1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Önemli duyuru yönetmelik için 23 kasım 2013 sınavı 21 aralığa ertelendi 5 ilde sınav yapılacak

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 10 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Erkan hocam başlığı siz mi açtınız görmedim bile, yani bu kadar yalama oldu ya bu iş dedim acaba duyuruda da mı gün içinde değişiklik oldu hani malum 23 kasım sınav duyurusu yapılalı daha bi hafta ancak olmuşken artık gün içinde de sınavların tarihlerinin uygulamalarının katılım şartlarının değişebileceğini bekler oluyo insan ister istemez :)
  2. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalışılan yerde iyi tehlike analizi yapamamışım ve tedbirsizlik ihmalkarlıkta var..sonuçta ucuz yırtılmış hafif yaralanma geçmiş olsun bana..:)

Şunu gördüm bugün,yapılan işe iyi hakim olmak lazım.Mesela;

• hangi iş ekipmanları kullanılıyor ve tehlikeleri nelerdir,
    • elektrik el aletlerinde ne tür kkd ler kullanılmalı,
    • malzeme düşebilir mi,
    • yüksekten düşer mi;
    • yapılan işlerde yaralanmaya mahal verecek tehditler neler olabilir,
    • detay detay düşünmek lazım..
  4. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Erkan Bey siz yanlış yazmamışsınız bu arada gerçekten duyuru düzeltilmiş :)
  5. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çok geçmiş olsun tekrar.
    Zaten bizim işin zorluğu da bu...Her şeyi çok detaylı düşünmek gerekiyor...Algımızın çok açık olması gerekiyor...Kılı kırk yarmak gerekiyor...
    Hipodrumda risk analizi yapacağım, seyisler baret giyiyor mu diye sordum...Burası inşaat mı baret giysin dediler...At tekme atarsa seyisin kafası paralanır ya da beyin kanaması geçirirse de böyle gülerek cevap verirsiniz dedim...( Bu basit bir örnekti )
  6. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    5 il de girme olayı kesın mı? dun aksam dogru duzgun arastırmadan ucak bıletı aldım bıde yaaaa ... :) ızmırdeyım ama acaba ıstersem ankarada gırebılırmıyım. bıletlet yanacak yoksa :) varmı konu hakkında bılgısı olan. ozelden de yazabılırsınız.

tesekkurler.
  7. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel

Efe Bey,
    Sizin bu söylediğiniz 29.12.2012 tarihli İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik'te belirlenen eski çalışma sürelerinden tehlikeli gurupta olanlar için de geçerliydi. Şöyle ki,
    750x15 dakika = 11250 dakika/60 = 187.5 saat yani 180 saatten 7.5 saat fazla.
    Burada kanun koyucu için asıl olan eğer çok tehlikeli guruptaki bir işyerinde 1000 kişi çalışıyorsa bir tam zamanlı iş güvenliği uzmanı gerektiği.
    Tabii bu da şöyle bir garip durum doğuruyor, eğer 999 kişi çalışıyorsa bu sefer 1'den fazla uzman gerekiyor.
    999x12=11988 dakika = 1 A sınıfı Tam süreli İG uzmanı (180 saat =10800 dakika) + 1 A,B veya C sınıfı İG uzmanı 1188 dakika:)
  8. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

5 ilde sınav yapılması kesin artık nerede gireceğiniz sizin tercihiniz
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Uçak biletini erteletebilirsiniz. İlerde lazım olur ankaraya giderseniz. :)
  10. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    “ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞINDA A, B ve C SINIFI AYRIMI FİİLEN KALKMIŞTIR. „

Ocak 2004, aradan neredeyse 10 yıl geçti, şimdi Ekim 2013. Toplam 4 yönetmelik, 14 değişiklik 244 dava. Nihayet 10 Ekim 2013 günü yapılan değişiklikle C sınıfı uzmanların önümüzdeki aylarda A sınıfı olmasının önü açıldı.

Spekülasyonlar,tartışmalar,eleştiriler,beklentiler derken yönetmelik yürürlüğe girdi. Bu tür fırsatlar her zaman olmayabilir. Bayram süresince ders çalışmaya başlayıp bu kriz fırsata çevirmenin tam zamanı.

Makalelerimin yayınlanması ile birlikte çok sayıda telefon, mail ve SMS gelince anladım ki sahada çok yaralı iş güvenliği uzmanı varmış. Üstelik de hemen hepsi bu kaotik ortamdan umutsuz,mutsuz.

Şimdi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi internet sayfasında yayınlanan duyuruya bir bakalım:
    (1) (C) sınıfıiş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına girebileceklerdir.
    Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur,Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.
    Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C.vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile) Bakanlığa başvurmak zorundadır. İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.
    Duyuru çok net, ancak sorular daha çok prim gün sayısı ve kamu görevlileri şeklinde yoğunlaştı. Şimdi okuyuculardan gelen soruları yanıtlayalım.
    Sevgi CEYLAN: SGK prim gün sayısı uzmanlıktan itibaren mi? Yoksa mezun olduktan sonra çalışmaya başladıktan sonra ödenen primler mi baz alınacak? C sınıfı bir uzmanın B veya A sınıfı uzmanlık sınavına girmesi için kursa gitmesine gerek var mı?
    Primin ne zaman yatırıldığı hiç önemli değil. Kişi isterse 17 yaşında prim ödemeye başlasın, 24 yaşında okulu bitirsin, 35 yaşında C sınıfı uzman olsun, hiç fark etmez, asıl olan 12.11.2013 günü itibariyle istenilen 1500 ya da 3000 gün primin olmasıdır. C belgesi olanların eğitime katılmasına gerek yoktur.
    Faruk BUYRUKÇU: C belgesine sahibim, 20 yıllık devlet memuruyum, A sınavı için eğitime katılacak mıyım?
    Eğitime katılmayacaksınız, kurumdan alınacak bir yazı ile başvuruda bulunup sınava gireceksiniz.
    Sezen SAYDAMTEKİN: Ekim 2012’de kursa gidip eğitimi tamamladım. İki kez sınav için ücret yatırdım ama sınava girmedim. Durumum ne olacak?
    Ücret yatırmak sınav hakkının kullanılması anlamına gelmez. C sınavına 2.8.2014 tarihine kadar yapılacak bütün sınavlara girebilirsiniz.
    Ömer BUDAK: Üç ayrı firmadan her 30 gün olmak üzere toplam 90 gün prim yatıyor adıma. Bu durumda benim prim gün sayım 30 mu? Yoksa 90 gün mü? Baz alınacak?
    5510 sayılı Kanuna göre birden fazla işveren tarafından yatırılan prim gün sayısı otomatik olarak hesaba geçer, ancak emeklilikte sadece 30 gün baz alınır. Emekli maaşında ise 90 gün baz alınır. B sınavı için 90 gün olarak hesap edilir.
    Bilge Sevgi DUYULUER: 2013 Temmuz ayında Emekliye ayrılmış bir C Sınıfı uzmanım. Hangi sınava hazırlanmalıyım prim günüm çoktan doldu. A sınıfına mı katılmalıyım? Çalışmam ne yönde olmalı?
    İster B, ister A sınıfı için başvuru yapın tamamen sizin takdirinizde. A sınavı biraz daha zor olur. B sınavını kazanırsanız 3 yıl süreyle daha A sınıfı iş yerlerine bakabilirsiniz ama 3 yılın sonunda tekrar bir eğitim, tekrar bir sınav. Ne gerek var. Fırsat bu fırsat. A sınavına hazırlanıp biran önce bu işi bitirmek gerekir. Sektör sizi dört gözle bekliyor, evde oturma zamanı değil.
    Murat AKMAN: C sınıfıyım ve 2000 gün primim mevcut. 21.12.2013 sınavında B olursam, Şubat 2014 sınavında A sınavına girebilir miyim?
    Evet,girebilirsiniz hukuki bir engel yoktur.
    Kudret KANAT: 18.8.2013 sınavında C oldum. Farklı farklı iş yerlerinde toplam 1817 gün primim var. 21.12.2013 günü yapılacak B sınavına girebilir miyim?
    1500 günü geçtiği için B sınavına girebilirsiniz. Hatta ben sizin yerinizde olsam,önce B olur, ardından Şubat 2014 sınavında da A olurum, bu işi iki sınavda bitirir kurtulurum.
    Esra GÖKTAŞ: İki kere üst üste iş güvenliği uzmanlığı sınavına girdim başarısız oldum şimdi benim durumum ne olacak?
    2.8.2014 tarihine kadar yapılacak bütün sınavlara dilediğiniz kadar girebilirsiniz.
    SKB İSG: 4800 prim günüm var kimya mühendisiyim bu çıkan yasa tekrar değişir mi?
    En azından yapılacak ilk sınava kadar değişmez.Endişenize katılıyorum. Bakanlığın yarın ne yapacağını kimse bugünden kestiremez. Siz hemen A olun ve kurtulun bu stresten.
    Sonuç:primin ne zaman, kimin yatırdığı hiç önemli değil. SSK, BAĞKUR ya da EmekliSandığı hiç fark etmiyor. On binlerce C belgeli insan inşallah yapılacak A sınavında üstün başarı elde eder de bu mesele kökten çözülür. Sınava gireceklerin çok ciddi ders çalışmaları gerekiyor.
    Son 8 yıldır, yazmadık yer bırakmadık, söylemedik platform kalmadı. Bu sınıf ayrımını kaldıralım dedik, ama nafile sözümüzü kim dinler. Yapılan bu değişiklik aslında sınıf ayrımın ortadan resmen olmasa bile fiilen kalktığının ayak sesleridir. Tek duam, başarı oranı yüksek olsun. Aksi halde, bakın biz fırsat verdik ama sınavı geçen olmadı diyecekler. Onun için ne olur bu sınavı geçin. Geçmeniz için gerekirse tüm yurtta turneler düzenleyerek 1-2 günlük kamplar şeklinde sizleri A ve B sınavına bile hazırlamayı düşünüyorum. Çalışacağınız kaynakları iyi seçiniz. Bilgi kirliliği oldukça fazla.
    Kalın sağlıcakla, kazasız bayramlar sizin olsun, bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Dr. Adnan AĞIR
  11. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkez sınavı vergide alacağı belgenin harfini beğeniyor.bu bile işe ne kadar ciddi bakıldığını gösteriyor.