1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

İş Kazaları Gündemde, Meslek Hastalıkları Unutuldu

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 17 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Birlik İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği(BİR-DER) Başkanı Abdullah Bozkır, son günler de iş sağlığı ve güvenliği hakkında yapılan açıklamalarda iş kazalarının, gündemde olmasının en az onun kadar önemli olan meslek hastalıklarını unutturduğunu söyledi.

  Cihan Muhabiri'ne konuşan BİR-DER Başkanı Abdullah Bozkır, bazı meslek dallarında yıllardır çalıştıktan sonra ‘tam rahat edeceğim’ diyen kişinin hastalık pençesine düştüğünü söyledi. Bozkır şunları kaydetti: "Rahat edeceğinizi düşündüğünüz an hastalanıp, doktora gidiyorsunuz kötü haber geliyor. ‘Maalesef kansersiniz’. Ne acı bir durum çalıştığınız ortamdaki fiziki, biyolojik, kimyasal, ergonomik ve psikolojik riskler vücutta yılların birikimini yapmış ve tam dinlenme zamanında hastane kapılarında sürünüyorsunuz. Ülkemizde henüz tanımlanmamış meslek hastalıkları var. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde meslek hastalıklarına maruz kalan insan sayısının ortalaması bize göre çok yüksek bu ilk etapta sevindirici bir haber gibi geliyor; ancak tam teri çok üzücü ve endişe verici çünkü ülkemizde meslek hastalıkların tanımlanması kayıt altına alınması yok denecek kadar az."

  "YILDA 20 BİN OLMASI GEREKİRKEN SADECE 600 MESLEK HASTASI BİLDİRİMİ YAPILIYOR"

  Tüm AB ülkelerinde ve dünyada meslek hastalıklarında değişim oranının yüzde 5-13 arasında olduğuna dikkat çeken Bozkır, Türkiye'de belirlenen kriterlere göre yıllık 20 binden az olamayacak şekilde meslek hastalığı bildirimi yapılması gerektiğini dile getirdi. Son üç yılda sırasıyla bildirilen meslek hastalıklarının oranının 600 bildirimi geçmediğine dikkat çeken BİR-DER Başkanı Abdullah Bozkır, "Bu sebeple de AB ülkelerine göre Türkiye'deki oran yüz binde 6-9 arasında değişiyor. Rakamlar iyi gibi görünse de iş sağlığı konusundaki yasal boşluklardan dolayı meslek hastalıkları bildirilmiyor ya da kayıtlara geçmiyor. Hastaneye giden bir işçi, çalışana ‘astım, bronşit’ teşhisi konuluyor; ama bunun sebebi olarak meslek hastalığı gösterilmiyor. Büro çalışanından inşaat işçisine kadar meslek hastalığına maruz kalıyor. Kayıt dışı meslek hastalığı tanımlaması konulmuyor. Rakamlar korkutucudur. İşveren ve işçilerin meslek hastalıkları konusunda eğitilmesi gerekiyor. Mevcut mevzuatta çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almaları zorunlu olduğu halde yüzde 90‘ eğitimsiz." dedi.

  "EN GEÇ 3 GÜN İÇİNDE BAKANLIĞA BİLDİRİLMELİ"

  Bozkır, önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmesi beklenen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ceza-i müeyyidelerin yanı sıra mevzuatı hakkıyla uygulayanların ödüllenilmesinin yararlı olacağını kaydetti. Yeni çıkacak kanunda sağlık kuruluşlarına da önemli görevler düştüğünü hatırlatan Bir-Der Başkanı Abdullah Bozkır şöyle devam etti: "Meslek hastalığından şüphelendikleri vakaları bile en geç on gün içinde SGK’ya bildirmek zorunda. Bildirmeyen sağlık kuruluşlarına para cezaları getiriliyor. Kanun iyi niyetle hazırlanmış olduğu ortada ancak geçmiş tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz ki en önemli problem uygulama. Şu an yürürlükte olan mevzuata göre meslek hastalıkları ve iş kazaları bildirim forumları vaka ile karşılaşıldıktan en geç 3 gün içinde Çalışma Bakanlığı'na, en geç iki gün içinde de SGK'ya bildirilmeli."
  CİHAN-16.04.2012