1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Özel güvenlik şirketinde iş güvenliği hizmetleri hakkında

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve Mustafa Raşit ŞULE tarafından 31 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Mustafa Raşit ŞULE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74854
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sayın site yöneticileri ben şu an c sınıfı uzman olarak bir özel güvenlik şirketinde çalışıyorum aklıma takılan bazı sorularım olacak cevap verirseniz sevinirim. şirketin 1500 çalışanı var ancak 5 ayrı sigorta no suna dağılmış durumda 50 yı geçen her sigorta nolu iş yeri için ayrı kurul oluşturmalımıyım . firma kamu kurumlarına güvenlik elemanı sağlıyor ve yaklaşık türkiye genelinde 1000 noktada hizmet veriyor her nokta için ayrı ayrı risk değerlendirmesi yapmak zorundamıyım .acil durum planları her nokta için benmi yapmalıyım yoksa kurumlar kendi planlarına bizim çalışanlarımızıda dahilmi edecek .
    Bildiğiniz gibi kamu kurumları için yükümlülük 2016 da başlıyor bu süre için de ben neler yapmalıyım ?
    vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim .
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1.5 ayrı sigorta koluna isgkatip üzerinden atamanı gerçekleştirmelisin(01.01.2014)
    2.50 ve üzeri olan işyerlerinde İSG kurulu kurulmalı ve en az 2 ayda bir kurul toplanmalıdır.
    3.Güvenlik firmasının görevlendirme yaptığı tüm işyerlerinde kendi risk analizi yapmalı ve bir suretini asıl işverenine teslim etmelidir.
    4.Güvenlik firması görevlendirme yaptığı işyerlerinde acil durum faaliyetlerini yapmalı bu yaarken asıl ve de diğer işverenlerle korrdinasyon halinde olmalıdır.
    5.Kamu kurumları 2016 yılına kadar bu süre içinde hazırlık yapmalı ve uzman-hekimlerle anlaşmalıdır.bu süreç içerinde 6331 nolu kanun hükümlerinin diğer maddeleri hükümleri geçerlidir.
  3. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99674
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Lokman Hekim OSGB
    Ben de özel güvenlik şirketinde çalışıyorum. 9 ayrı sicil no'ya kayıtlıyım. 200'e yakın projemiz var. Benim yaptığım uygulama şu şekilde:

ÇSGB'nın hazırlamış olduğu kontrol listesini her proje için doldurup, projelere gönderiyorum.

Her bir SGK Sicil numarası için ayrı bir risk analizi hazırlıyorum. X SGK numarasına kayıtlı olan tüm projelerin risk analizini tek bir analizde topluyorum.

İSG Kurulu olarak tek bir kurulumuz var ancak olması gereken Erkan Bey'in dediği gibi, her bir numara için bir kurul gerekiyor. Bu da demek oluyor ki benim çalıştığım şirkette 50 tane Kurul kurulması gerekiyor. Bunu yapmak biraz sıkıntılı diye düşünüyorum. O yüzden bunun için herhangi bir çalışma yapamıyorum henüz. Aynı kurul üyelerini 20 kurula tanımlayabiliriz aslında ama baya yorucu bir işlem olacak.

Acil eylem planını sadece alt işveren olduğumuz yerlerde yapıyorum. Diğer yerlerde acil eylem planlarındaki özel güvenlik görevlilerinin görevlerini öğreniyorum. Plana bakmamda sakınca yoksa göz gezdiriyorum, tavsiyelerde bulunuyorum ya da ek bilgiler öğreniyorum.

