1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

İş Güvenliği Uzmanlarının OSGB'lerde Çalışma Şekilleri ve Tecrübeleri

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Tuğba Coşkun tarafından 12 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Ali Olgun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119511
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Netelsan Elektrik Elektronik AŞ.
    Her iş yerinde çalışmak, her ne kadar ilk bakışta güzel deneyimler getirsede yeni bir isg uzmanın cok farklı sektörlerde hemen işe başlaması cok daha büyük tehlike içeren sonuçlara sebebiyet verebilir.

OSGB'lerde çalışırken aslında en önemli nokta işe yeni başlamışken çok farklı sektörde olan firmaları almamak olabilir, veya OSGB yöneticileriyle konuşup 1-2 ay oryantasyon süreci geçirip ( diğer firması olan isg uzmanı arkadaşlarla firmaların dolaşılması iş akışının ögrenilmesi vb ) sonra kendimizi yeterli konumda hisssettikden itibaren çalışmaya başlamaktır.

OSGB mi İSGB mi yoksa bireysel uzmanlıkmı diyecekseniz; bence bu sonucu bilinmeyen herbirinin ayrı ayrı olumlu ve olumsuz yönleri olan çalışma şekilleridir. Yine bence o mu bu mu demeyip bir yerden başlamak ve akabinde karar vermek gerekir gibi acaba ben nasil çalışmalıyımın cevabını o zaman bulabiliriz diye düşünmekteyim.
  2. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ben bir kozmetik fabrikasında kimyager olarak çalışıyorum.müdürümüz sınavı geçersem benden risk analizi yapmamı istedi.iş yerimiz imalat ve ofisten oluşuyor.sigortalı çalışan sayısı 23.ama henüz üretim başlamadı.fabrika tehlikeli gruba giriyor.sizce müdürden isg uzmanlığı için ne kadar ek ücret istemeliyim?
  3. A.Navruzcan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, OSGB ler mümkün olan en ucuza çalıştırmak isteyecektir, kendilerince haklı da olabilirler ama burda asıl mesele uzmanın kendine ola inancı. Mevzuatlara hakimseniz gerisi teferruat, ayrıca deneyim olayına takılıp kalmayın. Siz inşaat yapmayacaksanız, Kimya deneyleri, torna tesviye veya madende kömür çıkartmayacaksanız sizden tecrübe istemelerine takılmayın. Bunların amacı sizin gardınız düşürmek içindir. Sİz onlara örn. _ Bana duvar ördürecekseniz inşaat deneyimim olmayısına takılmanızda haklısınız ama isg uzmanlığı ise ben uzmanım ve kendinize güveniyorsanız buyurun bunu siz test edin .. diyin. emin olun bu sefer onların gardı düşecek ve buna cesaretleri olmayacaktır. Sonra dizginleri elinize alın ve ne istediklerinizi açıkca belirtin. İyi bir OSGB sizi kaçırmak istemeyecektir çünkü ciddi açık var.
    herkese selamlar..
  4. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    YAKLAŞIK 1 HAFTA OLDU İLAN VERDİM ISG UZMANIYIM DİYE KARİYER NETTEN 10 A YAKIN BAŞVURU YAPTIM BİR YERDEN BAŞLAMAK GEREKİR DİYE FAKAT KİMSE ARAMADI. HEM AÇIK VAR DENİLİYOR BİNLERCE İŞ İLANI VAR FAKAT KİMSE ARAMADI SORUNU BULAMADIM BAŞVURU SAYISININ ARTMASINIMI BEKLİYORLAR SİZCE
  5. İş güveliği uzmanlarının ücret konusundaki sıkıntısı yıllardır teknik nezaretçi maden mühendisleri tarafından çekilmekte. Oda yıllık asgari ücret tarifesi yayınlar, fakat işveren dinlemez bu tarifeleri. ( Tarifeye uyanlar illaki var fakat çoğunluk uymuyor.) Neden peki. Bir yılda üniversitelerden mezun olan maden mühendisi sayısı dünyanın ihtiyacından fazla. Hâl böyle olunca işveren asgari ücrete çalıştıracak mühendis bulmakta zorlanmıyor. (Özellikle yeni mezun). Teknik nezaretçi maden mühendislerinin öncelikli görevi iş güvenliği bakımından sahayı denetlemektir. Bunun yanında imza attığı evraklar (faaliyet bilgi formu, imalat haritası v.b.) kendisini mali konulardan da sorumluluk içerisine alıyor. Denetlediğiniz adamdan maaş alıyorsunuz ve bunun tarafsız olması gerekiyor. Bu mümkün müdür? İş güvenliği uzmanlığıda benzer şekilde. Yapılabilecek şey maden mühendisleri odasının önerdiği gibi bir fon oluşturup maaşları bu fonda toplamak ve devlet güvencesi ile ödemek. TMMOB ile SGK arasında imzalanan protokole de uyulması gerekir. (Asgari maaş ve sigorta pirimi.) Bunu iş güvenliği konusuna da uyarlamak zor olmaz. Unutmadan işin ironik tarafı ise işçiyi hak hukuk konusunda bilgilendirmesi gerekenlerin içerisine düştüğü çirkef :)

6. Kariyer.net bence aşırı kötü durumda . Bende bi ara kariyer.net kullandım ama inanın en kötü şirketler bile akla alınmaz şeyler istiyor ki 2-3 deneyimim oldu ( anlatsam şaşar kalırsınız ) bi daha da kullanmadım o siteyi .
    piyasada o kadar çok işsiz var ki aralarından en iyisini en ucuza kapmak için uğraşıyorlar .

