1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Örnek kimyasal (msds'lere göre) risk analizi

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Engin Kara tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    Kimyager arkadaşlarımın dikkatine! Arkadaşlar, bu analizi daha öncede paylaştım ama eksiklerimin neler olduğunu, eleştirileri alamadım sizlerden. Kimyasal analizden anlayan arkadaşım varsa eleştiride bulunabilirmi? Eklemem gereken başka neler var bilen varsa yardımcı olmasını dilerim.Teşekkürler..

Ekli Dosyalar:

2. deniz ardalı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kullanılan kimyasalların özellikleri ve tavsiye edilen önlemlerle ilgili ayrıntılı bir çalışma olmuş.ancak alınan önlemler ve sorumlu kişiler kısmını göremedim. Acaba tavsiye edilen tüm önlemler alındı mı diye bir sorum da olacak..
  3. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    henüz dün teslim ettim.OSGB ye bağlı firma değil dışarıdan hizmet aldı bizden.Yapıp yapmadıklarının kontrolünü yapmamıza gerek yok. Ayrıca önlem alacak bir işletme ben daha görmedim.Yapılması gerekdi ve yaptık.Kimse sayfasını dahi açmaz bence.Sorumlu kişilerin kimler olacağını bilemem. Çünki işletmeyi tanımıyorum
  4. Yaptığınız risk analizinde yalnızca MSDS bilgileri mevcut. Bu bilgilere göre puanlama yapmışsınız. Analiz eksik kalmış gözüküyor. Tamamlanması için aşağıdakileri eklemeniz daha doğru olacaktır.
    1. Kimyasalın kullanıldığı bölüm
    2. Kullanım sıklığı günde örneğin 15 dkdan az - 15 dkdan fazla
    3.kullanım şekli örneğin ml-lt-m3 veya gr-kg-ton veya dökme
    4-Kimyasalın maruziyet sınır değeri (varsa)
    bu bilgileri de değerlendirmelisiniz. değerlendirme sonunda alınabilecek önlemleri de yazmalısınız.

Size tavsiyem COSHH yöntemidir. Tüm bunları yaptıktan sonra sonuçlarınızı ekteki gibi bir tabloya kaydetmelisiniz. Ekte görünen sonuç tablasunda seri 100 seri 200 cilt geniş vb kodlanmış önlemler. oluşturacağınız genel önlemler kitabına atıf yapmaktadır. tablodan kimyasala bakan kişi önlemine ise ilgili seriyi kitapçıktan bakarak bulur ve önlemlere ilişkin fikir edinir.

adsız.JPG
  5. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    İşte budur.İbrahim Bey gerçekten tüm samimiyetimle teşekkür ederim. Kaç gündür böyle bir bilgi istiyordum. Kesinlikle sadece MSDS'leri yazdım buraya.Yeterli olmadığını biliyordum da.Ne yapmam gerektiği konusunda fikir sahibi değildim. Tekrar çok teşekkürler..
  6. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    teşekkürler..
  7. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    Değerli bilgileriniz ve ilginiz için çok teşekkürler Fatih Bey.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Şubat 2013 ---
    Değerli bilgileriniz ve ilginiz için çok teşekkürler Fatih Bey.
  8. Stility İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bugüne kadar gördüğüm en detaylı risk analizi İbrahim Bey.Ufkumu genişlettiniz .
  9. ORHAN SEVİNÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar iyi çalışmalar. iyisinizdir umarım..kimyasal depolama çalışması yapıyorum. fakat R kodları kafamı karıştırdı depolama yaparken R kodlarını da dikkate alayım mı güvenlik sembollerinin yanında..mesela R20: solunduğunda zarar verebilen madde. Msds formunda T sembolü yok ama R 20 var.. ben bunu T: zehirli sembollü gibi düşünüp mü depolayacağım,
    Son olarak kimyasal taşgan kabu 1 lt'ye 0,33 lt midir mevzuatta bulamıyorum, şimdiden teşekkürler.
    ( Okumam gereken mevzuatı bile söylemeniz yeterli )
    Tekrar iyi çalışmalar diliyorum.
  10. ORHAN SEVİNÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ederimm, iyi çalışmalar...
  11. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kimyasal madde depolaması hakkında bir kaç döküman

Ekli Dosyalar:

12. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler
  13. ORHAN SEVİNÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tekrar selamlar,
    risk matrisi ve bilgiler elimde mevcut fakat, R kodlarını depolamada dikkate alacak mıyım, çünkü r 20 soluduğunda zararlı ben bu durumdan X de- "zararlı sembolü" arasındaki fark ne ve depolarken R kodunu dikkate alayım mı,..
  14. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Arkadaşlar ben de şu an çalıştığım firma için bir risk analizi yapacağım. Firmamız deterjan üretimi gerçekleştiriyor. Benim kafamı kurcalayan bu firmada risk analizi yaparken üretimi gerçekleştirdiğimiz ham maddelerin risk analizini yapmam yeterli midir? Yoksa üretilen deterjanlar da bu risk analizinde belirtilmek zorunda mı?
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tüm prosesi tara ve depolama dahil.Ayrıca üretilen kimyasallarıda bu işe kat.hangi risk analizi yöntemini kullanacaksın.ayrıca zehirlenme,yangın ve patlama riski çoktur bu tip işletmelerde.ham madde ve nihai ürün safhasına kadar tehlikeleri iyi tesbit et ve değerlendir.
  16. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Kusura bakmayın. Bu konu biraz hassas olduğu için bilmişlik yapmaya niyetim yok. Açık ve net konuşacağım. Hocam risk analizi olarak L Tipi matrisi düşünmek zorundayım. Çünkü en kolayı o. Ama sizin kimya alanı için bir öneriniz varsa onu da değerlendirmek isterim. Fakat açıklamasıyla beraber risk analiz örneğini verecek olursanız sevinirim. O kadar sınava çalıştım fakat hala risk analizlerini tam olarak kavrayamadım.
  17. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Bir de hocam bir şey daha var. Şimdi risk analizi yaparken örn; kostiği ben haftada üç kez kullanıyorum. Hidroflorik asiti ise ayda belki bir kez kullanıyorum. Fakat hidroflorik asit kostiğe göre daha çok zarar veriyor. Fazla solunması adamı öldürür. Olasılıklarını nasıl kıyaslayacağım. Lütfen yardım edin. Bu işi bilmeden yaparsak patronun palyaçosu oluruz.
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    frekansı yüksek,olasılığı yüksek ve şiddeti yüksek risk gruplarında,ya kaynağına yönelik tedbirler yada ikameye yönelik tedbirler geliştirmelidir.çok fazla üçe beşe takılmadan sahada da uygulunabilirliği olan kontrol yöntemleri geliştirmelidir.Ben yakında dökümantasyon paylaşacam ordan faydalınırsın.Kimyasal tehlike ve riskleri hususunda mevzuatı iyi bilmeli ve iyi uygulamaları takip etmeliyiz.