1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Üç uyarı tazminatsiz iş fesh sebebi sayilacak

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve bencaglayan tarafından 24 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Geçtiğimiz aylarda yaşanan işyeri kazalarının ardından hazırlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı'nda yeni düzenleme yapıldı. Buna göre "İşçinin iş güvenliği kurallarına 3 kez uymaması halinde işten çıkarılması" kuralı getirildi.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’nın alt komisyondaki çalışmaları tamamlandı. Tasarının şubat ayında Genel Kurul gündemine gelmesi bekleniyor. İşçinin iş güvenliği kurallarına uymaması durumunda işten çıkarılmasına ilişkin madde de değişiklik yapılarak, 3 kez uyarı kuralı getirildi. Buna göre, işverenin, kişisel koruyucu donanımı kullanmaması, makine ve teçhizatın koruyucusunu etkisiz hale getirmesi, iş ile ilgili güvenlik kurallarına uymaması nedeniyle 3 kez uyarılan işçinin iş aktini feshetme hakkı olacak.

  HİZMET SEKTÖRÜNDE GECE ÇALIŞMASI

  Tasarıda yapılan değişiklikle sendikaların karşı çıktığı hizmet sektöründe fazla çalışma yaptırılmasına ilişkin hüküm eklendi. Yasaya göre gece döneminde fazla çalışma yaptırılamıyor. Buna karşılık fiili durum oluştuğunda mesai ücreti ödeniyor, buna karşılık denkleştirme süresi uygulanamıyor. Sanayiden sayılmayan işlerde (hizmet sektöründe) gece olarak tanımlanan süre içinde 7,5 saatten fazla çalışma imkanı sağlandı. İşverenler, 1,5 saatlik dinlenme süresi vererek, ya mesai ödemesi yaparak ya da denkleştirme uygulayarak, yazılı mutabakat almak kaydıyla çalıştırabilecek.

  AF SÜRESİ 6 AYA ÇIKARILDI

  Tasarıda yapılan değişiklikle iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ya da hekimi sözleşmesi imzalamayan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine yönelik af süresi uzatıldı. Daha önce yasa çıktıktan sonra üç ay içinde bu sözleşmelerini yapanların, geriye dönük cezaları silinecekti. Kabul edilen önergeyle bu süre altı aya uzatıldı.

  İHALE YASAĞI YUMUŞATILDI

  Ölümlü iş kazası meydana gelen maden iş yerlerinde kusuru yargı kararı ile tespit edilen işverene iki yıl süreyle getirilen kamu ihalelerine katılma yasağı ‘iki yıla kadar’ şeklinde değiştirilerek,kusur oranları dikkate alınarak mahkemenin takdirine bırakıldı. Ayrıca şantiye şefl erine ve yapı denetim uzmanlarına iş güvenliği uzmanının görevlerinin verilmesine ilişkin düzenlemede tasarıdan çıkarıldı.

  ÖDÜL CEZA YÖNETİMİ DEĞİŞTİ

  Tasarıda, çok tehlikeli işyerlerinde, ölümlü iş kazası yapmayan işverenlere, işsizlik sigortası işveren payının yüzde 1 olarak uygulanması, ölümlü veya sürekli iş görmezlikle sonuçlanan kaza olması halinde ise normalde yüzde 2 olan primin, yüzde 3 olarak alınması hükmü vardı. Verilen önergeyle bu kaldırılarak, yüzde 3 prim uygulanması düzenlemesinden vazgeçildi, kazayı müteakip teşvikin son bulması hükmü getirildi.

  UZAKTAN ÇALIŞMA

  Tasarının en tartışmalı maddelerinden olan uzaktan çalışma tasarıdaki yerini korudu. Uzaktan çalışma, “işçinin işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edinimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisi” şeklinde yeniden tanımlandı.

  PARA CEZALARINDA SADELEŞTİRME

  Öte yandan, Alt Komisyon'da, verilen bir önergenin kabul edilmesi sonucu para cezalarıyla ilgili hükümlerde değişiklik yapıldı. Para cezalarında sadeleştirmeye gidildi. Buna göre, iş durdurma cezası alan işyerlerinde ayrıca para cezası uygulanması söz konusu olmayacak.

  Sözleşmeli olarak işe başlatılan ancak daha sonra kadroya alınan iş ve meslek danışmanlarının maaşları, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenmeye devam edecek. Daha önce bu konuda hukuki boşluk bulunuyordu.