Tavsiyem bireysel çalışacaksanız elden başvuru yöntemi kullanın eğer OSGB düşünüyorsanız telefon ile görüşebilirsiniz .
  7. kariyer net ten kaynaklanmıyor bu sıkıntılar maalesef.tamamen firmaların vurdumduymazlığı ve stratejileri.bit isg uzmanı ilanında 4 aylık yayınlanma süresi oluyor.bu arada belli bir başvuru sayısına ulaşınca görüşmelere başlanıyor.firmanın ik sı bu işle gerçekten özverili bir şekilde ilgileniyorsa o zaman sorun yok.anında güncelleme yapıyorlar.ama bazı firmaların ik ları bunu çok önemsemiyorlar ve pozisyon doldurulduktan günler sonra bile ilan açık olabiliyor.bu sadece kariyer.nete ait bir durum değil.yenibiriş secret cv gibi sitelerde de durum aynı.

8. ben size kariyer.net için söyleyeyim orada ilan açılış tarihi ve kapanış tarihi var ve zaten size bilgilendirme maili gelir ardından mesaj kısımında " ilan yayın süresi doldu " yada " ilan yayında " diye bir bilgi bulunur . Yani hiçbir şekilde 4 aylık süre yok.

gerçi anlamadım demek istediğinizi " bit isg uzmanı ilanında 4 aylık yayınlanma süresi oluyor " derken sadece isg ye özel bir yayınlanma süresi mi var ? yoksa ilanların yayınlanma süresi 4 ay gibi bir sınır mı var ? ki bunu söylemek istediyseniz yukarıda açıklama yaptım . Bunun dışında eğer ilana başvuranlar arasında daha iyi olanlar yani ek özelliği yada tecrübesi olanlar çağırılıyor .

Strateji olarak ilanı yayında mı tutuyorlar ? onu da anlamadım . Lütfen şunları düzgün yazalım . Firmaların stratejileri demişsiniz ama yazdığınız şeyde bir strateji göremedim tabi ilanı eleman aldıkları halde yayında tutmaları strateji ise bilemem yani .
  9. strateji derken, evet adamlar aynı zamanda buradan kendi reklamlarını yapıyorlar ve en iyi çalışanı en ucuza bulmaya çalışıyorlar.yayın süresi derken sizinde bahsettiğiniz gibi "ilk yayınlanma tarihi-ilanın yayından kaldırılacağı tarih" bu bazen 4 ay aloyor bazen 6 ay oluyor.ben 5 aylık ilan biliyorum.
    yayın süresinde herhangi bir kısıtlama yok.

10. Zaten bende bunları dedim size . Ezbere konuşmuşsunuz galiba . Strateji derken ilginç bir nokta ilk defa duyuyorum çalışan üzerinden reklam muhabbetini . Yani reklam için kimsenin böyle birşeye ihtiyacı yok bence . güldürdünüz beni ya nasıl ilginç cümleler kuruyorsunuz :D
  11. şuan diğer sayfada gerginlik oluşturduğum için burada insanları güldüreyim dedim.kötü bellemesinler bizi :D
    strateji derken sanırım biraz hafife almışsınız olayı.ben düşündüğüm bir konuyu değil, bildiği bir konuyu naklaettim.sanırım çok anlaşılmadı tarafınızdan.dataylandırıp kafanızı karıştırmayayım.unutun yazdıklarımı. :)
  12. Merhaba Arkadaşlar,

Eğer kariyer net üzerinden iş sıkıntısı yaşıyorsanız ve hangi il olması farketmeksizin turizm alanında istihdam sağlayan şirketlerde çalışmak isterseniz size şu siteye cv koymanızı önerebilirim . www.turijobs.com.tr
  13. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    artık OSGB' lerin modern kölesi yolu acılmıştır.

Ekli Dosyalar:

14. Deniz Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79933
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba, mezun olunan bölümün iş bulmada etkisi vardır sanırım, ben daha sınava girmedim ve konuya hakim değilim ama izlenimlerime göre, iş güvenliğinde inşaat sektörü hareketli gibi. benim bölüm için herhangi bir hareket var mı sizce, görüşleriniz merak ettim. 3 seneye yakın vardiya müh. tecrübem var.