1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önemli : sınıf yükseltme sınavına girecekler için çsgb'den 2 duyuru 03-12-2013

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 3 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Valla ben ne yapacağımı şaşırdım 5 gündür 170 'i arıyorum saatlerce telefonda bekletip başvurular yapıp sonrada bana bişey yapamıyoruz diyorlar. 147 yi arıyorum onlar topu 170 e atıyor oyuncak ettiler beni .. hem para yatıttır hem sınav parası al hem sınava gireme.. maden sınav harcı yatırırken akılları nerdeydi neden bana sınava giremiyorsunuz para yatırmayın diyen olmadı ... şimdide iki gün kala doğum borçlanması yapamazsın olmaz deniliyor ... nedir bu ??? şaka mı?? kanunda nerde ve hangi yönetmelik merak ediyorum 2 gündür arıyorum nerde diye...
  2. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu sorunu Ali Tezele yazacağım bakalım ne cevap alacağım... yaptıkları yanlış hakkımı arayacağım ..
  3. Barış Özener İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63807
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORTADOĞU OSGB
    Bu arada (sınıf yükseltme sınavları hariç) Eğitim aldıkları tarihten itibaren 3 yıl boyunca sınırsız sayıda sınava girme hakkı verildiğini eğitim aldığım kurumdan mesaj yoluyla ilettiler.
  4. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    En azından başvuru hakkı verilmeyen arkadaşların banka sistemine tanıtılmaması gerekirdi. Para öderken adın çıkıyor, kayıtta çıkmıyor. Gerçek bir komedi...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Aralık 2013 ---
    Barış bey, bu husus son çıkan yönetmelikte zaten var, yeni bir şey değil.
  5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    benim anlamadığım c sınıfı uzmanda sıkıntı yokken asıl sıkıntılı sınıf olan a ve b de yükselme sınavında neden bu kadar kastılar anlamadım.
  6. Barış Özener İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63807
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORTADOĞU OSGB
    Ahmet bey hangi yönetmelik bulamadım ben
  7. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben 2 hakkımız olduğunu biliyorum ... Bu ne komedi bunların ki.. Bu yönetmelik ne zaman çıktı
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bugün yaptıkları açıklamalar aslında mantıksız değil ama bu açıklamaların zamanı şimdi değildi. doğru karar, yanlış zaman. malesef zamanında doğru düzgün açıklama yapmamaları nedeniyle birçok insan mağdur olacak. a-b sınıfı uzman fazla yok diye çokta sulandırmamak lazım. işin altından kalkamadılar, herşeyi ellerine yüzlerine bulaştırdılar.
  9. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür edrim Fatma hanım ve arkadaşlar ...
  10. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Belki başvuru çok fazla olmuştur.
  11. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bencede açıklama yanlış değil ama zamansız bunu başvuru yaparken yayınlayacaklardı şimdi değil ... ama niye yapsınlar millet şakır şakır para ödedi sınava girceğim diye ...niye gelen parayı kessinler ki.. Eğer sınava giremezsem parayı geri almak için herşeyi yapacağım fazla para bile ödesem önemli değil önemli olan insanları kandırmaları
  12. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 11.10.2013/28792​
    MADDE 16 – Aynı Yönetmeliğin 28 inci maddesinin birinci fıkrasında geçen “Genel Müdürlükçe” ibaresi“Bakanlıkça” olarak değiştirilmiş, ikinci fıkrasında geçen “en fazla iki defa” ibaresi madde metninden çıkarılmış ve üçüncü fıkranın birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    belkide emekli iş müfettişlerin hoşuna gitmemiştir
  14. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu iş para mara işi değil. hiç bir konuda da haklı felan da değiller. kendi adamlarını sokmak için yapmış oldukları bi düzenek bu. baktılar olmadı . bi çapar oğlan yapalım dediler ve hakkımızı elimizden aldılar. herşey bundan ibaret. mis gibi a olma hakkımızı kaybettik.
  15. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı sınıf yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılarak bu haklarını kullanabilirler. Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

1. Kanun ve Yönetmelikte açık bir şekilde belirtildiği üzere hiçbir borçlanma prim gün hesabına katılmayacaktır.
    Örnek: Askerlik borçlanması, doğum borçlanması vb.

2. Bir ay içerisinde kişi adına farklı işyerlerinden yatırılan primlerin toplamı, en fazla 30 prim günü olacak şekilde hesaplanacaktır.

Örnek: Bir kişi adına Haziran ayında A işyeri 30 gün; B işyeri 30 gün ve C işyeri 30 gün olmak üzere toplam 90 gün prim yatırılmışsa, prim günü hesabında ilgili ay için en fazla 30 günü değerlendirmeye alınacaktır. Mükerrer olan diğer günler prim gün sayısında hesaba katılmayacaktır.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=sinav_ek_duyuru

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Aralık 2013 ---

3 Aralık 2013 tarihli Duyuru
    Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılabilirler. Bu hak bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar.

Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Belge sınıfı yükseltme imkanı tanıyan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklik gereği;

· 2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.

Örnek 1: C sınıfı belge sahibi bir uzman, prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge sınavına girmeye hak kazanır.

Örnek 2: B sınıfı belgeye sahip olanlar, prim gün sayısı yeterli olduğu takdirde A sınıfı belge sınavına girebilirler.

Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.

· Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.

· 21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=sinav_hakki_duyurusu
  16. sevgay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64972
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.
    bir arkadaşım aralıkta sınava girip C olmayı hedefliyor...yukardaki maddeye göre C olursa aralıkta şubatta A için başvuru yapabilir mi? (prim gün sayısı 3000 üstünde)
  17. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Evet öncelikle c alıp sonra a ve b diğer sınavda başvurabilir.
  18. sevgay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64972
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    yükseltme sınavı için son başvuru 11 aralık değ,l mi...şöyle ki adamlar bu tarihe kadar başvurunu yap, yaptığın belge adını da değiştiremezdin demiyor mu? B den A ya geçiş yapmayı düşünenler var ya,,,hani 2000 primi var, aralıkta olup şubatta A olmayı düşünenler. şimdi bunları engellediler, o zaman bu durumdakiler başvurmaz aralık sınavına, primi dolunca A ya başvururum mayıs sınavı için...garip oluyor...benim anladığım arkadaşım sen primin dolduysa 11 aralığa kadar başvurunu yap, başvurun sonrasında sınıfını değiştremezsin...ayrıca bu durumda B lere haksızlık oluyo...B lere diyoki tek yükseltme yapabilirsin...ama sertifikasızlara 2 yükjseltme hakkı veriyo, önce C oluyo sonra A oluyo...

kafam karıştı benim...
  19. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    Sn. Barış Özener'in dikkatine;
    Aşağıdaki metin 11.10.2013 tarihli 28792 sayılı resmi gazetede yayımlanan İş güvenliği uzmanlarının görev, yetki ve eğitimleri hakkında yönetmelik değişikliğinde gerçekleşen ve ilgili yönetmeliğin 28.madde 2.fıkrasında yer alan değişikliktir. Gecikme için özür dilerim.

Sınavlar

MADDE 28 – (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları (Değişik ibare: RG-11/10/2013-28792) Bakanlıkça yapılır veya yaptırılır.

(2) Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde (Mülga ibare: RG-11/10/2013-28792) (…) ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır.
  20. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    neden aynı konu iki kere açılıyor bunun neden önüne geçemiyoruz
    Erkan Dündar