1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Önemli duyuru yönetmelik için 23 kasım 2013 sınavı 21 aralığa ertelendi 5 ilde sınav yapılacak

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 10 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    3. sınav hakkı ne oldu
  2. h_yuzuak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32781
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DSİ Başmüh.
    Şimdi çok iyi oldu. 14 aralıkta A sınıfı belgemizi alalım hayırlısıyla.
  3. Gökhan Ustaosmanoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

"Bu nedenle yeni sınavhakkı tanınanların da sınava girebilmelerini sağlamak amacıyla, 23 Kasım 2013tarihinde yapılması planlanan işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığısınavının ötelenmesine acil ihtiyaç duyulmuştur."

Haber;
    kaynak: http://yenisafak.com.tr/ekonomi-haber/12-bin-muhendise-is-kapisi-aciliyor-08.10.2013-571950

A SINIFIN İŞİNİ C SINIFI YAPABİLECEK
    Bu işyerlerinde, 180 bini 'çok tehlikeli', 200 bini 'az tehlikeli', kalanları da 'tehlikeli' olarak sınıflandırıldı. Bunlardan çok tehlikeli grubunda A sınıf sertifikalı uzmanlar, az tehlikeli olanlarında B sınıfı, tehlikeli işyerlerinde de C sınıfı sertifikalı uzmanlar görev alacaklar. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, bin 800 prim günü bulunan B sınıfı sertifikalı uzmanlar ile 3 bin prim günü bulunan C sınıfı sertifikalı uzmanların çok tehlikeli sınıfına giren işyerlerinde görev alabileceğini söyledi. Genel Müdürlük yönetmelik değişikliği ile bin 500 prim günü olan C sınıfı uzmanı, sayıları 200 bini bulan 'az tehlikeli' işyerinde, B sınıfı sertifikalı uzman gibi görev alabilecek hale getirdi. Eğer C sertifikalı uzmanın 3 bin prim günü bulunuyorsa, bu kez 'çok tehlikeli' sınıfında yer alan ve A grubu sertifikalı uzmanın işini yapabilecek. Yine bin 800 pirim bulunan B sınıfı uzman da A sınıfı uzmanın görevlerini üstlenebilecek.​
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Ekim 2013 ---

3 bin priminiz var mı? benim 2500 :( B alabileceğim sanırım
  4. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

prim gün B ye tutsada ne farkeder.. c sertifikasını alamadım ki daha .:(
  5. h_yuzuak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32781
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DSİ Başmüh.
    14 aralıkta c yi al sonraki sınavda da diğerini
  6. Gökhan Ustaosmanoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    aynen:) 4 ay içinde B oluyosun kısacası
  7. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    diğer sınavda da prim gün hakkı tanınır mı acaba..
  8. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NUROL
    Bu hesap bu primlerle tutmaz ;) istenilen sayıda B ve A uzman sınav sonrasın da da elde edilemeyecektir. Günü kurtaran planlar yapılarak iş yapılırsa da durum böyle devam edecektir. Hayırlısı bakalım görecez...
  9. h_yuzuak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32781
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DSİ Başmüh.
    şimdi sen sadece c belgesine odaklan. başka birşey düşünme
  10. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    3. sınav hakkı ne oldu acabao_O
  11. h_yuzuak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32781
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DSİ Başmüh.
    arkadaşlar bu iki sınav hakkı şu: 2 ağustos 2013- 2 ağustos 2014 arasında yani bir yıl içinde belgesi olup primi tutanlara 2 sınav hakkı veriliyor. diyelimki aralık 14 , mart 14 , temmuz 14 te yapılan sınavların üçünden 2 sine girme hakkı var. ama 3 sınava giremiyoruz. 2 hakkkımızda alamazsak hakkımız ölüyor.
    3. sınav hakkı şimdi çıkacak yönetmelik değişikliğinde var. yaci c sınavına girip 2 hakkın doldu ise aralık 14 te sınava girebilirsin. yönetmelik değişikliği birkaç gün içinde çıkar.
  12. Gökhan Ustaosmanoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet o yönetmeliği bekliyoruz,,,3. sınav hakkı onda varmış.
  13. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu durum sinir bozucu. ya 3 hak versinler ya da barajı birazdüşürsünler.. iyi paralar dökülüyor kurslara..en önemlisi umut besleniyor.. benim son hakkım 68le kaldım mayısta.. bu gol defa olmalı...
    :)
  14. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    23 Kasımda yaparsa,düzenleme yetişmiyor ve c den a sınıfı olmak için yada c den b sınıfı olmak için torba yasayla verilemiş olan sınav hakkını kazananalar(prim sayısı na göre yapılması düşünülen yeni düzenleme) bu sınava giremiyor.Bu düzenlemeyi kasım ın ilk haftasına yetiştirecekler ve bu kişilerde sınava girecek.
  15. Gökhan Ustaosmanoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hem kurslara hem devlete ödeniyor...o kadar çok kişi girecek ki ortalık vıcık vıcık İsg ci olmasın bu işte de.. ondan korkuyorum
  16. h_yuzuak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32781
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DSİ Başmüh.
    arkadaşlar 14 aralıkta A belgesi sınavına giriyorum. hayırlısı
  17. Gökhan Ustaosmanoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yerinde olmak isterdim:)
  18. Kemal Akbulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar duyurudan ve gazete vb yazılardan anladığımı sizlerle paylaşıp bir nebze sorularınızı cevaplamış olmak istiyorum.
    2 Ağustos 2013 Cuma günü ve 6495 Sayılı yayımlanan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 55 ve 56. Maddeleri gereği C Sınıfı sertifika sahibi olup 1500 gün SGK pirimi olan arkadaşlara B Sınıfı, 3000 gün SGK pirimi olanlara A Sınıfı sertifika ve ayrıca B Sınıfı sertifika sahibi olup 1800 gün SGK pirimi bulunan arkadaşlara da A Sınıfı sertifika verilmesi düşünülüyor. Bunun sebebi A ve B Sınıfı sertifikaya sahip personel yetersizliğidir. Bu amaçla düzenlenen yönetmelik taslağı yayımlanamadığı için 23 Kasım 2013 sınavını 14 Aralık 2013 tarihine ertelediler.
    Yönetmeliğin içeriği hakkında detaylı bilgi sahibi olmadığım için aklınıza gelebilecek çeşitli sorulara cevap veremiyorum. Bu sorulardan bazıları:

