1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Özel hastanelere iyi, vatandaşa kötü haber

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Özel hastanelere iyi, vatandaşa kötü haber
  hasta_vatandasa_kotu_haber_h2341.jpg
  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Sağlıkta Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan değişiklikle, özel hastaneler sağlık hizmetleri bedelinin iki katı ilave ücreti vatandaştan alabilecek. Yapılan değişiklikle SUT fiyatı 1500 lira olan prostat ameliyatı, özel hastanelerde muayene ücreti, yapılan tahlil ve tetkiklerin toplam ücretiyle 3 bin 500 liraya çıkacak.
  Sağlıkta Uygulama Tebliği'nde geçen 12 Ekim'de yapılan değişiklikle 'Kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dahil sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu'nca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin en fazla iki katına kadar ilave ücret alabilirler' hükmüne yer verildi. Yapılan düzenleme ile vakıf üniversite hastaneleri ve özel hastanelerde sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşlar, SUT fiyatının iki katına kadar ücret ödemek zorunda kalabilecek.
  İKİ KATI FİYAT ÖDECEYECEKLER
  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi Denetleme Kurulu üyesi Dr. Ergün Demir, yapılan uygulamayla vatandaşın vakıf ve özel hastanelerden sağlık hizmeti almakta zorlanacağını savundu. Muayene ücreti, tahlil ve tetkikle birlikte ameliyatlar için yüksek fiyatların uygulanacağını savunan Dr. Demir, şunları söyledi:
  "Bazı ameliyatların SUT'taki işlem fiyatlarına bakacak olursak, gasrektomi (mide alınması ameliyatı) 3 bin 740 TL, tonsillektomi (bademcik) 629 TL, apendoktomi (apandist) 440 TL, hemoroktomi (hemoroid) 498 TL, katarakt (göz ameliyatı) 451 TL, prostektomi (prostat) bin 510 TL ve lomber distektomi (bel fıtığı) 1175 TL'dir. Hastalanıp vakıf üniversite hastanesine veya özel bir hastaneye gittiğinizde, muayene ücretiniz, yapılan tetkik ve tahlilleriniz ile yapılan girişimsel işlemleriniz için, bu hastanelerin SGK'ya fatura ettiği Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin iki katı ücreti cebinizden ödemek zorunda kalacaksınız. Örneğin vakıf ve özel hastanede prostat ameliyatı olacaksınız. SUT'taki işlem fiyatı 1510 TL. Ama vakıf ve özel hastaneler bu fiyatın iki katını yani 3 bin 20 TL talep edecek. Buna ilaveten vatandaş muayene ücreti, yapılan tahlil ve tetkiklerin toplam ücretiyle birlikte yaklaşık 3 bin 500 TL cepten ödemek zorunda kalacak."
  İLAVE ÜCRET ALINAMAYACAK HİZMETLER
  Yapılan değişiklikte ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri de belirlendi. Buna göre yoğun bakım hizmetleri, yanık tedavisi hizmetleri, kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri), yenidoğana verilen sağlık hizmetleri, organ, doku ve kök hücre nakillerine ilişkin sağlık hizmetleri, doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri, hemodiyaliz tedavileri, kardiyovasküler cerrahi işlemlerden ilave ücret alınmayacak.
  (DHA)
  kaynak

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   94,3 KB
   Görüntüleme:
   12.516
 2. MuratÇakır İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sessiz sedasiz çkardılar milletin haberi varmı acaba.durmak yok yola devam..
 3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Özel hastaneler sağlık hizmeti veren hayır kurumları değil. Parasız sağlık hizmeti almak istiyorsanız devlet hastanelerine gideceksiniz. Ayrıca devletin en fazla iki katı ücret alabilirsiniz demesi de doğru değil. Ücretler serbest piyasada belirlenecek.

  Acil durumlarda zaten ücretsiz hizmet veriyorlar. Parasını devlet karşılıyor.

  Devlet tüm ülkede büyük bir hastane atağına başladı. Dünyanın en büyük şehir hastaneleri inşaa ediliyor türkiyenin dört bir yanına. Hastane sıkıntısı da yok. Para vermeden oradan hizmet alabilir herkes.

  Yok ben illa özel hastane istiyorum diyen de parasını verecek. Bundan doğal ne olabilir ki?
 4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bence bu haber özel hastaneler içinde kötü bir haber hastane ne kadar alacak olursa olsun bu parayı gelen müşterisinden alacak, fiyatlar bu kadar yükselirse müşteri sayısıda düşeceğinden mecburen hepsi olmasada büyük bir kısmı fiyat düzenlemesine gitmek zorunda kalacaklar.yada mantar gibi iki doktorun bir araya gelmesiyle özel hastaneyiz deyip (hastane demeye bin şahit isteyen) muayenehanenin az büyüğü yerler kapanacak.gerçekten hastane gibi hastaneler kalacaktır.böylelikle sgk ya yaptıkları üçkaat (her hizmetin tavan bedelinden ücretlendirilip o hizmet verilmese dahi paket programın içerisinde sgk ya faturalandırılması) sayısı azalır belki.....
 5. Murat Koçak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  64951
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Merinos - ÖZERDEM MENSUCAT A.Ş.
  Bunu "özel hastaneler ek ücretleri 2 kat alacak" şeklinde düşünmeyin. Hastane yönetimi "alabilir" noktasına göre hareket edecek. Eğer hastaneyi şu anki ek ücret idare edebiliyorsa ve rekabet ediyorsa ücretleri arttıracaklarını sanmıyorum.

  Tabi İstanbul için birşey diyemeyeceğim. Burada iyi doktorları bünyesine alan hastane 2 kata kadar çıkacaktır.

  Fatma hanımın bahsettiği merdiven altı hastaneler doktorları iyi değilse bitecekler.
 6. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Arkadaşlar 15 yıldır özel bir hastanede çalışıyorum ve hastane işletme maliyetlerini az çok biliyorum. Hastane işletmek çok maliyetli iştir.
  Tüm cihaz ve sarfların %95'i ithal aynı zamanda bir o kadar da pahalı.(Keşke bu cihaz ve sarfları ülkemizde üretebilsek).A sınıfı Özel Hastaneyiz ancak devletin imkan verdiği farkı hastalardan almıyoruz.
  Bence özel Hastaneler açıldıktan sonra sağlıkta kalite arttı.Bir ay sonraya gün verilen MR,USG ve Tomografi çekimleri polikliniğe gelinen gün yapılıyor. Daha da iyi olmasını umuyorum.
  Çoğu özel hastanenin hastalardan bu farkları alacaklarını sanmıyorum.
 7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Hastaneler arasında büyük bir rekabet var. Daha çok para alan aldığı bu paraya eşdeğer bir özel kalite sunamazsa hasta kaybeder. Aynı işi daha ucuza yapan bir başka hastaneye gider hasta. Fiyatı belirleyen pazar zaten.