1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Örnek acil durum vaziyet planı

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Suzan Özgür tarafından 11 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Suzan Özgür İSGforum Üyesi

Örnek bir çalışma... Faydalı olması dileğiyle:)

Ekli Dosyalar:

2. Ali Olgun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119511
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Netelsan Elektrik Elektronik AŞ.
    farkLı bir çaLışma payLaşım için tşk ederim
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  4. Zeynep Tülin Özney İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba, ben yeni yeni bireysel olarak risk analizi ve acil durum eylem planı yapmaya başladım. Çünkü 1,5 senedir uzman olmama rağmen kendime çalışacak yer bulamadım. Bir yerden başlamam gerekiyor. Uzun zamandır bu işlerle uğraşan insanların benim gibilere kızdığını biliyorum ama öğrenme hevesinizin sekteye uğraması nasıl bir şey hepiniz bilirsiniz.

Velhasılı kelam, 5-10 çalışanı olan ve kimyasal kullanılmayan matbaa işlerinde, (kağıda şekil verme, yapıştırma vb, baskı yok) kullanılmak üzere risk analizini hazırladım. Ancak acil durum eylem planında zorlanıyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Planı yaptığım yer bir matbaacılar sitesinde bir atölye. Sanırım sitenin genelini düşünmem gerekiyor. Yol gösterene gerçekten müteşekkir olacağım. :)
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    http://www.isgforum.net/threads/acil-durum-faaliyetlerinde-prosüdüründe-olması-gerekenler.7783/
    http://www.isgforum.net/threads/acil-durum-planları-tahliye-kurtarma.7471/

Yukardaki kaynak linkler çözüm üretmesse detaylı olarak burada elimizden geldikçe cevap veririz.İnşallah.
  6. Zeynep Tülin Özney İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle çok teşekkür ederim linkler için. Hepsini inceledim, çok faydalı oldu. Ben buranın isg uzmanı olmayacağım yükümlülükleri henüz başlamadığı için. Çalışan sayısı 5. Bir sorumlu olması yeterli sanırım. Bu durumda okuduklarımın ışığında ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsızım. Yoksa buradaki dökümanlar çok yardımcı ama durumum özelinde biraz muğlaktayım. :(
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Öncelikle Acil durumlar yönetmeliğini iyi okumak ve anlamak lazım.

İşyerlerinde acil durumlar hakkinda yönetmelik (İlgili Konu)

1-risk değerlendirmesinde olduğu gibi dökümantasyon hazırlanmalı,
    2-Acil durumlar talimat haline getirilmeli,
    3-4 adet ekip var ekipler kurulmalı(bu ekiplerede destek elemanı istiyor yönetmelik)

Asgari yönetmelik ışığında acil durum ekipleri;
    • Yangın ve tahliye ekibi(en az 3 kişi)
    • kurtarma ekibi(en az 3 kişi)
    • Koruma ekibi(en az 2 kişi)
    • ilkyardım ekibi(en az ilk yardım yönetmeliğinde bahsi geçiyor,az tehlikelide 20 kişide 1,çok tehlikelide çalışan sayısı %10 kadar)
    4-Acil durum telefon ve planları hazırlanacak

5-Yılda 1 kez;
    • Söndürme ve kurtarma tatbikatı,
    • İlkyardım tatbikatı,
    • Acil durum Kaçış tatbikatları yapılacak.
    6-Acil durum ekipleri, dışarıdan yada özel işi bilenler tarafında gerekirse destek alınarak eğitim verilmesini istiyor.

7-Acil toplanma alanın belirlenmesinden bahsediliyor,

8-Acil durumları gerekli şartlara göre belirlenmesi gerektiğinden bahsediyor...vel hasılı risk değerlendirmesi ile kafa kafaya önemli kıldı bu işi yönetmelik o yüzden düşük fiyatlar vererek kendinizi heder etmeyin derim.iş risk analizi kadar zor.

9-Çok tehlikeli yerlerde 30 kişi üzeri,tehlikeli işyerleri için 40 kişi ve üzeri,Az tehlikeli işyerleri için 50 kişi ve üzerinde bu ekipler kurulmalı diyor..

10-10 kişi ve altında tüm ekipler için 1 kişi yeterlidir diyor..

kaynak link:http://www.isgforum.net/threads/acil-durum-planları-ve-ekiplerin-kurulması.4151/page-2