı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, çevre ve insan sağlığına zarar verebilecek riskli kimyasalların listesini açıkladığı bildirildi.

  Özellikle sanayi sektöründe yoğun kullanılan bu kimyasalların, AB uyum süreci çerçevesinde çok yakında yasaklanmasının gündemde olduğuna işaret edilen açıklamada, bunlar arasında aseton, naftalin, çinko oksit, amonyum nitrat, kömür zifti, gaz yağı, kloroetilen, nikel, toluen ve kloroformun da bulunduğu belirtildi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, konuyla ilgili, Türkiye’nin AB kimyasallar mevzuatına uyum sağlaması halinde, sanayinin temel girdileri arasında yer alan bu kimyasal maddelerin kısıtlanması veya yasaklanmasının gündeme geleceğini ifade etti.

  Dolayısıyla bu kimyasallarla iştigal eden sanayicilerin zor durumda kalmamaları için gerekli önlemleri almaları gerektiğini belirten Baş, şunları kaydetti:

  ”Öncelik listesinin yayımlanmasıyla, sanayicimizde bu konudaki farkındalığın artırılması hedefleniyor. Sonuçta ya kimyasalın üretim prosesi ve kullanım biçimleri değiştirilerek ya da daha çevre dostu alternatif maddeler bulunarak insan ve çevrenin o kimyasala maruz kalma yoğunluğu azaltılmış olacak.”
  kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

  Ekli Dosyalar:

 2. kimyacı34 İSGforum Üyesi

  Çok güzel olur...:)) aralarında öle hammaddeler var ki Sanayici kapatsın gitsin fabrikayı....ikame edilmesi mümkün olmayan hammadeler var...bakalım yaratıcı türk sanayicisi buna nasıl bir kılıf uyduracak... iş güvenliği sağlamak yerine kaldır gitsin....
 3. kimyacı34 İSGforum Üyesi

  Zaten o kadar mükemmel AR&GE varki bizim sanayicimizde hemen alternatif geliştireceklerdir. bunla ilgili artık KOSGEB falan fonları serer ortalığa...devlet teşvik verir.....umutluyum ben ya girecez bu AB ye... biz girene kadar dağılmazsa tabe:rolleyes:
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kafaların, anlayışın değişmesi ve bir sanayici kültürünün,bir işletmecelik kültürünün ve de arge kültürünün gelişmesi tabi zaman alacaktır..Bu safhada insanları mutlu etmek için mamul- nihai ürün üretilirken,üretimin her aşamasında çalışan insanlarımızı kimsenin hasta etmeye yada sakat bırakmaya hakkı yoktur..çalışan var olmak için emek verir bu emek onu çalışırken öldürmememli hasta etmemeli ve zaman kaybına sebebiyet verecek verimliliği düşürmemelidir..usta işçi olmaz zor bulunmasıda zamanımızda daha aranıyor,buluncada yitirmememek lazım...
 5. kimyacı34 İSGforum Üyesi

  Kesinlikle aynı fikirdeyim. Hiç bir şey insandan daha önemli olamaz. Ama insan da sınıf sınıf deildir,her can aynı değerdedir. O bahsedilen hammaddeleri Avrupa Birliği Ülkelerine sahip büyük kimya firmaları uzak doğu -türki cumhiyetlerde ve Çin de ürettiriyorlar. Pisliği bizde kalmasın ama paramızı kazanalım mantığıyla hareket ediyorlar, eğer gerçek olan insan sağlığıysa kapatsınlar fabrikalarını biz de kullanmayalım...
  Bu şekilde sadece para kazanmalarının şekli değişecek. Ürün ülkeye başka isimlerde kaçak olarak sokulmaya çalışılacak.Ürün karaborsaya düşecek,fiyatı artacak,maliyetler artacak vb... Pek çok üründe şu an öle yapılıyor.
  Bu olay bana şu anda hükümetin sigarayı içmeyi her yerde yasaklamayı planmasına benziyor. Halkın sağlığını gerçekten düşünüyorsanız, sigarayı satıştan kaldırırsınız,kanunen de yasaklarsınız,(uyuşturcu muamelesi yaaprsınız yani)ama bu arada vergisinden de vazgeçeceksiniz ki halk da samimiyeti görecek inanacak...
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  :)