1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Örnek kimyasal (msds'lere göre) risk analizi

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Engin Kara tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Son bir şey daha sorup sizi rahat bırakacağım. Asitler için risk analizi yaparken hepsini bir bütün olarak kabul edebilir miyin
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hepsini ayrı ayrı mazuriyetini,formülünü,etkilerini,süresini vs. tek tek ele almak lazım..
  3. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    iyi de hocam bizim patron heralde benim işi tam kavramadığımı gördü düzmece yapalım diyor, sonuç itibariyle anlaşamadık istifamı verdim, işsizlik moduna girdim :)
  4. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Ben bu firmanın hammaddesinin risk analizini sadece MSDS'lere göre yaptım. Kimyasalları yazdık çizdik. Eee daha sonra ne olacak. Bu işin sadece üretimdeki ham madde aşaması yok ki. Ham maddenin kazanda kullandığımız her kimyasala göre verdiği farklı bir reaksiyonu var. Eee bu durumda ortamda bulunan her bir kimyasalın farklı ürünler oluşumunda gösterdiği farklı aktiviteleri incelemek mi gerekiyor. Yani işler iyice karışacak demektir. Hem burada sadece üretim yok. Bizim bulunduğumuz yer bir mahalle. Allah korusun zehirli bir gaz oluşumu sadece bize etki etmez, mahalleyi zehirleriz. Yani kısacası işler bayağı karışık.
  5. Hakan Gürsaç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi

İbrahim Bey;

HSE/COSHH metodolojisi için bir kaynak önerebilir misiniz?
    Teşekkürler.

Hakan
  6. Risk değerlendirmesinin hazırlık aşamasında kullanmış olduğum rehber.
    http://www.ttb.org.tr/kol/is/file/kimya.pdf internet adresinde bulunan Kimya sektörü iş sağlığı ve güvenliği rehberi 531. sayfasında bulunan
    Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde
    Tehlikeli Maddeler Yönetmeliği’nin Uygulanması İçin Bir Davranış Kılavuzu. Kılavuzun orjinali Almanya kaynaklı olup ÇSGB tarafından türkçeye çevrilmiştir.
    Web adresindeki klavuzu incelerseniz 616. sayfasında seri 100, seri 200 .......................gibi önlemleri göreceksiniz. Tabloda yazan serilere karşılık gelen önlemler buradan seçilerek işletmede uygulanması sağlanmalıdır.

Sizde bu rehberin 531. sayfasından itibaren başlayarak inceleyiniz ve adım adım anlatılan yöntemi uygulayarak değerlendirmenizi yapabilirsiniz. Rehber ilk okumada anlaşılamayabiliyor. Başlamadan bir kaç defa tamamını okuyunuz.
  7. Hakan Gürsaç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    İbrahim Bey;
    İnanılmaz büyük bir katkınız oldu, öncelikle çok teşekkür ederim. Geç yazmamım sebebi kafamı bu kitabın içine gömdüğüm için ve de kimya alt yapılı olmadığım için ( en azından inorganik kimya) çok zamanımı aldı. Şu an sona gelmek üzereyim. Anladığım birşey oldu ki; dünyanın çok gerisindeyiz. Ne yazıkki üretim yapan işyerlerinin büyük çoğunluğu kullandığı kimyasalların ciddiyetinden haberleri yok, yada varsa da korunma amaçlı yatırım gerektiğinden ve insan hayatının kıymet-i harbiyesi olmadığından boş vermiş durumdalar. Daha içler acısı durum ise kimyasal üreticileri yada ithalatçıları kısmında; yazdıkları MSDS lerin ciddiyetle ilgisi yok. Üstlerine giderseniz elimizdeki bu deyip kaçıyorlar. Bu ürün 400 derecede form değiştiriyormu sorusuna bilmiyorum diyebiliyorlar. Yahu biz bunu dökümhanede kullanıyoruz, metal 800 derecede eriyor, enjeksiyonda ısı 400'ün üzerinde şunu araştır cevap ver deyince aylarca yanıt alamayıp umudu yitiriyorsunuz.MSDS'in 3. Bölümünde maddenin adı var CAS numarası yok. Neymiş efendim "confidentional"mış. La niye? Konsantrasyonu ne? İçerikte başka neler var? Cevap yok.MSDS yönetmeliğini Çevre Bakanlığı niye çıkarır hiç anlamam, sabah erken uyanan yönetmelik mi yazıp yayınlamış, anlayamıyorum. Bunun çalışan sağlığını bu kadar ilgilendirdiği ortada iken, meslek hastalığı riskleri varken Çalışma Bakanlığının hazırlaması ve yaptırım getirmesi gerekli idi diye düşünüyorum.
    İbrahim Bey; İşte tam bunlarla boğuşurken önerdiğiniz kaynak bunların büyük bölümüne cevap verdi. Zira bu tarz MSDSlerde nasıl yol izleneceği anlatılmış. Şimdi bu metadolojiyi şematize etmeye çalışıyorum. Ancak sizin jpeg olarak paylaştığınız formatı benim oluşturmam mümkün değil. Birde program yazımını öğrenmem yada Excel kursuna gitmem gerek ki onda zamanım yok. Uzatmayayım, kullandığınız formatı paylaşmanız mümkün mü? Eğer paylaşırsanız gerçekten çok makbule geçer. Teşekkürlerimle.

