1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Önlemek Ödemekten Kolaydır

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve bayramali tarafından 29 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. bayramali İSGforum Üyesi

Güler ÖZKARTAL/KENT GAZETESİ YAZARI
    İş sağlığı ve güvenliği hususunda pek çok işveren önlem almayı, işçilerine iş güvenliği eğitimler sağlamayı ve işyerinde uzman bulundurmayı her zaman maddi yük olarak düşünmüştür.

İşyerinde önlem almayı gözünde büyüten işveren yaşanan bir iş kazasında bunun bedelini kat kat ödemektedir.
    İşyerinde iş güvenliği deyince de hem işçinin hem de işverenin aklına ne yazık ki baret gelmektedir. Gittiğimiz kuruluşlarda bırakın iş güvenliğine yatırım yapmayı, para harcamamak için daha da sağlıksız ortamlarda çalışmayı göze alan pek çok kuruluş var.

Pek çok işveren iş güvenliğinden hâlâ habersiz…
    Tersaneler başta olmak üzere organize sanayilerin tümünde iş sağlığı güvenliği önlemleri açısından uygun davranan firma sayısı son derece az sayıdadır.
    Kuruluş sahiplerine iş güvenliği veya OHSAS (iş güvenliği ve işçi sağlığı yönetim sistemi) dediğimizde bu konu hakkında yeterli bilgilerinin olmadığını görüyoruz.
    OHSAS ve İş Güvenliği ise para harcama kalemi olarak görülmektedir. Tabi ki bu hususta çok duyarlı, bilgili işverenler ve kurumsal firmalar da azımsanmayacak sayıda ve bu işverenleri elbette takdir ediyorum.
    İş güvenliği hususunda işveren işçinin maaşını zamanında yatırmayı yeterli görüyor.
    Çoğu işveren, özellikle küçük işletmelerde işçinin maaşını zamanında yatırmayı kendileri için yeterli olduğunu düşüncesi içinde olup işyerindeki iş güvenliği alınacak önlemleri ve eğitimleri maalesef görmezden gelmektedir.
    Ayrıca bazı işverenler işçilerine verdikleri iş güvenliği eğitimlerini ilerleyen zamanda herhangi bir nedenden dolayı işçisini çıkarması durumunda verdiği iş güvenliği eğitimlerinin kendilerine mali bir yük olarak kaldığını düşünerek, iş güvenliği eğitimlerini önemsememektedir.
    Hâlbuki işveren işçilerine sağlayacağı iş güvenliği eğitimleri ile işyerinde olası bir iş kazasını önceden önlediği gibi iş kazasından dolayı doğan maddi zararla da karşı karşıya kalmamış olacaktır.
    İş güvenliği, işçinin işe giderken bindiği serviste başlar…
    İş güvenliği sağlamanın koşulları işçileri işe getirmek için kullandığınız servis arabasıyla başlar ve çalışanların evlerine döndükleri zaman içinde işletmede karşılaştıkları ya da karşılaşabilecekleri tüm risklerin tespit edilmesi ve bu risklerin bertaraf edilmesiyle sonlanır. Araçların kontrollerinin tam ve eksiksiz yapılması, şoförün eğitimi ve disiplini, iş güvenliği için bir adımdır.
    İş sağlığı ve güvenliğinde ilk yardım önemli!
    İkyardım eğitimlerinin yasa gereği zorunlu olduğu düşünülürse ilk yardımın kuruluşlar için ne kadar önemli olduğunu takdir edebilirsiniz. Ağır ve tehlikeli işlerde çalışan işçilerden her 10 kişiden biri ilk yardım eğitimi almak zorundadır. İlkyardım sorumluları iyi bir eğitimden geçmeli ve standartlara uygun ilkyardım malzemeleri sürekli kontrol edilerek kuruluşlarda belirli yerlerde bulundurulmalıdır.
    Ağır ve tehlikeli işlerde çalışanların yılda bir kere zorunlu olarak sağlık kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Kuruluşlarda gıda ile uğraşan kişiler dâhil olmak üzere çaycı bile mutlaka portör muayenesinden geçmek zorundadır.
    Yasa gereği kuruluşlar işçilerine iş güvenliği eğitimlerini uzman kişilerce verdirmek durumunda…
    Kuruluşlar yasa gereği zorunlu olan iş güvenliği eğitimlerini tüm çalışanlara kendi kuruluşları dışındaki uzman kişilere verdirmek zorundadır. İşletmeler masraf yapmamak için kendi bünyelerindeki mühendislere bu eğitimleri verdirmek istemektedirler ama bu hiçbir zaman yeterli değildir.
    İş güvenliği kurul eğitimleri yasa gereği zorunludur ve tutanakları saklanmalıdır. Bu eğitimlerin dışında çalışanlara sürekli eğitim verilmek zorundadır.
    Yangın eğitimleri de verilmesi gereken zorunlu eğitimlerden biridir. Hatta tatbikat bile yaptırılmalıdır. Çalışanlara uygun dinlenme, yemek ve soyunma odaları tahsis edilmelidir. Soyunma odalarında duş, lavabo, temizlik malzemeleri, soyunma dolapları bulundurulmalıdır. Güvenlik ve uyarı levhaları mutlaka bulunması gereken yerlerde olmalıdır.
    İşverenlerimize kesinlikle haksızlık etmek istemiyorum ve ben de bir işveren olarak bir işveren olarak, ülkemizde işveren olmanın ne denli zor olduğunu elbette biliyorum.

Ancak her zaman önceliğimiz çalışanımızın sağlığı ve güvenliği olmalı ki, işletmelerimiz de güvenli bir şekilde uzun yıllar devamlılıklarını koruyabilsinler.

ELİNİZE SAĞLIK...