1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

İş Güvenliği Uzmanlarının OSGB'lerde Çalışma Şekilleri ve Tecrübeleri

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Tuğba Coşkun tarafından 12 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Merhaba Ahmet Bey,
    Merak ettiğim; nasıl osgb de serbest çalışılıyor?
  2. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ozan bey şuan yürürlükte olan yönetmelik tezli yada tezsiz demiyor. dolayısı ile yapanlar ve bu yılki eylül de eğitime başlayanlar tezsiz olarak başladılar. yeni yönetmelik ise hala taslak halinde ve yayınlanmadı. ama taslak yazısında yüksek lisans için tezli şartı konmuş. ve yılbaşına kadar bu yönetmelik de dahil olmak üzere 7-8 yönetmelik yayınlanacak yani taslakolmaktan çıkıp yürürlüğe girecek. eğer tazli olarak yayınlanır ve kabul edilirse o zaman bundan sonraki yüksek lisans miracatlarında tezli yüksek lisan olarak müracat edilecek. tezli yüksek lisanslarda ales sınavına tabidir. yani tezli yapmak için senede 2 kere yapılan ales sınavına girmek ve en az 55 almak şart olacak.
  3. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    tuğba hnm. osgb ile yaptığım anlaşma gereği (osgb gebze ye başı ve sadece kocaelide hizmet veriyor) onlardan bağımszı olarak dışardan başka yerlerede bakabiliyorum. yani atıyorum 4 işletmeye bakma hakkım varsa bu 4 yeride osgb için kullanmıyorum. serbestlik kısmı burda. ama tabi başka osgb de de çalışmıyorum bu zaten kanunen yasak.
  4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yani OSGB ile kısmi süreli anlaşma yaptınız?
  5. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    osgb dışında dışında baktığım yerlerde ki ssk o işletmelerden yatırılıyor geri kalan tüm günler osgb den yatırılıyor.
  6. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Anladım,her iki şekildede uzmanlık yapıyorsunuz.. çok güzel açıkçası.
  7. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    evet güzel bağımsız olmayı biraz fazla seviyorum açıkçası:) tabi bu birazda imkanlarınızın rahat olmasını gerektiren bir durum. yani ben şuan çok rahat bir şekilde işyerine istediğim herşeyi yaptırabiliyorum. neden? atılma veya para alamama kaygım yok. maddi imkanlarım allaha şükür bu şekilde sert ve taviz vermeden durmama yetiyor. ben bugün hiç düşünmeden ters bir şey istendiğinde hem osgb ye hemde diğer iş yerlerine hadi bana by diyebilecek rahatlığa sahip olduğumdan dolayı bend eişimi düzgün yapıyorum, iş verende hayır ne gerek var diyebiliyor. bu işi meslek olarak yapacak olan arkadaşlarda işverenler karşında bu şekilde durabilecek en azından dirayet olsa, şuan başta ücret konusu olmak üzere daha bir çok sorunumuz kendiliğinden çözülür.
    ama ne yazıkki develet bize böyle bir görev vermesine rağmen ücret ve işverenin isg uzmanına ikna edilmesi görevide bizde. ama devlet denetleme işini tam yapabilse ne biz ücret için nede işyerinizin isg uzmanına ihtiyacı var olayını anlatmak ve ikna etmek için uğraşmadan onlar bize gelecek. sektörde ne yazıkki bolca gördüğüm kapı kapı pazarlama yapanlar vardı eskiden aynı onlar gibi elde öanta işletme işletme dolaşmak zorunda kalan bir çok kişi ve osgb var. bu ne yazıkki acı bir durumdur.
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Haklısınız,konu çok dağıldı aslında başka bir konu açıp oradan devam edebiliriz.
  9. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    evet konu harici yazıları başka bir başlığa alıp gerkesiz msj lardan bu konuyu temizlemek lazım.
  10. Mrs_Engineer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Osgbler...
    Tabi çogunu genellemek ıstemem ama pıyasadakılerın cogu, isg uzmanlarının eti benım kemıgı benım düşüncesinde. Neden dıyeceksınız.
    Yasadıgım bır olayı anlatayım ...
    Tam zamanlı calısma, sıze verılen en az 6 fırma, tum masraflarınız sıze aıt, nereye gonderılırsenız gıtmek zorundasınız yanı tehlıkelı cok tehlıkelı vs vs....
    Hadı tamam dıyelım bunlara.
    Pekı aylık teklıflerı ne dıye sordugunuz duyar gıbıyım.
    Sıkı durun :D
    1.500 TL :)))))
    Ustelık yabancı fırmalarla ıletısım saglayacak kadar cok ıyı ıngılızcenız var :))
    Sakamısın sen dedım?
    Sız ıstesenızde ben yokum dıyıp cıktım. Düşünün bu adamlar her fırmadan aylık 15-20 bın tl danısmanlık ucretı alıyorlar. 6 fırma dıyın 20x6= 120bın tl aylık kazancları. Sız ne alıyorsunuz 1.500 tl :)))
    Hem 6 fırmanın tum rısklerını omuzlan hem hayat mucadelesı ver.
