1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önerilerinizi bekliyorum

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Tugba Doğan tarafından 27 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  resimlerden yola çıkarak bana burada nasıl bir önlem alabilirim yardımcı olur musunuz.mevcut katımızda tavan ve yerlerde sürekli borular geçiyor.

  Ekli Dosyalar:

 2. CENK ÇIRAKMAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46797
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Selamlar, anladığım kadarıyla çalışma alanınız küçük belirli bir bölgeye sıkışmışsınız, yukarıdan geçen boru vb. ürünler için yapılacak pek bir şey yok çünkü merdivenli çalışmalar da dikkat etmek lazım.. Yerden geçenler için ise eğer zemin müsaitse yeri kırdırın ve boruları içine gömerek üzerine sac ile örtün veyahut en ekonomik yol, çalışma alanlarını sarı uyarı çizgileri ile çizerek yaya yollarını oluşturun çalışanların ve ziyaretçilerin tehlikeli alanlara girmesini engellemiş olursunuz, çalışanlara uygun iş elbisesi verilmesi gerekmekte ayrıca tüm elektrik panolarının zeminlerine izole paspas ekletip, C02 yangın söndürme cihazı koymayı da ihmal etmeyin... Resimlerden gördüğüm kadarıyla şimdilik bunlar aklıma geldi..
 3. Ahmet Yasin Güney İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  123456
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  SALİMOĞLU İNŞ. ALÜM. PAZ. SAN. TİC.
  Ne işi yapılıyor?
  Borulardan ne geçiyor?
 4. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  plastik profil üretimi.borulardan ham madde geçiyor fırınlara
 5. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  75248
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Toz, aydınlatma ve gürültü ölçümlerini yaptırıp ona göre tedbir almak ve KKD bulundurmak ve kullanmak gerekir.
 6. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  onları yapıyorum zaten.benim sorunum makine araları geçiş yolları ve tavan kısmında sürekli borular var onlara çözüm bulamıyorum.
 7. Ahmet Yasin Güney İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  123456
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  SALİMOĞLU İNŞ. ALÜM. PAZ. SAN. TİC.
  Cenk beyin dediği gibi, yeri kırdırabiliyorsanız yere döşeyin.
  Ya da mevcut boruların mesafelerini arttırın ve tavana kaldırın böylece geçiş bölgelerinde boru kalmamış olur.
  Tabi, makinelerin kullanım klavuzlarında boru mesafeleri ile alakalı başka bir bilgi yoksa.
 8. Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yerden geçen boruların proses gereği kırılma çatlamalara neden olmayacak şekilde korunması yeterlidir benim görüşüm. Zemini kırdırmak bir çözümdür ama fayda/maliyet açısından değerlendirmek gerekir. Orada gördüğünüz riskin derece ve sıklığına göre hareket etmekte fayda var. Örneğin sadece çalışanların ayağının oraya takılması gibi bir risk öngörüyorsanız bir işaretleme ya da başka bir şekilde sağlanabilecek farkındalık bile sorunu halleder. Yukarıdan geçen borulardan birisi zaten lokal havalandırma gibi görüyorum. Diğer boruların da kırılma, yerinden kopma, çıkma riskleri ortadan kaldırılınca da bir şey kalmaz. Hali hazırda bantla tutturulmuş olan kısımlar daha stabil şekilde sabitlenebilir. Onun dışında çok büyük problemler yok gibi.