1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önemli : sınıf yükseltme sınavına girecekler için çsgb'den 2 duyuru 03-12-2013

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 3 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı sınıf yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılarak bu haklarını kullanabilirler. Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

1. Kanun ve Yönetmelikte açık bir şekilde belirtildiği üzere hiçbir borçlanma prim gün hesabına katılmayacaktır.
    Örnek: Askerlik borçlanması, doğum borçlanması vb.

2. Bir ay içerisinde kişi adına farklı işyerlerinden yatırılan primlerin toplamı, en fazla 30 prim günü olacak şekilde hesaplanacaktır.

Örnek: Bir kişi adına Haziran ayında A işyeri 30 gün; B işyeri 30 gün ve C işyeri 30 gün olmak üzere toplam 90 gün prim yatırılmışsa, prim günü hesabında ilgili ay için en fazla 30 günüdeğerlendirmeye alınacaktır. Mükerrer olan diğer günler prim gün sayısında hesaba katılmayacaktır.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=sinav_ek_duyuru
  2. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    başvuru yapamayan arkadaşlarımız okusun.onlar adına üzgünüm.herşeyde vardır bir allahtan hayr diyelim
  3. Halil GENÇER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21758
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    GENÇER MÜHENDİSLİK
    3 Aralık 2013 tarihli Duyuru
    Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılabilirler. Bu hak bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar.

Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Belge sınıfı yükseltme imkanı tanıyan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklik gereği;

· 2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.

Örnek 1: C sınıfı belge sahibi bir uzman, prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge sınavına girmeye hak kazanır.

Örnek 2: B sınıfı belgeye sahip olanlar, prim gün sayısı yeterli olduğu takdirde A sınıfı belge sınavına girebilirler.

Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.

· Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.

· 21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.
  4. Kahraman GÜLŞEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91091
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Niğde Üniversitesi
    C sınıfıyım. Şu an için A sınıfına yetecek prim gün sayım vardı. B ye başvurmuştum. Kazanırsam bir sonrakine A için girecektim. Bunu da başvurmadan önce 170 den teyit ettirmiştim. Şimdi ben 21 aralığa başvurdum. Son maddeye göre 21 aralıktakinden vazgeçsem B için 2 şubat ve mayıs olamk üzere 2 sınav hakkım daha mı olacak. Yoksa bunda olduğu gibi son dakka yapılacak bir duyuruyla sadece Şubata mı girebilirim. Yorumlarınızı bekliyorum.
  5. Ali Koçak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53310
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kalan Madencilik
    '' 21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler''
    Benim bu ifadeden anladığım; sen bu sınava girme. Şubat ve Mayısta A için iki hakkın baki kalacak.​
  6. Murat YILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91346
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Elektronik Mühendisi
    MEB sitesinden başvurunuzu kayıt ettiniz mi?

