1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Üzerine kan sıçramış kıyafetler giymek istemiyoruz - temiz giysi kampanyası

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 29 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bangladeş’te son bir yılda 2 bin işçinin ölümüne sebep olan iş cinayetlerine karşı ‘Temiz Giysi Kampanyası’ başlatıldı. Bangladeş’te üretim yapan Türk firmalarının ‘bangladeş yangın ve bina güvenliği sözleşmesi’ni imzalaması talebiyle yola çıkanlar ‘Üzerine insan kanı sıçramış kıyafetler giymek istemiyoruz’ diyor

Tekstil sektöründe üretim yapan Dünya çapında yüze yakın firmanın bulunduğu Bangladeş’te altı ay önce yıkılan Rana Plaza’da 1133 işçi hayatını kaybetti, binlercesi sakat kaldı ve çalışamaz durumda. İş kazalarının ve işçi ölümlerinin fazlaca yaşandığı Bangladeş’te bu nedenle Uluslar arası İşçi Örgütü’nün (İLO), Bangladeş’li sendikalar ve Temiz Giysi Kampanyası’nın ortak kararıyla “Bangladeş yangın ve bina güvenliği” anlaşması oluşturdu. Ancak son bir yılda tekstil sektöründe çalışan 2 bin işçinin öldüğü Bangladeş’te üretim yapan 20 Türk firmasından sadece birinin altında imzası var. LCWaikiki, Mavi Jeans, Colins, DeFacto, Batik, Collezione, Sevenhill ve LittleBig bu firmalardan bir kaçı. Temiz Giysi Kampanyası firmalar üzerinde basınç oluşturmak amacıyla bir imza kampanyası başlattı. Bu kampanya ile Bangladeş’te üretim yapan firmaların sözleşmeyi imzalaması sağlamak isteyenlerin de bir çağrısı var:

DeFacto: “Akdeniz Rahatlığı” mı iç rahatlığı mı?

“Tüm dünyada daha fazla demokrasiye ve insan haklarına talep vardır ve iş hayatında da bu ilkeler önemli hale gelmektedir.” Bu cümle DeFacto’nun internet sitesinden bir alıntı. Ama DeFacto, insan haklarını gerçekten önemsiyor mu?
    Uluslararası pazarda “Türk Malı” imajını güçlendirme sözü veren, dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı TURQUALITY sayesinde büyüyen DeFacto, Bangladeş’te üretim yapan birçok hazır giyim markasından biri.

Bangladeş’te son bir yıl içinde tekstil sektöründe çalışan 2 bine yakın işçi hayatını kaybetti. Sadece altı ay önce yıkılan Rana Plaza’da 1133 işçi hayatını kaybetti ve binlercesi sakat kaldı, çalışamaz durumdalar. Uluslararası İşçi Örgütü (ILO), Bangladeşli sendikalar ve Temiz Giysi Kampanyası’nın ortak kararıyla “Bangladeş Yangın ve Bina Güvenliği Sözleşmesi” oluşturuldu. Bangladeş’te üretim yapan dünya çapında yüze yakın firma, üretim yaptığı yerleri denetlemekle yükümlü kılındı ve aksi takdirde ortaya çıkacak risklerde pay sahibi olacaklarını kabul ettikleri bu sözleşmeye imza attılar. Bu anlaşma yalnız denetlemeyi değil aynı zamanda beş yıllık bir süreç içerisinde bu uluslararası markaların mal ürettikleri yerlerdeki çalışma koşullarının düzeltilmesini içeriyor. Bunun maddi yükü ise sırasıyla markalar, işyeri sahipleri, hükümet ve işçi sendikaları arasında paylaşılacak. Ancak maalesef şimdiye kadar yirmiden fazla Türkiyeli markadan sadece bir tanesi sözleşmeyi imzaladı. Temiz Giysi Kampanyası-Türkiye olarak LCWaikiki, Mavi Jeans, Colins, DeFacto, Batik, Collezione, Sevenhill ve LittleBig (LTB)’in Bangladeş’te üretim yaptıklarını tespit ederek kendilerine sözleşmeyi imzalamaları için mektuplar yolladık. LCWaikiki dışında çağrımıza dönüş yapan ve sözleşmeyi imzalayan marka olmadı. Onlardan istediğimiz, Bangladeş Yangın ve Bina Güvenliği Sözleşmesi’ni imzalayarak insan haklarına aykırı koşullarda üretim yapmayacaklarına söz vermeleriydi.

“En yüksek seviyede müşteri memnuniyeti sağlayacak şekilde tüm müşterilerine karşı dürüst ve adil” olma sözü veren DeFacto yöneticileri, müşterilerinizin üzerine insan kanı sıçramış kıyafetler giydirirken de içiniz de “rahat” mı?
    Unutmayın ki sizleri marka yapan biz tüketicileriz. Biliyoruz ki bize giydirdiğiniz giysilerden insan kanı damlıyor. DeFacto olarak sizin içiniz Akdeniz “rahatlığıyla” dolu olabilir ama memnuniyetsiz müşteriler olarak üzerine insan kanı sıçramış giysilerinizle bizim içimiz rahat değil!

Kan sıçramış kıyafetler giymek istemiyoruz. Temiz Giysi Kampanyasının Bangladeş’te üretim yapan markaların kendileri için üretim yapan işçilerin can güvenliğini sağlamak üzere hazırlanmış Bangladeş Bina ve Yangın güvenliği Anlaşmasını Türkiyeli Markaların da imzalaması için açtığı online kampanyaya imza veriyoruz.
    http://www.change.org/tr/kampanyalar/kan-sıçramış-kıyafetler-giymek-istemiyoruz
    Temiz Giysi Kampanyası/Türkiye-İrem Güven
    http://www.temizgiysi.org
    https://twitter.com/cccturkey
    https://www.facebook.com/TemizGiysiKampanyasi?fref=ts
    Kaynak: Sendika.Org