1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Örnek denetim ve risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve isghizmetadmin tarafından 24 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar hep alıntı yapıyordum bir paylaşımda ben yapayım dedim umarım yararlı olur

Ekli Dosyalar:

2. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    yangından başka bir tehlike yok mu? Yoksa sadece 1 sayfasını mı paylaştınız? eğer tamamı bu kadarsa bence biraz daha gözlem yapmalısınız. Birde işyeri adını silipte yayınlasaydınız daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Paylaşım için teşekkürler
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    NURHAN HANIM SADECE ÖRNEK BİR KISMINI EKLEDİM ZATEN 2. SAYFAYA DİKKAET EDERSENİZ GENEL BİR DEĞERLENDİRME SONUCU EKLEDİM
    TEŞEKKÜRLER
  4. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    Erdem bey peki risk analizi üzerinde göstermediğiniz riskler. diğer deyişle iyi uygulamar kısmı mevcutmu firmaya veriliyormu.
    müfettişler geldiğinde hangi konu başlıkları altında denetim yaparak risk analizi oluşturduğunuzu görebileceklermi.(denetim raporu) açılan döflerin aksyon süreleri risk analizi üzerinde mevcut değil sanırım. Firma sahibi açılan her döf için (döfler açıldıysa) ceza yememek için döfleri kapatması gerektiğini biliyormu. döfleri kapattığında risk naliz tablosu revizyonu yapılıp aksyon süreleriyle beraber işlenmiş yeni risk tablosuan sahip olucakmı. risk taplosu üzerinde göstermediğiniz ve eğer iyi uygulamar tablosu yok ise denetlenmeyen her risk için çıkacak cezayı saymıyorum. paylaşımlar yapılırken veri oluşumları ile ilgili kısımlarıda açıklarsanız iyi olur. Belgesini yeni almış arkdaşlar en azından daha detaylı bilgiye sahip olurlar. ne kadar 1 müsibet bin nasihatttan daha iyi olsada 1001 nasihat vermek daha iyidir sanırım. Mesleğinizdeki acı deneyimler insanların hayatını değiştirecek nitelikte.
  5. atihatipoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    isghizmetadmin ben isg uzmanı değilim kendi risk analizimizi kendimiz yapmak istiyoruz fakat yayınladığınız linkden sitenize üye olamadım örnek çalışmaları görebilmek için çünkü uzman sicil numarası filan istiyor bana yardımcı olabilirmisiniz
  6. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    Sistem sadece uzmanların giriş yaparak sizlere hizmet vermeleri için hazırlanmıştır. Uzmanlık belgesi olmayan hiç kimsenin sisteme üyeliğine izin verilmemektedir. ne kadar sistem üzerinde risk analizi hazırlamak kolay dahi olsa, sistemin tüm yazılımını çalışma sistemini ben kurmuş olmama rağmen ben dahi sistem üzerinde denetim ve risk analizi yapmaya cesaret edemem.En başta hangi riske hangi şiddeti ve hangi olasılığı vereceğimi bilemem. Benim size tavsiyem işi ehillerine bırakmanız.
  7. atihatipoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    isghizmetadmin bölgemde 3-4 tane elle tutulur İSG hizmetleri veren firma var ve bunlarda risk analizi ile ilgilenmiyorlar bile diğer konularda para bastıklarından bu firmalara risk analizi için başvurduğumuzda risk analizini kendiniz yapabilirsiniz diye cevap veriyorlar bende çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığını aradım onlarda bana 5 adımda risk değerlendirmesi adında bir kitapcık yolladılar birde yanında yönetmelik ve bu yönetmelikde işveren işyerinde kendi kurduğu ekip ile risk değerlendirmesi yapabilir diyor ki işletme 10 kişinin altında çalışanımız bulunuyor size danışmak istediğim konu yasal olarak bunu uzman olmadan(işin doğrusu uzmana yaptırmak ben yasal tarafından soruyorum) bizim yapmamızda kanuni bir sorun varmı sizden ricam bu konuda bilgilendirmeniz bizi teşekkürler
  8. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    Kanunen bu mümkün kendiniz yapabilirsiniz. Ben sadece amerikayı yeniden keşfe gerek yok diyorum. Siz işletmenizde risk olarak neleri göstereceğinizi ve bunları hangi şartlara uygun hale getirmenizi biliyorum diyorsanız sorun yok geriye gelen müfettişinde sizinle aynı görüşte olmasını beklmek kalıyor sadece. örnek yangın söndürme tüpü gerekli varsayım olarak aldınız götürüp depoya koydunuz. varmı var amma yangın anında personelin erişemeyeceği bir yerde. size göre sorunu çözmüştünüz ama müfettişe göre sorun devam ediyor olucak.
  9. atihatipoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    peki risk değerlendirmemizi uzmana yaptırdık ve müfettişler geldiği gün terslik ya yangın tüpü personelin kolaylıkla erişemiyeceği yerde o zaman değerlendirmeyi uzman yaptı diye sorumluluk uzmanın mı şuanki yönetmelikden anladığın kadarı ile hayır sorumluluk yine biz işverenlerin peki değişen ne ?
  10. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    Ben sadece Risk analizi yaparken kendinizi riske sokmayın diyorum. dediğiniz bir durumda uzman bunun uygun olmayacağını size söyler zaten. Bu arada ben uzman değilim bunu daha öncede belirttim. Bu iş sadece risk analizinden ibaretde değil bu arada.
    işletmeniz ne iş yapıyor? kaç kişi çalışıyor? bence bunları paylaşsanız burada yardımcı olacak mutlaka uzman arkadaşlar çıkar diye düşünüyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Nisan 2013 ---
    birde hangi şehirdesiniz?
  11. atihatipoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Cnc eğtimi verdiğimiz bir cnc atölyem/kursum var babamında mobilya atölyesi bu iki yer için risk analizi yapmaya çalışıyoruz iki yerde de on kişiden az personel var(kursda 2 kişi-atölyede 4 kişi) yer kocaeli bu iki iş kolunda risk analizi örneklerinde bana yardımcı olursanız sevinirim burada yaklaşık 15-16 yıldır bu tarz eğitimler veren bir yer var onları aradığımızda bize kendilerinin yapmadığını ve bizim kendimizin yapabileceğini söylediler bende bakanlıktan 5 adımda risk analizi diye bir kitapcık edindim örnekler konusunda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tavsiyem bu işi profesyonele yaptırın eğer yapacaksanız.en nihayetinde risk değerlendirme yönetmeliğinde bu işi için ekip kurulması gerekliliğini ve bu ekipte en az bir uzman yada hekim bulunması gerektiğini söyler.Devam ediyorum risk değerlendirme yönetmeliğine göre bu raporda neler olması gerektiği ve standartlarını açıkça ve net olarakta altını çizmiştir.