Eğer kayıt işlemini yapmadıysanız 2 sınav hakkınız duru. Ancak kayıt işlemini yapıpta sınava girmezseniz 1 sınav hakkınız kalır. Maalesef oda B için olur. Bence daha 3 iş günü varken gününüzün yeterli olduğunu belirtip; Sınav kaydınızın A sınıfı için alınmasını sağlamaya çalışın.
  7. Kahraman GÜLŞEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91091
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Niğde Üniversitesi
    Meb'den kayıt yaptım. Ben zaman kazanmak için en iyisi kaydı iptal ettirip (eğer oluyorsa) ve zaman kazanmak için 21 aralıkta sınava girmeyip Şubat ve Mayıs için A'ya hazırlanayım. (Eğer B yerine başvuruyu da kabul ederlerse). Galiba bu işte son bir iki güne kadar beklemek lazımmış... Bakalım daha ne değişiklikler ve sürprizler yaşayacağız.
  8. Satife Üstüner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu 3 sınav mı olacak demek peki bilen var mı bir senede 4 sınav diyorlardı :( aralik subat be Mayıs mı yani
  9. Kahraman GÜLŞEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91091
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Niğde Üniversitesi
    Bakanlık Uzman yapmadan önce böyle zorlu bir süreçten geçiriyor galiba. Neyin ne olduğunu anlayabilirsek ve sınava girebilirsek diğerleri bunların yanında daha kolay olacak bence. Yarından itibaren önce MEB'e yaptığım 21 aralık sınav başvurusunu ipatl ettirmeye çalışacağım, onu yapabilirsem sonrasında ki sınavlar için de bakanlığa B yerine A için katılmak istediğimi belirten bir dilekçe yazacağım . yani tüm yaptıklarımı iptal edip baştan yapacağım.(tabi eğer oluyorsa) :sinir:
  10. nihat Altuntaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82297
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MALATYA TEKNİK KONTROL HİZMETLERİ MÜHENDİSLİK VE DANIŞMANLIK
    '' 21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler
    Başvurduğu halde diyor kayit yapip yapmamasi onemli degil. 21 aralığa girmezse bile 2 sınav hakkı saklı kalır. .
    ''
  11. Kahraman GÜLŞEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91091
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Niğde Üniversitesi
    Arkadaşlar bugün yayınlanan duyurudan önce de prim gün sayısı tutuyorsa ilk sınavda B olabilenler bir sonrakine A olabilmek için girebileceklerdi. Bunu hem forumdan yorumlardan takip ettim, hem de 170 nolu numaradan bizzat teyit ettirdim. Ama bugünkü bakanlığın duyurusunu görünce resmen küçük bir şok yaşadım. Bu şekilde 21 aralığa girmeyip sonra da sadece bir sınav hakkınız kaldı derlerse artık hiç şaşırmam. Bu yüzden hertürlü ihtimale karşı başvurumu iptal ettirmek için uğraşacağım.
  12. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yükseltme sınavına başvuru yapamıyorum doğum borçlanması yapanlar kabul olmuyor deniliyor doğum borçlanması yapıp giriş yapabilen vars alütfen yardımcı olun 170 dekiler birşey bilmiyor
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Aralık 2013 ---
    konuyla ilgili bilgi sahibi olan varsa yardımcı olun ne yapabilirim
  13. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatma Kocaer hanımfendi bu yazı nerde ve ne zaman çıkmış bilgi alabilirmiyim siziden rica etsem. Sınav başvurusundan önce mi yoksa sonra mı açıklanmış?
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yukarıda linki verdim bugün itibari ile yayınlandı.
  15. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ama biz parayı 1 ay önce yatırdık :((( başvuruyuda
  16. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bu duyurudan dolayı üzülenler için söylüyorum.kesinlikle üzülmesinler çünkü yeter sayıda uzman yok( yani a ve b için söylüyorum)bu sınavların sonucuna bakacaklar ve yine yeter sayıda çıkmayacak sabırlı olun benim şahsi görüşüm ağustosdan sonra tekrar kanun değişimine gidecekler ve yeniden sınav hakkı tanınacaktır.düşünülen sorun ile bulunan çözümde bu kadar kısıtlamaya gidilmesi saçma mutlaka tekrardan çözüm yoluna gidecekler kanunu komple kaldıramıyacaklarına göre uzmanı fazlalaştırmaktan başka çare görünmüyor.
  17. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    parayı da yatırdım
  18. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Duyuru teyyit edildi.
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=sinav_hakki_duyurusu
    Buna adına Resmen kelek yapmak denir. Duruyorlar duruyorlar son dakka golü atıyorlar. olmaz böyle şey. ne kadar ayıp bişey ya.hem üstelik kanunsuz. bu durumda mağdur olan arkadaşlar hemen gidip mahkemeye başvursunlar. neye dayanarak böyle bişeye karar veriyorlar. benim de a ya girme hakkım kayboluyor bu durumda. mademki 2 hak verdin kullanma hakkımızı elimizden alma. hiç belge almak için tek hak var diye bişey var mıyda ya.zaten aylardır işsizim ertelenmenin yüzünden.birde bu gavur eziyetini yapıyorlar. hakkımı helal etmiyorum.
  19. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eda hanım bakanlığın yaptığı şey hukuksuz hem kayıtsız şartsız prim günü diyeceksiniz insanlar bu duyuruya göre gardını alacak hemde sınavdan iki gün önce değiştirmeye kalkıp insanları mağdur edeceksiniz.yani şu duyuruyu 2 gün önce ilk baş duyuru ile yapmak çokmu zordu.bu yüzden insanlar haklarını aramalılar.size tavsiyem sgk ile bir görüşün yatırılan paranın geri almanın bir yolu varmıymış bir öğrenin vede bakanlığı dava edin eminim mahkeme sizi haklı bularak bu sınava yada bir sonrakine gireceksiniz.
  20. Halil GENÇER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21758
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    GENÇER MÜHENDİSLİK
    Fatma hn. düşüncenizde haklısınız, bakanlık dün ak dediğine bugün kara diyor. Büyük ihtimalle uzman sayısı yeterli olmayacağı için önümüzdeki süreçte yine düzenlemeler yapacaklardır. Ayrıca bugünkü bakanlık açıklamasına göre, sınava girmeyenlerin sınav hakkı yanmıyor diye düşünüyorum. Öyle yorumladım veya anladım. Ağustos 2014'e kadar 2 sınava girme hakları her halükarda var. Ağustos 2014'e kadar 2 sınav hakkını kullanmayanlar için bir şey diyemem. Benim yapmayı düşündüğüm şey, sınav gününe kadar hazırlanıp sınava girip elimden geleni yapmaktır.
    Bu arada elbette yapılan değişiklikler haksızlık. Mahkemeye başvuracak arkadaşların kazanacaklarını düşünüyorum. Ayrıca buradan sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar dilerim.