1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Özel sektörde çalışıp rd yapmak hk.

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve virgoo tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. virgoo İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhabalar, umarım konuyu doğru başlık altında açmışımdır. özel sektörde c sınıfı isg uzmanı olarak çalışıyorum (ssk 30 gün yatıyor) serbest olarak risk değerlendirmesi yapmak istiyorum. bu mümkünmüdür, bu şekilde rd yapan varsa yorumlarını almak isterim iyi çalışmalar. ayrıca ocak 2014 den sonra danışman olarak sadece cumartesi günleri isg uzmanı olarak danışmanlık verebilirmiyim ?
  2. serayDK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sizin sorunuzun yanında ilave bende benzer birşey sormak istiyorum bi mühendislik bürosunda sigortalı olarak çalışırken dışarda nasıl RD yapabiliriz yada nasıl uzman olarak çalışabiliriz iki yerde sigortalı olamıycağımıza göre nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirm :)
  3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Büroda calısıyor iseniz, işverenizle sözlesme imzalamısşanız iznini almak sartıyla;

1- Dısardan RD İSG danışmanı olarak yapabilir imza atabilirsiniz serbest meslek makbuzu kesebilirsiniz, yasal olarak eğitim veremezsiniz ( bilgilendirme amaclı vermek isterseniz verebilirsin kimse size niye verdin diye soramaz)
    2-Dısardan RD İSG danışmanı olarak yapabilir imza atmadan işveren ve ekipler atar siz atmazsınız bu duırumda serbest meslek makbuzu gerek yoktur, yasal olarak eğitim veremezsiniz ( bilgilendirme amaclı vermek isterseniz verebilirsiniz vebilirsiniz kimse size niye verdin diye soramaz)
    3- İşveren sizi bir kac günlügüne katipten atama yapması durumunda uzman olarak yapabilir uzman olarak imza atabilirsiniz, eğitim verebilirsiniz.
  4. virgoo İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    30 gün ssk mız özel bir firma üzerinden ödenirken, serbest meslek makbuzu nasıl keseceğiz ?
    ayrıca rd yapıp eğitim niye veremiyoruz onu anlamadım ?
    eğitim için isgkatipten atama neden gerekli, imza yetkimiz var iş güvenliği uzmanı olarak, eğitim verebilecek kişiler iş güvenliği eğitim usul ve esasları hakkında yönetmelikte belirtilmiş,
    2014 ocak tehlikeli ve çok tehlikeli 50 den az çalışanı olan işyerleri için iş güvenliği uzmanı ataması zorunlu olacak, bu tarihe kadar eğitim aldırılmasın mı ki az tehlikeli işyerleri 2016 ya kadar atama zorunluluğu olmadığına göre bu nasıl olacak
  5. isg.ozgur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitimi firmanın alma zorunluluğu varken neden tek risk değerlendirmesi yapıp, birde üstüne eğitim için ayrı bir para versin? Bunun çözümü bireysel iş yaparken bir osgb ile anlaşıp, rd ile acil durum eylem planını bireysel olarak bizim yapmamız eğitimi osgb'nin yapması mı oluyor? Ben bireysel olarak kendi firmalarını açan, birçok arkadaşıma soruyorum eğitimlerini veriyorlar, sertifikalarını basıyorlar ama yasa öyle söylemiyor.Yasaya göre o sertifikalar geçersiz.Personel başı cezası var.Yarın bigün onların başı ağrımayacak mı çok merak ediyorum.

eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

Ayrıca şu esasın kimse tarafından yapıldığını düşünmüyorum.Bir, iki saatlik bir eğitimle sertifikaları veriliyor, çalışanın.

MADDE 11 (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenenperiyotlar içinde;
    a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
    b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
    c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
    olarak her çalışan için düzenlenir.
    (2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.
    (3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.
  6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Öncelikle SGK, ve 6331 kapsamında cıkarılan RD ve eğitim ile ilgili yönetmeliği tekrar gözden geçirin. Biryerde çalısıyorken kamu gorevlısı degılsen paran var ise 10 şirket de kurabilirsin Hiç bir sakıncası yok. Süre ve zaman sıkıntısı yok ise birden fazla işyeri, sgk nızı yatırabılır devletin kasasına para girdiği için sgk acısından sıkıntısı olmaz hatta memnun olur fazla yatırılan priminiz tavanı gecıyor ise gecen miktarı alabilirsiniz mali müşavirlerinize danısın.

Bireysel olarak verdıgın egıtım gecersız o ısyerınde sozlesme yapman veya osgb özel ve tuzel egıtım kurumlarında olman gerekır.

RD AD eğitim ihtiyaclarını sartları sagladıgınızda ister paket ister peyder pey anlasarak yapabilirsiniz. OSGB ile kısmı surelı sozlesme yaparsın osgb sıgortanı yapar sende RD ADP ve eğitim hizmetlerini karsılayabılırsın.
  7. ahmetvar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,

Ben özel bir firmada çalışıyorum.İlla şahıs firması açmam gerekiyor mu risk analizi yapmam için? Arkadaşımın şahıs firması var.Onun makbuzuyla kessem faturaları bir sıkıntı ile karşılaşır mıyım? Teşekkürler.
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    faturayı ya kendiniz kesin yada osgb firması bu işi yapsın onlar kessin.danışmanlık firmalarından fatura kesmek meşru olmayan danışman firmalarını meşrulaştırır ki buda ilerde danışman firmanın başının belaya girmesi demektir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Temmuz 2013 ---
    bu hususu kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak çözebilirsiniz...
  9. virgoo İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    az tehlikeli işyerleri için c sınıfı bireysel çalışan iş güvenliği uzmanının verdiği eğitim geçerlimidir ?
  10. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Geçersizdir. Tehlike sınıfına değil uzmanın o işyerinde görevli olup olmadığına bakılır.