1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! 'üç gün içinde işe gelmezseniz haklarınız feshedilecektir.'

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Soma'daki madencilere işe davet yazısı gönderiliyor
  HABER.jpg

  Manisa'nın Soma ilçesinde, 301 kişinin şehit olduğu Eynez Kömür Ocağı'nı işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., üretimi durdurulan Işıklar ve Ata Bacası ocaklarında çalışan işçilere noterden ihtarname göndererek işbaşı çağrısı yapıyor.

  İhtarname ulaşan madencilerden Adnan Yılmaz, yaptığı açıklamada, "Devlet bize söz verdi. Bizim iznimiz olmadan, müfettişler yer altına inip de bu işyeri tam hazır hale gelmeden kimse işe gitmeyecek sözü verildi. Biz de gitmiyoruz. Zaten psikolojimiz bozuk. Ne yapacağız bilmiyoruz. Madenci demek, zurnanın son deliği demektir." şeklinde konuştu. Üç yıldan bu yana malzemeci olarak Atabacası'nda çalıştığını kaydeden Yılmaz, "Benim orada yapacak işim yok. Gidip de orada oturup da yevmiye almam doğru değil. Ben alınterimin karşılığını istiyorum. Biz istemiyoruz madenin kapanmasını, herkes burada aç, gurbetçiyiz hepimiz. Biz istiyoruz ki herkes evine ekmek götürsün ama bizi yönetenler buna el atsın. Öyle evimize kâğıt yollayarak bizi tehdit etmenin amacı olmaz. Çıksın buraya gelsin, bugün burada paramız verilmediği için oturma eylemi yapıyoruz. Gelsinler arkadaşlar, sizin şartlarınız böyle böyle olacak desinler, her zaman onların yanlarında yer alalım. Biz devlet yetkililerine sesleniyoruz, ya bize sahip çıksın ya da desin ki burada iş olmayacak, gidelim boyacılık yapalım, simit satalım, çocuklarımızın nafakalarını kazanalım." dedi.


  İşçilerden Talhat Karabacak ise, "O maden açıldığından bu yana, yani yaklaşık 1,5 yıldır burada çalışıyorum. Mağdur durumdayız. Bana da aynı şekilde ihtarname geldi. 'Üç gün içinde işe gelmezseniz haklarınız feshedilecektir.' diye yazı geldi. Yazıyı alınca hemen gittim maden ocağına, orada emniyet ekibinde üç tane ayak kapatıldı. Yaklaşık dört gün önce aynı ekipte çalıştığım arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla 860 pp karbonmonoksit gazı olduğu söylendi. Bu şu anda tehlikeli. Orada hiçbir değişiklik yapılmadı. Ne kablolar ne bantlar, hiçbir değişiklik yok. Dün elektrik ekibinde çalışan bir arkadaşımı gördüm. Sadece panolar değişmiş, hiçbir değişiklik yok. En son ayın 9'unda gitmiştim. Makineler yine çalışıyor. Yer altında çalışması yasak olan mazotlu araçlar yine çalışıyor." diye konuştu.

  KAYNAK
 2. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Haftasonu işçilerle konuştum müfettişler kapatmış o ocakları bakanlık artık açılabilir diye bir rapor vermiş mi? böyle bir haber görmedim daha. İmbat çalışmaya devam ediyor. Ocaktan sağ kurtulmuş, kurtarma çalışmalarına katılmış işçilerde psikoloji diye birşey kalmamış!
  301 işçi ölmüş maaşları daha yatmamış, mahkemede bir ilerleme yok! devlet ve şirket hala aynı şekilde normal bir iş kazası yaşanmış gibi hareket ediyorlar! Hakkını arayan sendika değişen işçinin üzerine polisle gidiyorlar! tehdit ediyorlar!

  Yazık! Kaza olduğunda artık hiç birşey eskisi gibi olmayacak diyenler nerede şimdi! verilen sözler nerede!
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ülkemizde herşey normal gibi algılanması isteniyor..Türkiyede dikkat edin çimento fabrikalarının çok iyi ohsas ve entegre kalite ve isg sistemleri var ve adeta tabire caizse fantazi sınırlarını zorluyorlar peki sebebi ne?çok basit yabancı ortak firmalar yada müşterilerinin yabancı olmasından bu çok büyük bir etken çünkü yabancılar İSG ye yabancı değil ve işletmeciliği çok iyi süzgeçten geçirmiş ve de insan kaynağı ve nufusu tükenmiş millet olarak kişi ve insan, üretim içinde onlar için çok değerli ve de yetişmiş insan onlar için çok değerli..

  ama dünyanın en zor mesleği ve en tehlikeli işi olan olan yeraltı madenciliğinde bakarsanız türkiye adeta mezarlık ülkesi..301 kişinin hayatını kaybettiği yerde,tutuklamaların yeni olduğu ve savcıların hala çalışmalarına devam ettiği süreçte,bakanlık tarafından ocağın kapatıldığı bir ortamda çalışanların maaşlarının ödenmediği hatta işe geri çağrılmak suretiyle gelmessen seni atarız dediği bir ortamda orta çağ kültürünü yaşadığımıza tanık oluyorum.

  Hep söylüyorum,işveren insanı sevmiyor ve değer vermiyor..İşveren algısı hala ilkokul seviyesinde ve temennim TBMM meclisinde Milletvekillerinin İşveren ve patron olmadığı ve Bilim adamlarından oluşmuş yada en azından yüksek öğrenim görmüş kişiler tarafından oluşması özlemi içindeyim..Millet vekillerinin hiçbiri ne şehri nede ülkeyi şu anda temsil etmiyor..

  Bilim ve teknoloji bakanlığımız var ama Ahlak ve kriterlerimiz yok…Para bu zamanda para kazandırıyor,eskiden alın teri ile çalışan para kazanabiliyor ve zengin olabiliyordu,şimdilerde tersine dönmüş durumda..Bilgi,tecrübe ve sağlam bir CV inanın sizi ekmek kazandırmıyor,idealist olmak,karakterli ve ahlaklı olmak,işinizin patronu ve sahibi olmak inanın size para kazandırmıyor..

  Yeraltında bir işçi kazma kürek çalışırken 6331 nolu kanun proaktif yaklaşımı etki etmemiş ve şerefsizliklerin önüne geçememiştir..
  Devlet sorumluluk sahibi kişiler ile büyür..KPSS alımları ile değil..Öcü politikasına devam..herkes öcü bu ülkede..sadece patronlar ve zenginler melaike..hayat onlara güzel,bizler acı çektiğimiz sürece..ve onlar için yaşasın cehennem..