1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Öyle bir ülke düşünün ki;osgb lerin canına okuyacakmış!!!

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 1 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Haziran 2012 de, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Mecliste kabul edildiğinde Hükümet büyük bir reform yaptık diye böbürlenmeye, mühendislerde kolları sıvamaya başlamışlardı...

  Aradan daha henüz 3 yıl bile geçmeden bu yasanın bırakın iş kazalarının önüne geçmesini aksine nasıl olsa işverenin üzerindeki sorumlulukta mühendisin omuzlarına yıkıldı zihniyetiyle daha fazla artmasına neden oldu.

  Gelinen en son nokta yeni çıkarılan kanun ve iş kazalarından edindiğimiz tecrübe sermaye yine kazanan, yok pahasına çalışanlarda hep hayatlarını kaybetmeye devam ettiler.

  Kazançlı çıkan kimdi? Parayı cebe dolduran ise ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü bürokratları oldu. Bunlar dışarıda büyük firmaların ve holding şirketlerine binlerce tl karşılığında danışman sıfatıyla zengin edildiler.

  İşveren; İşçi kasaplığına devam etti, yok pahasına çalışan iş güvenliği uzmanı, savcı önüne zanlı diye oturtuldu.

  OSGB firmaları çok kazanan görüldü. Vahşi kapitalist sisteme uyum sağlamak zorunda bırakıldı.

  Bu yasa mağduriyet yasasıdır. Çalışanları ve İş Güvenliği Uzmanlarını mağdur etme üzerine kurulu bir sistemin yazıya dökülmüş halidir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kara bir lekesidir.

  Sorumlusu ise korkak siyasiler ve yalancı bürokratlardır.

  Bu bürokrasinin başında oturan zavallı ise bir dergiye demeç veriyor; OSGB lerin canına okuyacakmış! Şarabı içip nağra atan mahalle kabadayısı! Hamamda türkü söyleyip kendi sesini beğeniyor. Kendisi ve kendisi gibi bürokratlarının beceriksizliğini bir avuç mühendisin üzerine yıkmaya çalışıyor. Algı yaratmak istiyor. Gündem değiştirmeye çalışıyor. Bunu adı beceriksizliğini ört bas etmektir.

  Ey İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü; Bunu da beceremediniz! Bilin ki, sizin yüzünüzden hapse girmiş her mühendisin ahı ve hayatını kaybetmiş tüm çalışanların kanı gömleğinize, yediğiniz lokmaya bulaşmıştır.
 2. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

  • Eğitim Grubu
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  16217
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya (Sümela)
  Şiddetle katılıyorum...
 3. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bürokrat kelimesi Yunanca bir kelimedir. Demokrasi ve Siyaseti icat eden Yunanlı siyasetçiler eskiden Devletin tüm işlerini de kendileri yaparlardı... Daha sonra işler yoğunlaşınca bu işleri para karşılığı yapan adamlar çalıştırmaya başladılar... Bu adamlara Bürokrat ismini verdiler...

  Bürokrat; para karşılığı hizmet eden adam ve kadınlar... Gel dersin gelir, git dersin gider, emekli ettim dersin köşesine çekilir...

  Beceremez ise; görevden alırsın becerebilecek sağlam karakterli birini bulursun.

  Bürokratın tek düşündüğü şey, daha fazla para karşılığı hizmet etmektir. Bu uğurda (para için) yalan dahil her yola başvurduklarını, bu coğrafyada gördük.

  Aman beceriksizliğim ortaya çıkmasın diye, görevden falan alırlar Allah muhafaza her türlü hile ve yalana baş vurmalarına da şahit olduk.

  Türkiye; İş sağlığı ve güvenliği alanında bir tiyatro izliyor... Baş rolde ise İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Bürokratları var.

  Ne yazık ki; Ölen ve ardında bıraktıkları ise acıyı tek çekenler.
 4. tahakaan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Gerçekten bu piyasaya girdiğimde 6331 lafını söyleyen herkesi bu işi çok iyi biliyor sanmıştım :) halbuki çok iyi değil, iyi değil, idare eder değil, kötü vs. bile olmadığını zaten zaman geçmeden anlıyorsun. Örnek alacağımız çok iyi Almanya, İngiltere, diğerleri var. Bunlardan her konuda kaç yıl geride olduğumuzu zaten biliyoruz, iş sağlığı ve güvenliği konusunda kaç yıl olduğunu söylememize gerek yok. Bizde ilerliyoruz. Nasıl ? İş güvenliğini sadece, önceden baret takan bile yoktu burda, şimdi azda olsa takıyorlar bu bir gelişmedir diyen bir zihniyet oldukça hızla ilerleriz. Temeli bozuk bir bina nasıl ilk sarsıntıda yıkılıyorsa, yamalar oldukça iş sağlığı ve güvenliğinin ülkemizde maalesef oturmuş olmasını ben dahil kimse göremez. Ama bu sırada götüren götürür, gidenlerde gider. (Arkadaşımızın mükemmel yazısındaki gibi)

  Umutsuz yaşanmaz, umutla bakıyorum yine de, el birliğiyle direnerek, savaşarak, korkmadan haykırarak..ölmeyip sağ kalırsak!!!
 5. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Aslında işveren bu kanunu kabullenir, iş güvenliği uzmanının mesleki şevkini kırmayacak şekilde bilgisine başvurup uygulamalara başlarsa ve devlette her türlü desteği verirse yani alt yapıyı oluşturursa bu kanun ve yönetmeliklerin neler yapılacağına herkes şaşırır. Yani 6331 komple çöpe atmayalım alt yapısı yoktur ancak hiç yoktan iyidir. Hırsızlar için söylediklerinizde şiir gibiydi :) Teşekkür ederiz
 6. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İş Güvenliği Uzmanlarının omuzlarındaki bunca yüke ve yönetmelik engeline (atama süreleri) karşın hala her iş kazası sonrası ilk zanlı konumunda tutulmalarını reddediyoruz.

  Bunun için hukuksal her yolu Muğla İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak kullanacağız.
 7. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bence osgbeler ve uzmanlar 1 ay is biraksin yoksa bunların bizi görmek istedikleri yer mahkeme koridorlar. Gayet ciddiyim biz OSB olarak haziriz
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Mart 2015 ---
  Genel mudur bütün sistemi uzman ve doktor üzerine kurguladik derken gerçek söylemiş. Bütün suçlar uzmana cikiyor maalesef bu is yapilacak gibi degil. Herkes cigrindan cikmis durumda
 8. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Uzman olup herkesin kabrini cekmektense işçi olurum herkes benim kahrimi ceksin
 9. tgn İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92237
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar bana almanya yada usa daki iş güv uzm larının bizden farkını anlatabilecek biri varmı acaba?
 10. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ey güzel ülkem; toprağına kurban olayım, ağacına kurban olayım, suyuna, dağına, taşına kurban olayım…

  Benim senden gayrı gidecek, sığınacak evim, tutunacak dalım mı var?

  Çekirgeler sarmış dört bir yanı, aç çekirgeler… Ne buğday kalmış ambarda, ne vicdan yüreklerde!

  Beş yüz elli aç çekirge ve paralı satın alınmış bürokratları…

  Ey güzel ülkem; güneşin bir farklı doğduğu, taşı, toprağı altın ülkem…

  Yeraltından ekmeğimi verdin, canımızı elimize aldık yürüdük karanlığa… Belki bir aydınlık bulur yürekler diye.

  Göçtü toprak üstümüze, toprak olduk… Su bastı ekmek teknemizi boğulduk, çamur olduk… Ermenek olduk, Soma olduk… Vicdanlı yüreklere ses olduk…

  Sakallı, cübbeli çekirgeler sardı etrafımızı şükür olduk. Şehit dediler sus olduk, pus olduk.

  Kanun olduk, yasa olduk, budadılar etrafımızı kuş olduk.

  Bir ayda domates yetişmezdi ya, uzman dediler, uzman olduk. Bu da yetmedi pirim günü ile (B) olduk, (A) olduk.

  Şimdi sen suçlusun dediler zanlı olduk, suçlu olduk…

  On iki dakika biçmişler insan ömrünü, biçmişler ya; onlar mı hep savcı oldu.

  Ya Adalet mi? İlahi Adalet güldürme beni.
 11. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Not: Ne bir söz nede bir hakaret; Soma da, Ermenek de çamur içinde hayatını kaybeden işçi arkadaşlarımızın aziz bedenleri kadar; siyasetçi ve bürokrat vicdansızların yüzüne tüküremez!
 12. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu ülkede işçinin, doktorun, emeklinin, isg uzmanlarının derdi de aynı dert düşündüğümüzde. Burası Türkiye demek yerine bazı şeyleri değiştirmek bizim elimizde. Yargılamak basit, kötülemek suçlamak basit. Bir yasanın değişmesi 301 can kaybolduktan sonra olmamalı. Bu yasa tekrar oturulup tartışılmalı yeni tasarı yerine, illegal işlerin olmadığı, yemeğe götürülen denetçinin uygunluk raporu yazmadığı, iş kazalarının olmadığı bir ülke için uğraşmak için hepimiz hazırız.