1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Üretim ve Hizmetin Sağlanması Prosedürü

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 7 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1. AMAÇ:
    Kuruluşumuzun ürün ve hizmet gerçekleştirme proseslerinin uygulamalarında üretim ve hizmetlerin nasıl ve ne zaman uygulayacaklarını kontrol ederek, istenen kalite hedeflerine ulaşmak için gereken iş ve işlemleri açıklamaktır.

2. KAPSAM:
    Bu prosedür, kuruluşumuzun taahhüt ettiği işin / işlerin gerçekleşmesi için tüm üretim ve hizmet aktivitelerini ve uygulayan personeli kapsar.
    3. SORUMLULUKLAR:
    Kuruluşumuzun tüm personeli sorumludur.
    4. UYGULAMA:
    İş Programları: Üretim prosesleri ile ilgili aktivitelerin, birbiri ile ilişkilerine göre planlanan ürün ve hizmet gerçekleştirme süreçlerinin prosesler şeklinde gösterildiği dokümanlardır.

4.1. İş Plan/Programlarını Hazırlama:
    İş plan / programları tanzim edilir. İşin uygulama projeleriyle ilgili iş dağılım yapısı ve aktivite tanımları belirlendikten sonra, işin gerçekleştirilmesi için bunların hangi sırayla, ne zaman ve ne şekilde uygulanacağının belirlenmesi Proje Müdürü ve/veya Şantiye Şefinin ortak ve koordineli çalışması ile hazırlanır.

İş planı sözleşmede belirtilen hususların incelenmesi sonucunda, iş planlarının hazırlanması için üretimin planlama safhasını, üretim/hizmetin gerçekleştirilmesi ve idare ile olan tüm teknik ve ticari ilişkilerin yürütülmesi faaliyetlerini kapsar. Proje Müdürü ve/veya Şantiye Şefi ve tarafından hazırlanır.

İş planı, üretim/hizmet için gerekli kaynakların tedariki, üretimin/hizmetin gerçekleştirilmesi için uygulanacak faaliyetleri ve bunlarla ilgili teknik ve ticari ilişkilerin yürütülmesini sağlar.

İş hedefleri, iş hedeflerinin bitim tarihleri, tanımları ve süreleri öncelikle belirlenir; aktiviteler birbiri ile ilişkilendirilir.

4.2. Kaynak İhtiyaçlarının Temini:

Belirlenen kaynak ihtiyaçlarına göre aktivitelerin gerçekleşmesi için gereken malzeme, ekipman, araç, gereç ve diğer satın alma talepleri Satın Alma ve Tedarikçi Değerlendirme Prosedürü esaslarına göre yapılır.

4.3. Şantiye Kuruluşu:

Üretimin/hizmetin sağlanması aşamasında işe ve projede belirlenen esaslara en uygun olan yer Proje Müdürü / Şantiyeler Müdürü ve Şantiye Şefi tarafından belirlenir.

4.4. İzleme ve Ölçmenin uygulanması
    Kuruluşumuzda proseslerin uygulanması ile ilgili personel, prosesin yeterliliği için mutlaka eğitimli personelden seçilir. Prosesin yeterliliğini sağlamak için prosesin kalitesini ve dolayısıyla ürün kalitesini etkileyen tüm ekipmanın bakımı , izleme ve ölçmesi İzleme ve Ölçme Prosedürü, kullanılan izleme ve ölçme ekipmanlarının kontrolü ise Kalibrasyon Prosedürü esaslarına göre yapılır. Doğrulanmış ürün/hizmetle ilgili proseslere ilişkin kayıtlar ile proseste kullanılan izleme ve ölçme ekipmanı dahil olmak üzere kalitemizi direkt olarak etkileyen ekipmanların bakım ile ilgili kayıtları kalite kaydı olarak Doküman ve Kayıtların Kontrolü Prosedürü esaslarına göre muhafaza edilir.

4.5.Üretim ve Hizmetin Sağlanması İçin Proseslerin Geçerliliği:
    Kuruluşumuz elde edilen üretim ve çıktının kontrolünü İhale makamının hazırladığı Özel Teknik Şartname göz önünde bulundurarak ve İzleme - Ölçme Prosedürü esaslarına uygun olarak kontrol etmekte ve doğrulamaktadır. Genel olarak bu kontrol ve doğrulama faaliyetleri gerçekleştirilebilir olmakla beraber, işin yapısından kaynaklanabilecek bazı kusurların iş bitiminden sonra ortaya çıkabilmesi mümkündür. Bu sebeple kuruluşumuz tarafından yapılan iş ön kabul ile müşteriye teslim edilir. Kesin kabul ön kabulden sonra sözleşme şartlarına uygun olarak belirlenmiş bir kullanım süresini içermekte ve bu süreçte idare tarafından saptanan uygunsuzluklar Uygun Olmayan Hizmetin Kontrolü Prosedürü esaslarına uygun olarak incelenmekte ve kontrol edilmektedir.

Ekli Dosyalar: