1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Özerk fon gündemde

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 22 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Hükümetten iki büyük adım

  1- TAM BAĞIMSIZ DENETÇİ
  Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği facianın ardından iş güvenliği sistemi mercek altına alındı. Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, madencilik mevzuatını her yönüyle masaya yatırdı. Çalıştığı yerden maaş alan iş güvenliği uzmanlarının bağımsızlığının garanti altına alınması için özerk bir fon oluşturulması gündeme getirildi. Böylece, incelediği şirketten maaş alan ve atılma kaygısı taşıyan iş güvenliği uzmanları bağımsız hareket edebilecek. Soma'daki maden ocağında, 9 iş güvenliği uzmanı çalışmasına karşın gerek emniyet gerekse bakanlık onaylı rapor defterlerinde "üretimde risk vardır" tespiti olmaması İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi. Kurum, iş güvenliği konusunda kapsamlı bir çalışma başlattı.

  ILO SÖZLEŞMESİ İMZALANACAK Öte yandan, Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) sözleşmesini de en kısa zamanda imzalayacak.

  ÖZERK FON GÜNDEMDE
  Soma'daki madende örgütlü Maden-İş Sendikası'nda 22 yıldır eğitim uzmanı olarak çalışan Dr. Fikret Sazak, iş güvenliği uzmanlarının (fenni nezaretçi) tarafsız rapor verebilmesi için maaşını şirketten almaması gerektiğini söyledi. Bugüne kadar yüzlerce maden işçisine iş sağlığı ve güvenliği seminerleri veren Sazak, bunun için özerk bir fon oluşturulması gerektiğini ifade etti. Sazak, "İş durdurma yetkisi de olan iş güvenliği uzmanları maaşını görev yaptığı şirketten değil buradan almalı. Özerk bir yapıda görev yaptıkları zaman hazırlayacakları raporlar da tarafsız olacaktır. Temel sorun bu uzmanların iş akdi ve maaşının işverenin elinde olması" dedi.

  2- TAŞERON MADENE İNMEYECEK
  Hükümet, Soma faciasının ardından madencilik sektörü başta olmak üzere riskli iş kollarında taşeron yasağı için de düğmeye bastı. Madenlerdeki "taşeron taktiği'ne karşı yasal düzenleme yapılıyor. Kayıtlarda ana işverene bağlı göründüğü halde, hiçbir eğitim verilmeden, toplama usulü asgari ücretle işçi çalıştırılmasına son verilecek.

  HİZMET ALIMI SÜRECEK
  Mevcut yasaya göre, ana çalışma konularında taşeron işçi çalıştırılması yasak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SABAH'a yaptığı açıklamada, taşeron sistemine neşter vuracaklarını bildirdi. Bakan Çelik, Meclis'e gönderilecek tasarıda hangilerinin asıl iş olacağının tasnifini yaptıklarını belirterek, "Bazı alanlarda hizmet alımı devam edecek. Ancak bazılarında da taşeron çalıştırılamayacak" dedi.

  [​IMG]

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   75,7 KB
   Görüntüleme:
   6.833
 2. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sektör isg
  Bu konuda gündem devamlı sıcak tutulmalı bence, ben çalıştığı osgb den memnun çok az insan tanıyorum üstünde bir dünya iş yükü var gene de. Herkes işini hakkıyla yapamamaktan şikayetçiyken özellikle osgb lobisinden daha çok ses çıkmalı,
 3. Mustafa PEKTAŞ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Hele şükür kafalarına dank etti.
 5. osgb üzerinden hizmet veriliyosa hiç sanmıyorumki uzman ücretini direk fondan alsın
  osgb alır uzman yine bin liraya çalışır
  arkadaş hangi beyin türetti şu osgb fikrini
 6. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Maden Oda yıllardır Teknik Nezarteçi Fonu oluşturulsun ücreti ordan alalım denetçiler işverenden bağımsız olsun derken bizi siyaset yapmakla eleştirenler ve bizi dikkate almayan bütün siyasi iktidarlar yitirdiğimiz canların ve kazaların sorumlusudur!

