1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Örnek kimyasal (msds'lere göre) risk analizi

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Engin Kara tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. ltekin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yine solumun yoluyla maruziyette temel tehlike seviyesi belirlerken R kodları arasında mesela hem R20/22 hem de R35 var. Bu durumda sınıf B mi yoksa C mi oluyor. Açıkçası kafam bayağı karıştı, çıkamadım işin içinden..
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  @Abdurrahman ZEYBEK
  mrb erkan bey öncelikli böyle güzel bir site oluşturduğunuz için size teşekkür ederim okulun bize verdiği bir ödev iş yerinde kimyasal maddeler çalışmada risk değerlendirmesi sitede bir örneğini aradım ama bulamıyorum yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkür ederim saygılarımla..
 3. Abdurrahman ZEYBEK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  127546
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ŞIRNAK OSGB
  teşekkür ederim erkan bey
 4. eren.atilla İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75094
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kimyasalların kullanımında FFP2 tip maske kullanılması gerektiği özellikle vurgulanmalı
 5. trapezuslu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  FFP' leri kimyasallarda kullanamazsınız, bunlar toz maskesidir. Sadece karbon emdirilmişler yanılmıyorsam kaynak dumanını tutabiliyor. O da yaptığınız işin doğal kokusunu aldığınız an filtre özelliğini yitirmiş demektir. ABEK gaz kartuşlu maske kullanacaksınız.
 6. eren.atilla İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75094
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  pratikte uygulama nasıl olacak peki 8 saat çalışan bir kaç kartuş kullanacak.
 7. trapezuslu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Gaz kartuşları duruma ve kullanım yoğunluğuna göre 1 ay buluyor kullanılabilirliği (kesikli kullanımdaki bir boyahane için konuşuyorum). Sürekli kullanımda da herhalde bir iki hafta gider diye düşünüyorum. Denemek lazım.
 8. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 9. TANSU BALIK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İbrahim bey, merhaba. Ben daha yeni bu analizi yapmaya başladım ama bazı kimyasallar bileşik. MSDS inde bileşiğin cas numarası verilmemiş ama bileşenlerinin cas numaraları var, kaynama noktası da verilmemiş hiç birinin. Bu durumlarda kategorilerini nasıl seçeceğiz. Bir de tehlike işareti etiketinde yok, değerlendirmede bu kimyasalları risk analizine dahil etmeyecek miyiz?