1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

İş cinayeti göz göre göre geliyorum demiş

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve efecan tarafından 15 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. efecan İSGforum Üyesi

Esenyurt Marmara Park AVM'de kaldıkları çadırda çıkan yangın sonucu 11 işçinin yaşamını yitirmesine ilişkin görülen davada, bir iş cinayetinin daha göz göre göre geldiği mahkeme kayıtlarına geçti: Tanık Cemal Meral işçilerin kaldığı çadırlarda eksiklikler olduğu yönünde rapor verdiklerini söyledi.

manset.jpg
    İSTANBUL - Esenyurt'ta Marmara Park AVM inşaatında kaldıkları çadırda çıkan yangında 11 işçinin yaşamını yitirmesine ilişkin açılan davanın görülmesine devam edildi. Tanık Cemal Birol Meral, işçilerin kaldığı çadırlarda eksiklikler olduğu yönünde rapor verdiklerini söyledi.

Bakırköy 4.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci duruşmaya 5'i tutuklu 11 sanık, yaşamını yiteren 11 işçiden Seyfettin Topal, Barış Kıyak, İsa Topal ve Ahmet Yağal'ın aileleri katıldı. Diğer ailelerin ise şikayetlerini geri aldıkları belirtildi.

Duruşma salonun darlığı nedeniyle bazı işçi yakınlarının içeri alınmamasına avukatlar itiraz etti. Bunun üzerine sanık avukatlarının, "Girmek zorundalar mı? Şov yapmayın" sözleri üzerine gerginlik yaşandı.

Tutuksuz yargılanan Marmara Park Yatırım ve Gayrimenkul Şirketi Genel Müdürü Andreas Michael Hohlmann'in geçen duruşmada tercümanlığını yapan kişinin avukat olduğu ortaya çıkması üzerine, tarafsız bir tercuman ile ifadesi tekrarlandı.

Tanık olarak dinlenen İsa Eser, Kaldem'de kaynakçı olarak çalıştığını belirtti, yangın gecesi yanan çadırlara yakın bir çadırda kaldığını ifade etti.

‘TANIK YÖNLENDİRİLDİ’

Tanık İsa Eser, hiçbir soru yöneltilmeden "Çadırdaki elektrik sistemini tutuklu sanık Şaban Bakırcı değil başka biri çekti" demesi dikkat çekti. Tanık Eser avukatların, "Neden sorulmadan böyle bir şey söylediniz?" sorusuna "Bana öyle demediler" şeklinde yanıt verdi.

Savunma avukatları, tanığın sanık avukatları tarafından yönlendirildiğini belirterek, tepki gösterdi. Savunma avukatları, tanık ifadelerinin ardından dosyada adı geçen şirketler dışında 13 alt şirket bulunduğunu belirterek, bu firmaların ortaya çıkarılmasını ve şirketler arasındaki sözleşme asıllarının mahkemeye sunulmasını talep etti.

Ailelere tazminat ödendiğini iddia eden sanık avukatları ise "Bütün mağduriyetler giderildi" şeklinde savunma yaptı.

Seyfettin Topal'ın ağabeyi Yunus Topal, "Geri getirebilir misin?" diyerek sanık avukatlarının sözlerine tepki gösterdi.

Mahkeme heyeti, söz konusu diğer 13 şirketin ortaya çıkarılması, şirketler arasındaki sözleşmelerin asıllarının getirilmesi ve duruşmaya gelmeyen tutuksuz sanıklardan Mehmet Altun hakkında yakalama kararı çıkarılarak, duruşmaya getirilmesine karar verdi. 5 tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, duruşmayı 23 Kasım'a erteledi. (ETHA)

14 Eylül 2012 Cuma 21:05
    Kaynak:http://www.yurtgazetesi.com.tr/yasam/is-cinayeti-goz-gore-gore-geliyorum-demis-h18961.html
  2. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş güvenlik uzmanına ne olmuştu bu davada? tutuksuz yargılanmıştı değil mi?
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet..yargılanmıştı..sonra salıverdiler mi onu bilmiyorum..hala içerde olabilir..
  4. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konu için değil ama şantiyelerde bulunan tecrübesiz, gencecik arkadaşlarımızın sırf yasa savmak adına şantiyelerde çalıştırılmasına üzülüyorum, ben de inşaatla başladım ve ciddi problemli bir firmaydı, satınalma isteklerim karşılanmıyor, isg ekibi oluşturulmuyor fln fln.. sürekli sahada durmak, hatta gerek demir bağlarken çalışana yardım etmek, gerek tek başıma şaftları kapatmak için çivi çakmak, gerek çiviler düşmesin diye yüksek alan kenarlarını süpürmek (evde yapmam ha bu arada :) ) bana çok şey öğretti fakat ciddi zordu, o sebeple şantiyede olupta riskleri öngören ve kazaları engelleyen arkadaşlarımı yürekten kutluyorum.
  5. bayramali İSGforum Üyesi

Bizler de Böyle çalıştık zamanında hala da öyle..sizin gibi fedakar işinde samimi ve de tecrübeli bir arkadaşın yöneticimiz olmasıda ayrı onur veriyor bize...ama ne yazık ki göreceksiniz bu işin yumarta satmaya benzemediğini...ileri ki süreçte çok kişiler başı mahkeme salonlarında derde girecektir..o yüzden 3 kuruşa ve Sorunlu firmalarla sözleşme yapmayın derim arkadaşlara..
  6. efecan İSGforum Üyesi

Mahkeme koridorları bize havale edilmiş galiba..gelecek nesil sizin eseriniz olacaktır derdi ATA..bir çark düzen var dişleri arasında ezilen bir nesil ve eser var ortada...
  7. İSGC İSGforum Üyesi

Her cümlesine katılıyorum..işimiz zor ama 3 kuruşa yapılacak ve basite alınacak bir iş değil..uzmanlarımız çok dikkatli ve işlerine hakim olmalılar..1 sene sonra haberlerde bolca hapis yiyen uzman haberleri okuruz artık...