1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Öneri: iş güvenliği'nde gündem adnan ağır - iş güvenliği uzmanlığı sınavı ötelense nasıl olur?

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Ferit Yılmaz tarafından 4 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Ötelense Nasıl Olur?  İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Ötelense Nasıl Olur?
  21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavı için başvuruların bitmesine iki gün kaldı ama adayların sorunları çözülmediği gibi stres katsayıları da artmaya devam ediyor.

  Çok sayıda telefon ve e-posta geliyor dertlerini anlatacak, sorunlarını çözecek mercii arıyorlar ama son 48 saate girdiğimiz şu günlerde iş güvenliği uzmanlığı hayali kuran meslektaşlarıma gerçekten üzülüyorum.

  Süreç neden böyle gelişti? Yapılan yönetmelik değişikliği insanların ödenmiş prim gün sayısı kurgusu üzerine yapılmıştı. Yani kişinin SGK dökümünde ne kadar prim gün sayısı gözüküyorsa onun dikkate alınması gerekiyordu. On binlerce kişi başvuru yaptı. Hatta birçoğu askerlik, yurt dışı ve doğum borçlanmalarını yatırdı, binlerce TL devletin kasasına para girdi, bir de baktılar ki devlet ayda 30 günden fazlasını kabul etmiyor. Peki, burada vatandaşın suçu ne?

  Adaylar ne yapmalı? SGK mevzuatı başka diyor, iş güvenliği uzmanları ile ilgili yönetmelik başka diyor. Dolayısı ile uzman adaylarını SGK mevzuatı değil, ÇSGB yönetmeliği bağlar. Böyle olunca da ödenmiş prim gün sayısını devlet bal gibi kabul etmek zorundadır. Kabul etmiyorsa ki etmiyor o halde tek başvuru yapacağımız yer kaldı idare mahkemesi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ne yapmalı? Sınav arifesinde bu kadar kaosun olduğu bir durumda sınavın ötelenmesinden daha doğru bir şey olamaz. Yazık, on binlerce kişi mağdur oldu ve bunlar mahkemeye gittiklerinde kesin kazanırlar.

  Doğru çözüm yöntemi nedir? Derhal yönetmelik değişikliği yapılmalı ve cümle hukuka uygun hale getirilmelidir. Başvuru yapan adayların hepsinin sınava kabulü sağlanmalıdır.

  “2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar” şeklindeki duyuru hukuka uygun değildir. Bu yükselmeyi kısıtlayan bir durum söz konusu bile değildir. Aralık 2013 sınavında C, ardından Şubat 2014 sınavında da bal gibi A olabilirler, bunu kimse engelleyemez.

  “Kanun ve Yönetmelikte açık bir şekilde belirtildiği üzere hiçbir borçlanma prim gün hesabına katılmayacaktır”
  Örnek: Askerlik borçlanması, doğum borçlanması vb. şeklindeki duyurunun da bir yasal dayanağı bulunmamaktadır. Bu durumun dikkatlerden kaçmaması gerekir.

  Sonuç: Keşke yanılsaydık da bu günleri önceden görmeseydik. Kanunu ve yönetmeliği herkes kendi kafasına göre yorumlamamalıdır.

  Öneriler: İş güvenliği uzmanlığındaki sınıf ayrımları fiilen kalkmış durumdadır, şimdi bunu Kanun değişikliği yaparak resmi hale getirme zamanı geldi ve geçiyor.
  21 Aralık 2013 sınavı için ya herkesi kabul etmek ya da sınavı ötelemek en doğru yoldur. Dilerim 1.1.2014’de yürürlüğe girecek İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun ilgili maddeleri ötelenmez. Tek korkum bu. Eğer ötelenme gerçekleşirse ülkedeki iş sağlığı ve güvenliği meselesi de bitmiş olacaktır.
  http://www.resulkurt.com/?artikel,7213/is-guvenligi-uzmanligi-sinavi-otelense-nasil-olur/adnan-agir
 2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Öteleme olacağını sanmam. Bu meselenin en ideal çözümü bence yükseltme sınavına gireceklerde belge şartı aranmaması. yani 3.000 günü olan birisi ilk sınavda kazandığı taktirde A belgesine sahip olabilmeli. Tabi sınav yöntemleri de belki biraz değiştirebilir.
 3. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  sınavsız verilsin bence daha kolay olur
 4. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7137
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  En kısa yol sınıf ayrımını kaldırmaktır. Kendine tecrübesine güvenen de gider A sınıfı olarak çalışıyor. Zaten korkan yapamayacağını düşünen çok tehlikeli sınıfa yaklaşmaz: Sınıf ayrımı kaldırılarak ne sınav derdi kalır nede uzman açığı derdi.
 5. konat İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İSG uzmanlık sınavlarında sorulan sorular gibi sürekli çelişkili ve her seferinde farklı bir durumla karşı karşıya kalıyoruz.İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü bu konularda neden sürekli çelişkili açıklama ve duyurular yapıyor anlamak mümkün değil? Esef verici bir durum, iyi olur inşallah diyorum.
 6. Halil GENÇER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  21758
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  GENÇER MÜHENDİSLİK
  Burada aynen doktorlarda olduğu gibi olmalı ve sınıf farkı kaldırılmalıdır. Kendine güvenen, tecrübesine güvenen gitsin istediği sınıf işyerinde çalışsın. Bunu engelleyici olmak yanlıştır.
 7. Bülent SEZER Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Sertifika Numarası:
  80758
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Doktorlarla durumu kıyaslamak enteresan. Tabii bugüne kadar neden diğer adımlarda da değerli doktorlarımızdan feyz alınmadı da şu anda gündeme geliyor. Çalışma süreleri yarı yarıya, örgütsel olarak standart hizmet bedeli uygulaması, mesleki dayanışma ve sigorta durumu mesela neden öncelikle akla gelmez. Herkes günü kurtarma peşinde tam Bakanlığa özgü düşünme tarzı. Dağına göre dumanı, çoğu kişi Bakanlığa veryansın ediyor ama uzmanları/adayları da pek ondan farklı değil galiba.
 8. Halil GENÇER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  21758
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  GENÇER MÜHENDİSLİK
  Ben doktor örneğini sadece onlarda işyeri hekimliğinde sınıf farkı olayı olmadığı için yaptım. Yoksa başka bir düşüncem vs. yoktur.
  İş Sağlığı ve Güvenliği alanında malum bu işin iki ayağından biri İşyeri Hekimi (Doktor) ise diğeri de İş Güvenliği Uzmanı (Mühendis, Mimar vs.) olduğu için ve bu iki ayağından birinde sınıf farkı yokken diğerinde sınıflandırma yapılmasını işin en başından beri garipsemişimdir. Bu durumdan dolayı bu örneği verdim.
  Ayrıca İSG uzmanlarının uzmanlık alanlarına göre işyerlerinde çalışması gerektiğini söylemişimdir her zaman.

  "Çalışma süreleri yarı yarıya, örgütsel olarak standart hizmet bedeli uygulaması, mesleki dayanışma ve sigorta durumu mesela neden öncelikle akla gelmez." ifadeniz sadece İSG uzmanları için değil, hemen hemen bütün sektörler için gündemde olması ve çözülmesi gereken en önemli problemlerden belki de en başta gelenidir.
  Saygılarımla