    Hadi ordannn yolunacak tavukmuyuz bız... Yahu egıtıme harcadıgımız parayı 1 ayda bıle kazanamıyorsunuz. Kaldıkı calısırken işle ilgili farklı egıtım aldıgınızı düşünün.
    Ne gunlere kaldık...
  11. dagkiran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    CETİN İŞ ELEKTRİK A.Ş
    Arkadaşlar İSG uzmanlığını firma başına 300-400 TL yapmayın yazıktır. Hepimizin bir değeri var bu değeri düşürmiyelim.Riskimiz büyük lütfen sözleşme yaparken cok iyi düşünün.
  12. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Geçenlerde bir osgb firması bana 1500 TL teklif etti, bende dedimki ben zaten şu anda bundan fazla kazanıyorum, neden size geleyim, beyefendiler güya bana iş öğretecekmiş bende yazık bu ülkeye mühendisliği bu kadar ucuzlattınız dedim .. Hayır efendim öyle değil siz bu memleketin çocuğusunuz burda kalmanızı bizde ailenizde ister falan filan diyo, kendi okumuş insanlarını aç bırakan bu zihniyetlere artık yeter ...
  13. arkadaşlar yorumlanırınızı okudum hepsıde dogru bizim memleketimizde boyle oluyor dıye buna sıgınmak ıstemıyorum . lutfen herkes elbırlıgı ıle bu ısı tam manasıyla yapmaya davet ediyorum.
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    yazılanlara göre biz kamu çalışanlarını bedava çalıştırmış gibi olacaklar.
  15. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    Ben de çok muzdaribim bu konuda..sürekli iş görüşmelerine çağrılıyorum,buna seviniyorum fakat dediğiniz gibi OSGB lerin teklif ettiği 1.500-2.000 gibi komik rakamlar.13 yıllık mühendisim fakat belgeyi yeni aldığım için acemi çömez muamelesi yapıyolar,çok sinir bozucu bir durum.Devlet bu uzmanlık yetkisini veriyorsa min.taban ücreti de belirlemiydi bence,harcıyolar resmen...
    Bir yerden başlamak gerekiyor, fakat ne yapmalıyım bilemiyorum açıkçası...Bu konuda tecrübeli arkadaşların yorumlarını alabilirsem sevinirim
    Teşekkürler...
  16. baharcinel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar;
    Sizlere Bir anımı anlatmak istiyorum. 2011 aralık ayında, bir osgb ile anlaştım. Ama sözleşmeyi asgari ücret üzerinden gösterdik. Ne olacak ki diye düşündüm. Çoğu çalıştığım işyerleri de asgari ücretten gösterip paramın bir kısmını bankadan bir kısmını zarf ile elden ödüyordu. 15 yıllık çalışma hayatımda hiçbir sorun ile karşılaşmamıştım. İnsanlarda güvenilir birilerine benziyorlardı. Ne gibi bir kötülük olabilirdi ki... Ne oldu biliyor musunuz. Benim belgemle açılan osgb açıldıktan ve belgeleri alındıktan sonra başka bir ortağın girişiyle beni kapının önüne koydu. Mahkemeye verdim. Hakim tanığıma, ne kadar ücret alıyordu biliyor musun demesi üzerine tanığım heyecanla asgari ücret demesiyle ve asgari ücretten sözleşme yapıldığı için hakim bu çalışan asgari ücret alıyor diye karar verdi. Yani ben üniversite mezunu olarak risksiz bir yerde asgari ücrete iş bulamayacak kadar aciz bir insanmışımda, 15 senelik iş tecrübem yokmuş da, üniversite mezunu olarak asgari ücrete iş bulamamışım ve gidip 2 sene önce 4000tl verip iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almışım ve çok şükür ki asgari ücrete bir iş bulmuşum gibi,hem bilirkişi hem de hakim bu kişi asgari ücret alıyordur diye karar verdi. O yüzden özellikle genç meslektaşlarım nolur kendinizi riske atmayın ve işveren karşısında dik durun... Davam şu an temyizde :) 1 senedir davam sürüyor. Bakalım hayat bize ne gösterecek :))
  17. yusuf aydın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler Bahar Hanım. Bu gibi mesleki tecrübeleri diğer üyelerimizden de bekliyoruz.
  18. Kevser Turan Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    33759
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba,
    ben eğitiimi yeni almış birisiyim ve fizik mezunuyum. 18 ağustosta iş güvenliği sınavına gireceğim. başlangıç olarak osgb lerde çalışmayı deneyim kazanmayı düşünüyorum fakat osgb lerin tam anlamıyla iş tanımı nedir ? iş güvenliği uzmanına ne gibi yetkiler verilir tam olarak bilemiyorum. bilen arkadaşlarım varsa lütfen beni bu konuda aydınlatsınlar.. teşekkürler
  19. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Osgb lerde deneyim kazanamazsınız kendi çabanız ile gönderildiğiniz işyerlerinde deneyim kazanabilirsiniz
  20. Kevser Turan Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    33759
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    HMM BANA OSGB LERIN DAHA FAYDALI OLACAĞI SÖYLENMİŞTİ. ÇÜNKÜ HER İŞ YERİNDE DENEYİM ARIYORLAR