1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ücret kesintisi cezası

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Burak AKÇAY tarafından 24 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın Hocalarım ve Arkadaşlarım Merhaba;

Çalışanlardan kesilen 1 ya da 2 günlük ücret kesintisi cezası bazı durumlar da ağır kaçıyor. Yine ücret kesintisi cezası olacak ama 1 ya da 2 günlük ücret kesintisi cezası yerine zarara sebep olduğu nesnenin değeri kadar ceza verilebiliyor mu?

Kendi çıkardığım yorum 2 günlük ücretinden fazla olmayacak şekilde ceza uygulanabilir.

İlgi, alakanız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
  2. yaşarsalur İSGforum Üyesi

ücret kesinti şartlarını biliyorsunuz sanırım kesilen ücret cezası fona yatmalı yoksa başınız ağrıyabilir.
  3. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Doğrudur. Ondan yana sıkıntı yok. Benim amacım caydırıcı cezalar uygulamak. Ama bunu yaparken de aşırıya kaçmamak. Sanırım konu hakkında da kimsenin çok bir malumatı yok.
  4. yaşarsalur İSGforum Üyesi

ücret kesme caydırıcılık değil bence söyleyim aslında çokta zorlamana gerek yok yaz konuyla ilgili tutanağını bildirimlerini işverene yap çalışanada tutamağı tut her seferinde naparsa yapsin iş güvenliğini kendi adına zorlaştırma kendini kurtar bırak onlar düşünsün sonrasını
  5. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tam zamanlı çalışıyorum. Sonuç olarak ekmek yediğim yer. :) Nihayetinde aldığım ücretim helal karşılığını vermeye çalışıyorum. Ama yine de tavsiye için teşekkürler.
  6. yaşarsalur İSGforum Üyesi

Tamam zaten ben senin görevini yapmanı söylüyorum görevinde benim yukarıda bahsettiğim konu gibi bildireceksin işverene k.k.d takmayan birini iş güvenliği uzmanı zorla işçiye taktırır diye bir yönetmelik duymadım prosedür nedir uyarır yazılı tutanak tutar bildirim yapar geçer sen süpermen değilsin unutma :)
  7. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şartlar bizi bu hale getirdi. Bazen Süpermenden de ötesi olmak gerekiyor. :) Bu durum düzeltmediği sürece kendimi iyi hissetmeyeceğim, biraz da kendimle alakalı. :)
  8. yaşarsalur İSGforum Üyesi

valla bende senin gibi düşünüyodum artık yazıyorum deftere imzalatıyorum işverene uygunsuzluk gördüğümde çalışana değilde çalışanın amirine uygunsuzluk yazıyorum çalışanla direk iş güvenliği uzmanı uğraşması sonuç vermiyor ne uğraşıcam şefi var amiri var onlar uğraşacak ben değil.
  9. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Doğru mantık, baktım bende artık işin içinden çıkamıyorum dediğin gibi yapıyorum. En azından benden günah gitti diyorum. :)
  10. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kimsenin konu hakkında bilgisi ya da fikri yok mu? :cool:
  11. yaşarsalur İSGforum Üyesi

sana şunu söyleyebilirim bir çalışan 30 günlük maaşından fazla şirkete zarar verdiğini ispatlarsan tazminatsız işten çıkartabiliyosun ceza sistemi kolay bir şey değil hiç başını ağrıtma başka yollar bul derim ceza ile sonuca gitmen zor olur tercih senin.
  12. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hiçbir çalışana benim işyerimde şu kadar zarara sebep oldun diyerek maddi para cezası kesemezsiniz. Çalışanın kasıtlı olarak zarar vermesi söz konusu ise yapabileceğiniz tek şet rücu davası açmaktır. İşveren olarak çalışanı ne borçlandırabilirsiniz, ne zararı tazmin edene kadar çalışmaya zorlayabilirsiniz ne de dediğim gibi hak ettiği alacaklarını kesebilirsiniz.
  13. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sorduğum sorunun tam cevabını alabilirsem sevinirim. Sanırım sorumu yanlış sormuşum. Bana tek cevap lazım. 1 ya da 2 günlük ücret kesintisi cezası sabit bir rakam mıdır, bunların dışında daha düşük miktarda ücret kesintisi cezası uygulanabilir mi?

Teşekkürler...
  14. yaşarsalur İSGforum Üyesi

işçinin günlük ücreti kadar 2 gün ise 2 günlük ücreti bakanlığın hesabına yatırıyosun parayı fona
  15. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Önce sorunuzun yanıtını vereyim. Ücret kesme cezasında bir ayda 2 gündelik, parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazanç miktarı üst sınırlardır. Daha düşük tutarlarda ücret kesme cezası uygulanabilir.

Ancak işveren ücret kesme cezasına dair yerine getirilmesi gereken şartları kesinlikle bilmeli ve uygulamalıdır. Bu şartlar yerine getirilmeden işçiye ücret kesme cezası verilemez. Konuya dair 4857 sayılı İş Kanunu'nun 38. maddesi şu şekildedir:

Ücret kesme cezası

Madde 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.

İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.
  16. Kürşat Kırkceri İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    055455
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ücret kesintisiyle alakalı bir mevzuat yok diye biliyorum. işyeri iç yönetmeliğinde varsa ona göre muamele etmeli
  17. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İstediğim cevabı aldım. Teşekkürler.