1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önemli- 6331 sayılı kanunun geçici 5. maddesine göre sertifika değiştirme zorunluluğu kimlere?

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve ibrahim559 tarafından 12 Haziran 2013 başlatılmıştır.

  1. ÖNEMLİ: Bakanlığın yapmış olduğu duyuruya göre 2 temmuz 2011 de belge alanların belgelerini yenilemeleri gerekiyor mu? yada hangi tarihte belge alanların belgelerini yenilemeleri gerekir.


    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=gecici5son

    6331 sayılı İSG Kanununun Geçici 5. md göre sertifikalarını değiştirmek şartıyla kullanmaya veya sınava katılmaya hak kazananların dikkatine !!!

    İlgili madde gereğince belgelerini değiştirmek amacıyla Bakanlığa başvuru yapmak isteyenlerin dikkatine !!! TIKLAYINIZ

    İlgili madde gereğince belgelerini yenileri ile değiştirenlerden, yeni belgelerini kullanmak isteyenlerin dikkatine !!! TIKLAYINIZ

    Daha önce eğitim alarak, ilgili madde gereğince sınava girme hakkı kazananların dikkatine !!! TIKLAYINIZ


    GEÇİCİ 5 MADDESİNİN YÜRÜRLÜLÜK TARİHİ 30 HAZİRAN 2013'TE BİTECEKTİR. İLGİLİ KİŞİLERİN BU TARİHTEN ÖNCE BAŞVURU YAPMALARI ÖNEMLE RİCA OLUNUR. 30 HAZİRAN 2013 TARİHİNDEN SONRA YAPILACAK BAŞVURULAR HİÇBİR ŞEKİLDE DİKKATE ALINMAYACAKTIR.

    GEÇİCİ MADDE 5 (1) Bu Kanunun yayımı tarihinden önce Bakanlıkça verilen işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hemşiresi sertifikası veya belgesi ile Türk Tabipleri Birliği tarafından verilen işyeri hekimliği sertifikası sahiplerinden belgeleri geçersiz sayılanlar, mevcut belge veya sertifikalarını buKanunun yayımından itibaren bir yıl içinde Bakanlıkça düzenlenecek belge ile değiştirmeleri şartıyla bu Kanunla verilen bütün hak ve yetkileri kullanabilirler. Aynı tarihten önce eğitim kurumlarınca verilen işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlayanlardan eğitimleri geçersiz sayılanlar ilgili mevzuata göre sınava girmeye hak kazanırlar. Hak sahipliğinin tespitinde Bakanlık kayıtları esas alınır.

    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=gecici5son
  2. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Belgemizin geçerli olup olmadığını nereden öğrenebiliyoruz? Bilgisi olan var mı?

    Ben de 02.07.2011 sınavnda uzman olanlardanım. Bizim sınav sonrasında çok tartışmalar oldu; iptal sorular fln. Bu sebeple mahkeme sonuçlanana kadar askıya alınma durumu vardı bizim belgelerin. Acaba kanun maddesinde de bahsedilen bu durum mudur?
  3. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar konu hakkında bilgisi olan yok mu? "Belgeleri geçersiz sayılanlar"dan kasıt nedir? Kanundan önce belge alan herkesi mi kapsıyor? Çok açıklayıcı bir madde değil. Yardımcı olan yok mu?
  4. Bir kaç arkadaşla bu konuyu tartıştık ve bu olayın temmuz 2011 de sertifika alanları kapsamadığı kanaatine vardım.
    Ama emin olmak için 170'e sorulabilir.
    Bu duyuruda bahsedilen kişiler kanundan önce sertifika alıp ta sertifikaları iptal olan kişiler. örneğin 25 aralık 210 sınavında sertifika alanlar gibi.