1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Üniversitede ne risk analizi var ne de eğitim

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 25 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İstanbul Üniversitesi, taşeron işçisi Zafer Açıkgözoğlu’nun ölümünden ders almamışa benziyor. İddiaya göre, üniversiteye bağlı hastanelerde risk değerlendirmesi yapılmamış, işçilere eğitim verilmeden sertifika dağıtılmış

  [​IMG]

  Haber-GÜL GÜNDÜZ


  İstanbul Üniversitesi, lağım temizlemeye zorlandığı için hastalanarak yaşamını yitiren taşeron işçisi Zafer Açıkgözoğlu'nun ölümünden ders almıyor. Yasal zorunluluk olmasına karşın üniversiteye bağlı hastane binalarında risk değerlendirmesi yapılmamış, işçi sağlığı ve güvenliği eğitimleri ise göstermelik. Hastaneler için yeni kurulan iş sağlığı ve güvenliği kurulunda ise henüz iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulunmuyor.

  İstanbul Üniversitesi'nde taşeron işçisi olarak çalışan Zafer Açıkgözoğlu, görev tanımında olmamasına karşın geçen yıl lağım basan bir katı temizlemeye zorlanmış, enfeksiyon kapmıştı. Enfeksiyonun ilerlemesiyle birlikte karaciğer yetmezliğine yakalanan Açıkgözoğlu, kendisine karaciğer nakli yapılmasına karşın iyileşememiş ve 17 Ağustos'ta yaşamını yitirmişti. Açıkgözoğlu'nun ölümü, gözleri İstanbul Üniversitesi'nde işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yetersizliğine ve taşeron işçilerinin kötü çalışma koşullarına çevirdi.

  RİSK ANALİZİ YAPILMAMIŞ
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 4'üncü maddesine göre, 'risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmak' işverenin genel yükümlülükleri arasında. Yasada risk değerlendirmesi, “İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalar” olarak tanımlanıyor.

  Türkiye'de çok sayıda işyerinde risk değerlendirmesinin yapılmadığı ya da yönetmeliklere aykırı şekilde kağıt üstünde yapıldığı biliniyor. İddiaya göre, Türkiye'nin en eski ve köklü kurumlarından İstanbul Üniversitesi de bu kurumlar arasında.

  ANABİLİM DALLARINA YAZI
  İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu üyesi Ozan Toraman, üniversite yönetiminin Çapa ve Cerrahpaşa'daki tüm anabilim dallarına yazı göndererek “Kendi risk analizinizi yapın” dediğini, bunun dışında hiçbir adım atmadığını dile getirdi. “Anabilim dallarından yalnızca görüş alınabilir, bu birimler kendi başına risk değerlendirmesi yapamaz” diyen Toraman, üniversite yönetiminin yasal mevzuata uygun hareket etmediğini vurguladı.
  KURUL VAR, İSG UZMANI YOK
  Toraman, hastaneler bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği kurulunun ise yeni kurulduğunu ifade etti. Bu kurulda halen bir iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uzmanının olmadığına dikkat çeken Toraman, “Kurulda İSG uzmanı ve beraberinde sendika ve demokratik kitle örgütlerinden konuyla ilgili çalışan uzmanların yer alması gerekir. Risk değerlendirmesi işçilerle görüşülerek yapılmalıdır, işçilerin bu sürece katılımı sağlanmalıdır. Biz İTO olarak 2009 yılında özel ve kamu hastanelerini uyarmıştık, yakın zamanda bununla ilgili bir çalışma daha yapacağız” diye konuştu.

  EĞİTİMLER GÖSTERMELİK
  İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nden Dr. Coşkun Canıvar ise, İÜ'ye bağlı Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin binasının fiziki yapısının riskli olduğunu vurguladı. Dr. Canıvar, hastanede İSG eğitimlerinin de taşeron firma tarafından göstermelik olarak yapıldığına dikkat çekti. Taşeron firma yetkililerinin yapılan işi az tehlikeli işkolu olarak tanımlayarak eğitim süresini olması gerekenin altında tuttuğunu söyleyen Canıvar, bu durumu tutanak tutarak yönetime bildirdiklerini belirtti.

  ***

  Eğitim yok sertifika var


  Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hasta bakımı ünitesinde çalışan bir taşeron işçisi ise, şirket yetkililerinin kendilerine eğitim vermeden sertifika dağıttıklarını ve ardından eğitim aldıklarına dair kağıt imzalattıklarını söyledi. İşçi, “Diş Hekimliği’ndeki işçilere de önce sertifika verdiler, ardından eğitim yaptılar” dedi.

  Üniversitede çalışan İSG uzmanının kendilerine “Nereye elimizi atsak çürük çıkıyor” dediğini aktaran işçi, bu uzmanın daha fazla dayanamayarak istifa ettiğini söyledi.

  Kaynak: BirGün Gazetesi

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   92,1 KB
   Görüntüleme:
   6.033