Erkan Bey'in söyledikleri tam olarak mevzuata uygun hali. Benimkisi ise uygulamadan bir örnek. Umarım yardımım dokunur.
  4. Mustafa Raşit ŞULE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74854
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Aralık 2013 ---
    teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok faydalı ve yararlı oldu , bizim türkiye genelinde 1000 noktada elemanımız bulunuyor buraların her biri için ayrı ayrı risk değ. yapmalımıyım.
  5. Mustafa Raşit ŞULE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74854
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ayrıca tüm çalışanların özel güvenlik eğt.var ayrıca iş saglığı ile ilğili eğitimler vermelim
    iyim./evet..:)
  6. Mustafa Raşit ŞULE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74854
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    cevaplarınız için teşekkürler . Sizlerin varlığı , destekleri ve tecrübe birikimlerinizi paylaşmanız ile bizler daha çok aydınlanacağız , belki kanun ve yönetmelikleri okuyun diyeceksiniz ancak bunlar yoruma açık okuyoruz yinede içinden çıkamadıklarımızı sizlerden soruyoruz. desteklerinize teşekkur
  7. Mustafa Raşit ŞULE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74854
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erkan bey,Dilşat hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim , onaylı defter işini nasıl hallettiniz her sig. nosu için ayrı onaylı defter olması gerekmezmi ? birde ben genel olarak yapacaklarımı yazayım sizin bunlar hakkında görüşleriniz nedir
    1- 50 ve üzeri her sig.nolu iş yeri için bir isg kurulu oluşturacağım.
    2- her sig. nolu iş yeri için bir onaylı defter onaylatacağım.
    3-hizmet verdiğimiz noktalarda risk değ.ve analizi yapacağım (yaklaşık 1000 nokta ve kamu kuruluşu her birinde 1 çalışan)
    4-acil durum planlarını kamu kuruluşların dan isteyerek benim o noktadaki elemanimı bu konuda bilgilendireceğim.
    5-merkez ofiste çalışanlar için risk değ.yapacağım.
    6-tüm çalışanlara isg temel eğt.vereceğim ( burada kamu kurumları kendi elemanlarına eğt.verirken bizim tek elemanımızı da dahil edebilirlermi)
    7-iş yeri hekimi henüz yok patron çezayı öderim anlayışında bu durumda isg kurulu oluşturamam ve onaylı defterleri bakanlıktan onaylatamam
    sonuç olarak yol haritam doğrumu 7. madde için ne yapmalıyım şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yol haritan güzel,işyeri hekimi ile mutlaka sözleşme yapılmalıdır.
  9. matadorr_4326 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    dayanak osgb
    Arkadaşlar özel güvenlik firmaları tehlikeli sınıfta siz az tehlikeli demişsiniz.Benmi yanlış biliyorum acaba????
  10. matadorr_4326 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    dayanak osgb
    Birde arkadaşlar 200'e yakın proje var 9 ayrı sgk kodu var demişsiniz.Bu nasıl oluyor?benim anlaşmak üzere olduğum güvenlik firmasının her projesi ayrı bir sgk kodunda.Bi sıkıntı var ama hangi firmada???Kafam allak pullak lütfen birisi yardımcı olsun...
  11. denizözgür İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yarın bir güvenlik firmasıyla iş görüşmesi var. Başarı dileklerinizi kabul ettim:) Bakalım ne olacak.
  12. okan ayna İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benzer bi sorunum var. 46calısanı olan ozel guvenlik firmasıyla anlastım. bu 46calısan 6farklı yerde guvenlik olarak calısmakta. yonetmelige gore ilkyardım egitimi alması gereken personel sayısı yuzde 10dur. diyelim 4kişiye bu egitimi aldırdık ama 6farklı yer ve her yerde 2vardiya var. bu durumda bu egitim alcak personeli rasgele mi yerleştircez? yangın tatbikatı yapılması gerekiyo bu tatbikatı guvenlik sirketinin merkez ofisi baz alınarak mı yapılmalı? yoksa ozel guvenlik olarak calısan olan her işletmede bizim calısanlarımız için yangın tatbikatı yaptırmamız mı gerekiyo? acil durum ekipleri ( arama-kurtarma,söndürme vs) bunları neye gore belirlicem merkez ofiste işveren dısında bulunan kişi yok
  13. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    okan aynanın sorusu çok güzel ilkyardım ve yangın konusunda benzer sıkıntıları bizde çekiyoruz...
  14. ismail ince İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende özel güvenlik şirketinde çalışıyorum.Henüz yeniyim. Diyelim ki bu güvenlik şirketinin 500 noktada çalışanı var. (Örneğin;sağlık kurumları gibi. Van devlet hastanesi, erzurum devlet hastanesi vb. birçok hastane.) her hastanede bulunan güvenlik görevlisi için risk değerlendirmesi yapmam mı gerekiyor :) bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet.
  16. ismail ince İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler
  17. buket kani İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    114557
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar bende bi özel güvenlik şirketinde çalışıyorum sorunlarınızı okudum ilk başta hepsi bnm de sorunumdu şuan hallettim saayılır. benim çalıştım güv.şirketinde bana ait 10 proje var hepsinde değişik sayıda çalışan mevcut hepsi için ayrı ayrı rısk analızı ve acil eylem planı yaptım. merkez ofis için de ayrı yaptım . projelerde 50 den az çalısan oldugu ıcın onlarda kurul kurmadım sadece merkez ofiste kurul kurdum. ekipler içinde merkez ofisdeki çalışanları secerek ılkyardım yangın vs. egıtımlerını aldırıtım ve ekıplerı kurmus olduk. kurul ve onaylı deftere gelınce sadece merkez ofıste yaptım cunkı merkeze baglı 78 kısı var gözüküyor.diğer projelerde 50 den az kısı calısıtıgı ıcın kurul ve deftere gerek yok. yardımcı olabıldıysem ne mutlu bana. İyi çalışmalar...
  18. dracula13 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar bende özel güvenlik şirketinde çalışmaya başladım.şirketin toplamda 80 çalışanı var ve 6 SGK Sicil numarası var ve tum hepsinde çalışan sayısı 50 ın altında kurul oluşturmam gerekmıyor dıye bılıyorum ama emın olamadım bılgılendırırsenız sevınırım.
  19. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Özel Güvenlik Şirketleri Tehlikeli sınıfta yer almaktadır.
  20. buket kani İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    114557
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman