1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Özür raporu %30 altında olup tehlikeli sınıfta işe başlayacakların işe giriş muayenesi kararı ne olm

Konusu 'İşyeri Sağlık Gözetimi ve Denetimleri' forumundadır ve necati dağıstan tarafından 24 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. özür raporu olup tehlikeli sınıfta işe başlayacaklar hakkında yaklaşım nasıl olmalıdır?
 2. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Engelli sayılabilmesi için çalışma gücünün enaz %40' nı kaybetmiş olunması gerekir. Bunun tespitini de tam teşekküllü bir hastaneden alacağınız heyet raporu belirler. Ancak, engelli raporu aldığınızda gerek kamu ve gerekse özel sektörde iş bulma oranınız emsallerine göre daha yüksektir. Engellilik oranına göre vergi indiriminden faydalanabilir ve emsallerinize göre daha erken emekli olabilme imkanı vardır.
  Dalağı alınmış kişiler savaş ve seferberlik durumları dışında askerlik vazifesinden muaftırlar. Nedeni,bu kişilerin çalışma gücü kaybı yaşayacaklarından değil,askerlik yapamayacak oluşundandır, bu kişilerin bağışıklık sisteminin toplu yerlerde yaşanması durumunda meydana gelebilecek bir takım rahatsızlıklar karşısında daha zayıf olmasıdır.
  Mevcut mevzuatta (eğer başka bir rahatsızlık yoksa) dalağı alınan kişilerin çalışma gücü kayıp oranı %10 olarak belirtilmiştir.
  Bu durumda olanların engelli kadrosunda çalıştırılması uygun olmayacaktır.Son bir seneden önce dalak alınmış olması Ağır ve Tehlikeli işlerde dahi çalışmanıza engel teşkil etmez.

  Personel Genel Müdürlüğü genelgesi
  nden;
  mevzuat hükümleri çerçevesinde Bakanlığımızda çalışan özürlü personelin;
  a) Sağlık raporlarında belirtilen özür durumları dikkate alınarak istihdam edildikleri hizmet sınıflarının gerekleri doğrultusunda çalıştırılmaları ve özürlülüklerini artırıcı veya ek özür getirecek şekilde görevlendirilmemeleri,
  b) Çalışma yaşamında karşılaştıkları güçlüklerin ortadan kaldırılması için gerekli tedbirlerin alınması,
  c) Hizmet binalarının engellilerin çalışma şartlarını kolaylaştıracak şekilde düzenlenmesi,
  d) Atama ve yer değiştirmelerinde engelleri açısından sıkıntı oluşturmayacak hizmet alanlarında ve birimlerinde görev yapmalarını sağlayacak tedbirlerin alınması,
  e) Mesleki eğitimlerine önem verilerek görevde yükselmelerinin teşvik edilmesi ile katılacakları eğitim ve sınavlarda özür durumlarına göre gerekli tedbirlerin alınması,
  f) Mahalli idareler ve ilgili kurumlarla koordinasyon temin edilmek suretiyle kamuya ait servis araçlarından yararlandırılması,
  hususlarında gereğini ve ilgili mevzuatta yer alan düzenlemelere titizlikle uyulmasını önemle rica ederim.

  İşletmenin risk analizinde engellilerin çalışmaları ile ilgli değerlendirmeye yer verilmiş olmalıdır. Engelin kapsamı, oranı ile işin niteliği arasındaki bağ çok önemli.
  6331 sayılı İSG kanununu incelemeli
  -TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK,
  -ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK'lerle beraber Malüllükle ilgili Sgk açıklamasınıda dikkate almak gerekir.
  İşyerinizin engelli çalıştırma yükümlülüğü varsa çalışanı işkura kayıt yaptırıp engelli statüsünde çalıştırabilirsiniz. Bu konuda cezalar geriye dönük (özürlü çalıştırma yükümlülüğünün başladığı tarihe göre ) olarak verildiği için ciddi miktarlarda olabiliyor.Engellilerin çalıştırılamayacakları işler aşağıdaki yönetmeliğin 19. maddesinde düzenlenmiştir.
  Özürlülerin çalıştırılamayacakları işler
  MADDE 19 –
  (1) Yer altı ve su altı işlerinde özürlü işçi çalıştırılamaz.
  (2) Özürlüler, sağlık kurulu raporunda çalıştırılamayacakları belirtilen işlerde çalıştırılamaz.

  YURTİÇİNDE İŞE YERLEŞTİRME HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.13013&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

  http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr...WlKEZ7M_7-mV-Q!!/dl4/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/

  Sağlık raporunu alıp alamayacağı tamamen hekimin insiyatifinde olmakla birlikte, alır ise çalışma alanında kişinin özel durumuna yönelik iyileştirmeler yaparak görev verilmesi uygun olur.
  Burada ifade edilenler yanıltıcı olmaması adına,en doğrusu profesyonel hukuk desteği almaktır,gerekirse işe alımda hak kaybı yaşama düşüncesi varsa iş mahkemesine başvurmaktır.