1. SGK piriminin teknik personel olarak alınıp alınmadığına bakılacak mı? Muhtemelen hayır. Yani kendi branşı dışında bir iş yaparak dahi pirimi doldurmuş olsa sınava girip başarılı olursa sertifikasının sınıfını yükseltebilecek.

2. Pirimi yeterli olan personele hangi sınav uygulanacak? Muhtemelen pirimi hangi sertifikaya yetiyor ise o sertifika sınavına girecek.

3. Sertifika sahibi olmayıp ta ilk kez sınava giren kişinin pirimi yeterliyse B veya A sınıfı sertifika sahibi olabilecek mi? Muhtemelen hayır. Çünkü 6495 sayılı kanunun ilgili maddesinde "iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara" demekte.

4. İki sınav hakkında da başarısız olanlara 3. sınav hakkı verilecek mi? Yönetmelik yayımlanmadan cevap vermek zor ancak kuvvetle muhtemel 3. sınav hakkı verilecek.

5. 14 Aralıkta başka sınavla çakışıyorsa (AÖF gibi) sınav tarihinde bir değişiklik yapılır mı? Bence yapılmalı ama bilemiyorum :)

Benim aklıma ilk etapta gelen sorulardı bunlar. Cevapları Yönetmeliğin yayımlanması ile büyük ölçüde alacağımızı sanıyorum. Umarım arap saçına dönmez. Zaten yeterince döndü. Arkadaşlara faydalı olmuştur umarım.
  19. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Şimdi C sınıfıyız bir aksilik olmazsa A sınavına gireceğiz ve muhtemelen A sınavı B sınavına oranla daha zor olacak! 69 ile A sınavını geçemediğinizi ve B sınavına girdiğimiz taktirde 70 üstü rahat alabileceğinizi varsayarsak, 69 ile C sınıfı kalmamız mümkün... o halde B sınavına girmeyi tercih etme hakkı tanınabilir mi acaba? Çok uzun oldu sanırım ama işin özü dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olur muyuz ?
  20. Kemal Akbulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Haklısın insan çok şey istiyor ama maalesef bir çoğu gerçekleşmiyor. İnşallah bu sınavda başarılı olup bir sonraki sınavda da sertifika sınıfını yükseltirsin ;)
    Ben mayıs ayında C sınıfı sertifika aldım ancak A ve B sınıfı sertifika sorularını hiç incelemedim. Zorluk derecelerini bilmiyorum. Eğer A sınıfı sertifika sınavında kendine güvenemiyorsan B sınıfı sertifika sınavına girebilirsin diye düşünüyorum. Kimse seni isteğin dışında bir sertifika almaya zorlayamaz. Benim görüşüm bu yönde...