  Sadece Madenlerde değil İş Güvenliği Uzmanlarının bütün çalışma alanlarında bağımsız olması için çalışmalar yürütülmelidir!

  Zonguldak Kömür Kongresinden sevgilerle!
 7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  İlla yüzlerce kişinin feci şekilde ölmesi mi gerekiyordu bunun için?
  Bunu önceden göremeyecekse neden BAKAN olur bir kişi? Boş bakmak için mi?
  İnşallah o sistem kısa sürede uygulamaya geçer ve suistimal edilmez.
 8. Levent ACAR İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  119959
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Herhangibir OSGB
  bu sistem umarım uygulamaya geçer ama olan da OSGB sahiplerine olur.
 9. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu sistemden sonra OSGB'ye ihtiyacı yok kimsenin. Kapansın OSGBler zaten. Kopyala yapıştırcı zihniyet son bulsun.
 10. servet yortumluk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45819
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  tekerlek kırılınca akıl veren çok olur,
  vay gidene derdi rahmetli babam, doğru da söylemiş her durumda vay gidene,
  kalan öyle ya da böyle acılarını içine gömer ve onunla yaşar, gider,
  mesele soma meselesi değil, asıl konumuz hala açlık sınırı altında yaşayan insanlarımız,
  akşam evine bir ekmek götüremeyenleri görmekte marifet, esas marifet acılardan ders çıkartmakta,
  öyle ders çıkartmalıyız ki, bir daha ihmal ve rant yüzünden bir anne serçe dahi ölmesin,
  madenin ısısı artmış çalışmalar devam ediyor, bu duruma dur diyecek iradeyi ayakta tutmaktır
  gerçek marifet, gözyaşları sel olsa ne çare bundan sonra. Allah c.c. şehitlerimize rahmet eylesin,
  kazasız günler dileklerimle,
 11. OSGBler kapanmamalı
  Devlet desteği ile ücretini fondan alacak bir kurum halini almalı. Her il için çsgb bünyesinde merkez kurulmalı ve her ilçedeki osgbeler bu merkeze bağlı çalışmalı. Osgbelerin çalışmaları bu merkezden denetlenmeli. Bu merkezler sgk il müdürlükleri ile koordineli olarak çalışmalı.
  Her ilçede bulunan osgblerin en çok çalıştırabileceği doktor ve uzman sayısı belirlenmeli.
  Her osgbnin hizmet verebileceği sektörler uzmanların mesleki kökenlerine uygun olarak belirlenmeli. Bu sektörel bilgiler serfikalarında belirtilmeli.
  Her osgb için hizmet verecekleri firmalar atanmalı. Firma ile anlaşma diye bir şey olmamalı. Firmaya uygun osgb merkez tarafından atanmalıdır.
  Tüm uzmanlar ve işyeri hekimleri bu merkeze bağlı OSGB lerde çalışmalıdır. Bireysel uzmanlık yapılamamalı.
  Her osgb kendisinin atandığı firmaya uygun hizmeti verecek uzmanını veya uzmanlarını atama yolu ile çalışmaya başlatmalıdır.
  Firmaya atanan uzmanın başlıca görevi firmanın çalışmalarını isg açısından denetim altında tutmak olmalıdır. Gördükleri olumsuz durumları, risk analizinde tespit ettikleri hususları önem sırasına göre girebilecekleri ve ilgili merkez ve diğer ilgili kurumlarca izlenebilecek bir online sistem olmalıdır.
  Aynı online sistemin işveren kullanıcı kısmı olmalıdır. Uzmanların tespit ettikleri hususlara öenem sırasına göre max termin sınırlaması olaması şartı ile buradan termin verebilmeli. 2 veya 3 keztermin süresi geçen her bir hususiçin ceza uygulanmalıdır.
  Termin vermiş olduğu hususun giderildiğini bu sistemden işveren bildirmeli ve bildirilen hususun gerçekten giderilip giderilmediği uzman tarafınca kontrol ediltikten sonra uygunsuzluğu kapatma yetkisi uzmanda olmalıdır.
  Uzmanın yapmış olduğu faaliyetlerin denetimi osgblerde, osgblerin yapmış olduğu faaliyetin denetimi il merkezlerinde, ilmerkezlerinin yapmış olduğu faaliyetleri denetleme yetkisi çsgb da olmalıdır. Ayrıca çsgb iş teftiş kurulu eskiden olduğu gibi işyerlerini detlemeye devam etmeldir.
 12. bunlar serbest ticarete aykırı şeyler yani osgblere
  fakat tsmlerde olsa gayet mentıklı
  anlamış değilim zaten her ilçede tsm var atamanı yap doktor hemşire uzman hizmetini ver
  yook birileri illa yicek bi doyun be pis boğazlar
 13. Sana hak veriyorum tsmlerde olabilir.
  Pis boğazlar derken inşallah bu işe gönül verenleri değil isg ile alakası olmayan kar etmekten başka düşüncesi olmayan firmaları kastediyorsundur. zira tam zamanlı fabrikada çalışan bir uzman olarak üstüme alınmıyorum.
  Serbest ticaret isgde olmamalı bunu anlatmaya çalışıyorum. Serbest ticaret işkazalarını azaltmaya yaramıyor. Özetle Devlet elini taşın altına koymalı ve sorumluluklarını yapmaldır.
 14. baron kont İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ben Devletin bu konuda gelişme adına bir karar alacağına inanmıyorum açıkçası
  jeoloji Mühendisiyim ve İş Güvenliğiyle ilgili olarak nelerin olduğunu ve ne takım oyunlar oynandığının farkındayım rant çok büyük ; her yerde olduğu gibi çok çalışana kırıntı düşmektedir ; malesef...