Gelelim asıl soruya,ben bir işyerimde yangın tüplerinin ulaşılmayacak görünmeyen yerlere konullduğunu ve en az 90 cm yerle olan ilişkisinin kesilmesi ve işaret levhalarıyla desteklenmesi hususu ile alakalı olarak risk analizimde;

Tehlike:yangın tüplerinin uygunsuz yerleşimi
    risk:müdahale yetersizliği,maddi hasar,ölüm
    şiddeti:5
    alınması gerekli tedbirlerede yasal mevzuattan atıflar yaparak gerekli şeyleri yazmıştım.ve bu hususla alakalı özel DÖF raporuda açmıştım.

bu raporu okuyupta gerekli önlemleri işverenim alır benim yaptırım gücüm yok..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Nisan 2013 ---
    Not:işveren olarak yangın tüpü hususunda tehlikeyi çözebilmeniz işyerinizdeki profesyonelce yapılması gereken çalışmaya yada tehditleri görmeye yeterliği değildir!!!
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar tüm paylaşımları bu kadar sorguluyor ve ithamda bulunuyor musunuz ben şahsen sorgulamıyorum. paylaşımları inceliyor ve üzerine kendi bilgi birikimimi ve yorumumu da ekleyerek daha güncel revize olmuş bir çalışma çıkarmaya çalışıyorum. eklediğim paylaşımın başında da dediğim gibi alıntı yapıyorum. bunu yaparken de diğer arkadaşların emeklerine saygısızca atıfta bulunmuyorum. uzman arkadaşlara katkı sağlayacak iseniz yapıcı olun lütfen
  14. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    Emeğinize saygısızlık etmek gibi bir niyetim olamaz. kesinlikle yanlış anlamayın yargılayıcı bir yazı olduğunun farkındayım ama bu konuda eksik bilgiye sahip arkadaş sayımız çok. ben uzman değilim bunu hep söylüyorum sadece yazılımı geliştirmek adına bu sektörün her safhasını incelemek zorundayım paylaşımları yaparken yanlış izlenimlere mahal vermeyelim diye yazdım. benim yayınladığım örnek risk analizini revize edip kullanıcam diye teşekkur edenler oldu. özellikle tamamının atma bilgiler olduğunu göstermek adına paris şanzelizede oto tamirhanesi olarak yaptım örneği. ben sadece safhalarıyla sistemde nasıl yapılıdığını göstermek adına paylaştım.
    sizin hazırladığınız örneğide revize edip kullanacak çok kişi çıkacak :) bunu söylemeye çalıştım. ne şahsınıza nede mesleğinize saygısızlık şeklinde algılamayın. öyle bir izlenim yarattıysamda özür dilemeyide bilirim. kusura bakmayın.
  15. Nihal Özdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    verdiğiniz bu örnek çalışmaları ben de kaydediyorum.yeni başlayacak bir kişi olarak paylaşımları inceliyorum.fikir sahibi olmam için benim için çok önemlidir.

teşekkür ederim..
  16. Sadık TUNCAY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    paylaşım için teşekkürler
  17. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Merhaba,
    Bu konuda size yardımcı olurum,risk analizi yapmak için açıkçası vaktim yok ama nasıl ve ne şekilde olacağı konusunda firmanızı gezip,sizi yönlendiririm.
  18. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    cumalar güzel oluyor ama pazartesiler biraz zor geçiyor

Ekli Dosyalar:

19. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    cnc tezgahlar ;

Ekli Dosyalar:

20. Mehmet Gürzoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bir sorum olacak,

risk analizi yaparken döf'lerin altına ilgili yönetmelik/tüzüğün numarasını belirtmek mecburi mi? risk değerlendirmesi yönetmeliğini inceledim ama bulamadım.