  ŞANTİYE ŞEFLERİNİN SORUMLU OLMA ZORUNLULUĞU KALKIYOR

  Sözleşmeli olarak işe başlatılan ancak daha sonra kadroya alınan iş ve meslek danışmanlarının maaşları, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenmeye devam edecek. Daha önce bu konuda hukuki boşluk bulunuyordu.

  Alt Komisyon'da verilen önergelerle tasarıya giren bazı düzenlemeler de şöyle:

  •Sözleşmesi feshedilen kısmi süreli çalışan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, fesih sonrası tazminata hak kazanırsa, bir yıllık sözleşme ücreti tazminat olarak verilecek.

  •Çalışma Bakanlığı bünyesindeki denetim elemanlarının işyerlerinde yaptığı denetimlere katılan mühendis, kimyager, biyolog ve tabipler harcırah vb. mali haklardan yararlanabilecekler. Kanunda boşluk olduğu için bu kişiler denetimlere gittiğinde harcırah alamıyordu.

  •Çalışma Bakanlığı bünyesinde bulunan AB Koordinasyon Dairesi, AB ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı’na dönüştürüldü ve AB ile yürütülen ortak mali yardıma dayalı projelerin yönetimi yetkisi dairenin görevleri arasına eklendi.

  •Çalışma Bakanlığı bünyesinden yurt dışı temsilciliklere sürekli görevle gönderilecek kişilerin yabancı dil bilmesi zorunluluğu kaldırıldı.

  •Önergeyle, tasarıda bulunan “şantiye şefi” tanımı kaldırıldı. Tanımla, tekniker ve teknik öğretmenlere de şantiye şefl iği sağlanmıştı.

  •Yapıya ilişkin teknik yükümlülüğü olan kişilerin, sorumlu olduğu yapıya ilişkin bilgilerin üye olduğu meslek odasına bildirilmesi zorunluluğu kaldırılıyordu. Verilen önergeyle bundan vazgeçildi, bildirim zorunluluğun devamı sağlandı.

  •Şantiye şeflerinin iş güvenliğinden sorumlu olma zorunluluğu kaldırıldı.

  •Mesleki yeterlilik mevzuatı tamamlanan işlerde, bu mevzuata uygun yeterlilik belgesi çalıştırma zorunluluğuna uyum süresi 8 ay olarak verilmişti. Kabul edilen tasarıyla bu süre 12 aya çıkarıldı.

  •Sanat ve kültür eserlerinde 15 yaşından küçük olan çalışanlar, günde 5 saatten fazla olmamak koşuluyla haftalık 30 saatten fazla çalıştırılamayacak. (Dünya Gazetesi)
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İşçiye kara haber: Hükümetten işçinin 20 yıllık tazminatını yakacak kanun

  MECLİS SAĞLIK, ÇALIŞMA VE SOSYAL İŞLER KOMİSYONU’NUN ALT KOMİSYONUNDA KABUL EDİLEN TASARIYA EK ÖNERGEYLE, BELGESİZ İŞÇİ ÇALIŞTIRANA HER BİR BELGESİZ ÇALIŞAN İÇİN VERİLECEK CEZA BİN LİRADAN 500 LİRAYA DÜŞÜRÜLDÜ.

  İBRAHİM ASALIOĞLU - ANKARA

  24 Ocak 2015, Cumartesi

  İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili torba tasarıya eklenen madde ile işçinin güvenlik kurallarına uymaması halinde işveren iş sözleşmesini derhal feshedebilecek. Örneğin işçi üç kez baret takmazsa tazminatsız işten atılacak ve 20 yıllık tazminatı da yanacak. Bin lira olan işverenin baret vermeme cezası ise 500 liraya indi.

  Meclis Sağlık, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nun alt komisyonunda kabul edilen iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili torba tasarıya AKP milletvekillerinin önergeleriyle önemli eklemeler yapıldı. Tasarıya son dakika eklenen bir madde ile işçilerin kıdem tazminatsız olarak işten atılmasına gerekçe olan maddelere bir yenisi eklendi. Buna göre bir işçinin ‘kişisel koruyucu donanım kullanmaması, makine ve teçhizatın koruyucusunu etkisiz hale getirmesi, iş ile ilgili güvenlik kurallarına uymaması’ halinde işveren iş sözleşmesini derhal feshedebilecek. Ancak bunun için işçiyi ‘ayrı ayrı üç defa yazılı olarak uyarması’ gerekecek. Böylece alınan güvenlik önlemlerine uymadığı, örneğin baret takmadığı gerekçesiyle iş sözleşmesi ‘haklı nedenle derhal fesih hakkı doğuracak.’

  Komisyonda gece çalışmalarının 7,5 saat ile sınırlandıran kural da değiştirildi. Buna göre sanayiden sayılmayan işlerde işçinin yazılı onayının alınması şartıyla 7,5 saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilecek. Düzenlemeye gerekçe olarak ise, ‘7,5 saatlik gece çalışmasının özellikle sağlık ve güvenlik sektöründe, işçiler açısından çeşitli sorunlara neden olması’ gösterildi.

  Torba tasarıya eklenen başka bir madde ile reklamlarda küçük çocuk çalıştırılmasına yasal imkan getirildi. Mevcut kanunda 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasak. Tasarıya son dakika eklenen başka bir madde ile ise Maliye Yüksek Eğitim Merkezi kapatılacak. AKP’lilerin kabul edilen önergesi ile Maliye Yüksek Eğitim Merkezi başkanı ve başkan yardımcısı kadrolarında bulunanların görevi kanun yürürlüğe girdiği tarihte sona erecek. Başkanın kadrosu bakanlık müşaviri kadrosu olarak değiştirilecek. Başkan yardımcıları ise vergi başmüfettişi kadrolarına atanmış sayılacak. Diğer personel ile her türlü doküman ise Personel Genel Müdürlüğü’ne devredilecek.

  Alt komisyonun CHP’li üyesi Manisa Milletvekili Özgür Özel, tasarıya AKP milletvekillerinin önergeleriyle son dakika eklenen maddelerle işçi aleyhine ancak işveren lehine önemli düzenlemeler yapıldığını söyledi. Alt komisyon raporuna tuğla büyüklüğünde şerh yazacaklarını belirten Özel, “İşçi iş güvenliği tedbirini almazsa, örneğin üç kez baret takmazsa tazminatsız işten atılacak, işçilerin 20 yıllık tazminatını yakacaklar. Bin lira olan işverenin baret vermeme cezasını ise 500 liraya indirdiler. Tazminatsız çıkış, yani haklı fesih alanını dünya daraltmaya uğraşıyor. bir tek bizde genişliyor. Halbuki haklı fesih çok istisnai bir haldir. Komisyonda işverenin her türlü talebi baş göz üstüne yapıldı, işçinin her türlü talebine ise kaf dağının arkasında dendi.” diye konuştu.

  Memurun geri dönüşüne yeni engel

  İktidar, görevden alınan memurların mahkeme kararıyla geri dönmesini engellemek için yeni yöntem geliştirdi. Daha önce iki defa kanunlarda değişiklik yaparak göreve iadeyle ilgili mahkeme kararlarının uygulanmasını engellemeye çalışan AKP, Anayasa Mahkemesi’nin bu maddeleri iptali üzerine yeni kanun değişikliğine gidecek. Meclis Sağlık ve Çalışma Komisyonu’nda görüşülen kanun tasarısına alt komisyonda eklenen maddeye göre, görevden alınan üst düzey devlet memurlarının mahkeme kararıyla aynı göreve geri dönüşü engellenecek. Sağlık ve Çalışma Komisyonu’nun alt komisyonunda görüşülen iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili torba kanun tasarısına AKP’nin önergeleriyle kritik eklemeler yapıldı. Önümüzdeki hafta üst komisyonda görüşülecek tasarıya, ‘devletteki üst düzey yöneticilerin tabi oldukları Personel Kanunu’na bakılmaksızın’ görevden alındığında hangi kadrolara atanacaklarını belirleyen bir madde eklendi. Buna göre müsteşarlar ile üst düzey yönetici kadrolarında bulunanlar, görevden alındığında veya görev süresi dolduğunda; valiler, merkez teşkilatındaki vali kadrolarına, diğerleri Başbakanlık merkez müşaviri kadrolarına atanacak.
  Zaman
 3. metin ozgircek İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  benim bildiğim bu değişti tazminat veriliyor ve işten çıkartılıyor