  Sistem başlı başına hatalı...
 15. aykutcengiz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bence iş müfettişleri alınmalı ve cok ıyı bır denetım yapılmalı kımsenın gozunun yasına bakılmamalı
 16. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  İş Müfettişleri emekli olarak yahut istifa ederek kurdukları ticarethaneleri kapattırırlar mı be...
 17. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sektör isg
  Benim tanıdığım bürokratlar bağımsız denetçi atıyoruz diye osgb lere atama yaparlar zorla, rant on katına çıkar. Osgb belası kapanmadan olmaz bu iş. Ben hakkımı helal etmiyoruz zaten bunu getiren adama, ölürse de namazına kalkıp giderim orada da derim aynısını. O derece kul hakkını girmiş insanlar bunlar. Kimse merak etmesin ortada dönen bütün rant osgb- müfettiş- bürokrat üzerinden gidiyor. Gözünü sevdiğim mali müşavirler kadar sesimiz çıkmadı
 18. servet yortumluk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45819
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  bütün bu yazışmaları bir panelde sesli olarak dile getirmek daha çok ses getirir kanaatindeyim, yazılar toplu sese dönüşür ise anlam kazanır,
  hepimize kolay gelsin,
 19. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ayda 2 gün geleceği iş yerinden 10.000.-TL/Ay isteyen A sınıfı uzmanlar OSGB'nin icadına sebep oldu.
  Umarım ölümler ders olur ve bu konuda ciddi adımların atılmasına sebep olunur. Sadece işverenler değil uzmanlar ve hekimler de kendilerine çeki düzen verirler.
 20. servet yortumluk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45819
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  ortak ve mantıklı çözümler bu konuyu olumlu sonuca götürür, toplu ve bütünlük içerisinde bu konuları çözersek herkes için hayırlı olur, aksi halde aynı tas aynı hamam,
  kazasız günler,