Dr. Hakan
  8. kaangulakan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dokümanın sayfası açılmıyor paylaşma ihtimaliniz var mı arkadaşlar ?
  9. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    verilen adresi tıklamdan direkt kopyalarak browser a yapıştırn. o zaman açılıyor.
  10. kaangulakan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim.
  11. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Valla helal olsun.
  12. filinta İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba göstermiş olduğunuz tablo hakkında bir kaç sorum olacaktır TG CİLT bölümünde HD,HC,HA, HE gibi tanımlamalar var bunların anlamını tehlike grubu cilt temasında kısa küçük gibi etki yüzeyi etki süresi ifadelerini neye göre yazıyoruz cilt kontorol yöntemi geniş yüksek gibi seçilmiş, çevre kontrol yöntemi ise N işaretlenmiş. COSHH yöntemi paket programı gibi birşeymi direk sitesinde girdim fakat bir örnek falan bulamadım sizin gösterdiğiniz tabloyu hazırladım. yukarıdaki sorulara takıldım. bu konuda yardımcı olabilirmisinz.
  13. ltekin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar ben de ufak çaplı bir deterjan üreticisi için risk analizi yapacağım, L tipi matris yöntemini kullanacağım ancak burada yazılanlara baktığımda işletmenin geneli için yapacağım risk analizinin yanı sıra bir de kullanılan tüm hammadde ve nihai ürün içinde ayrı bir risk analizi yapmam gerektiğini anlıyorum doğru mudur? Açıkçası kimyasalları bu kadar detaylandırmam gerektiğini düşünmemiştim, zaten MSDS leri firmada mevcut. Tabi ki bütün kimyasallar risk analizinde yer alacak ancak ben genel adlarıyla (örneğin yüzey aktifler veya köpük kesiciler vb.) geçecektim. açıkçası firmada incelemelerimi yaparken hangi kimyasalın ne sıklıkta kullanıldığına da dikkat etmedim. Ayrıca yukarıda ki linki de açamadım.
  14. serkan gözükeleş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45791
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isgum.gov.tr 'de kimyasal risk değerlendirme (deri ve solunum ayrı ayrı)hakkında anlatılan bir metot mevcut. Ne şekilde değerlendirme yapılacağı ve hangi kontrol stratejileri kullanılacağı veriliyor. Ben de kaynak olarak bunu kullanıyorum. Kimyasallarla çalışmalarda risk değerlendirme konusunu okumanızı tavsiye ederim. Saygılar..
  15. ltekin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bilgi için teşekkürler ancak bahsettiğiniz kimyasal risk değerlendirme risk değerlendirme rehberi içerisinde mevcut değil, ayrı bir yerden mi bakmam gerekiyor acaba?
  16. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  17. serkan gözükeleş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45791
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet rehberlerde değil. İsg dokumanlarinin içerisinde. Bunlar dışında faydalı olabilecek konular da var. "www.isgum.gov.tr" , "İsg dokümanları", "İG9-Tehlikeli kimyasal maddelere deri yolu ile maruziyette risk derecesinin belirlenmesi ve önlemler"... Ve "İG3- Tehlikeli kimyasal maddelere solunum yolu ile maruziyette risk derecesi belirlenmesi".. İyi çalışmalar..
  18. ltekin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler arkadaşlar.. herkese kolay gelsin
  19. sibel titirn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar,

Son hazırladığın ve düzenlediğiniz risk değerlendirmesini eklemeniz mümkün mü?

Teşekkürler,
  20. ltekin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba, kafama takılan bir konuyu size danışmak istedim. Bu isgum.gov.tr deki 'tehlikeli kim. mad. deri yoluyla maruziyette risk belirleme' dökümanında Tablo 1'de R kodları sınıflandırılmış ancak, mesela R34 hem HD hem de HE tehlike sınıfında yer alıyor. Elimdeki hammaddelerin R kodları arasında R34 mevcut ve ben tehlike sınıfı olarak HE yi belirlemem gerektiğini düşünüyorum doğru mudur?
    İkinci sorum da şöyle: çalıştığım hammaddeler arasında tehlike tanımı olmayanlar var, R kodları yok. Dökümanda yine de tehlike sınıfı belirlenmeli diyor. Devamında ki açıklamaya göre HB mi HC mi seçmeliyim karar veremediğim durumlar oldu. Bunu da burada danışmak istedim. Tecrübeli meslektaşlarımdan yardım alabilirsem sevineceğim, şimdiden teşekkürler... Herkese kolay gelsin.